Foto: Publicitātes foto

Ceturtdien, 6. oktobrī, sākas Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" filmu skates, kuru laikā līdz 12. oktobrim ikvienam ir iespēja skatīties, izbaudīt un novērtēt labākās filmas no Latvijas un kaimiņzemēm, tai skaitā arī vairākas Latvijas kino industrijā nozīmīgas pirmizrādes.

Filmu festivāla ietvaros skatītājiem ir iespēja vienkopus redzēt pēdējā gada labākās pilnmetrāžas spēlfilmas, dokumentālās un īsfilmas, animācijas un televīzijas dokumentālās filmas. Festivāla noslēguma ceremonijā tiek apbalvoti filmu veidotāji, aktieri, kā arī labākie kinoprofesiju pārstāvju veikumi – labākais operatora darbs, mūzika, kostīmu mākslinieks un citi.

"Latvijas filmas šobrīd ir konkurētspējīgas un atpazīstamas pasaulē. Lielā Kristapa nedēļas ietvaros aicinām skatītājus kinoteātrī koncentrētā veidā noskatīties jaunākās Latvijas filmas, kas radītas lielajam ekrānam. Visu nominēto filmu seansus ievadīs diskusijas vai tikšanās ar filmu radošajām grupām, tā ir iespēja veidot dialogu starp filmu veidotājiem un skatītājiem," saka festivāla producente Marta Bite.

Plašāk par festivāla programmu – www.lielaiskristaps.lv.

Portāls "Delfi" līdz 11. oktobrim rīko Nacionālās kino balvas publikas balsojumu, kurā ikvienam "Delfi" lasītājam ir iespēja izlemt, kura no nominētajām filmām šogad saņems publikas simpātiju balvu.

Sākoties nozīmīgajam festivālam, piedāvājam piecu filmu izlasi, kas "Lielajā Kristapā" pieredz pasaules vai Latvijas pirmizrādes un kuru demonstrēšana vietējā kino dzīvē uzskatāma par svarīgu notikumu.

Jauniesauktā 'Karaliskā maiņa'

Foto: Publicitātes attēls

Spēlfilma "Karaliskā maiņa" tiek izrādīta "Splendid palace" Lielajā zālē piektdien, 7. oktobrī, plkst. 18.30. Šī būs filmas pirmizrāde Latvijā. Lomās – Vaiņus Sodeika (Vainius Sodeika), Aiste Diržūte (Aistė Diržiūtė), Pauļus Ignatavičus (Paulius Ignatavičius), Daiņus Gavenonis (Dainius Gavenonis), Vids Petkevičus (Vidas Petkevičius). Režisors – Igns Miškinis (Ignas Miškinis).

Jauniesaukts policists tiek atstāts viens privātā klīnikā, lai apsargātu komā guļošu pacientu, kurš apsūdzēts Otrā pasaules kara noziegumos. Puiša maiņa ir sen beigusies, taču neviens viņu nenomaina, un policists ir apņēmies nepamest savu posteni, pirms nav saņēmis atļauju to darīt. Miega trūkums, izsalkums, vientulība un neatlaidība, ar kādu viņš cenšas pildīt savus pienākumus, padara puisi par "spridzekli", kas var eksplodēt kuru katru brīdi.

"Karaliskā maiņa" saņēmusi nominācijas kategorijās "Labākais komponists (Edgars Rubenis) un "Labākais skaņu režisors" (Ernests Ansons).

'Senekas brālība' – uz mūžu

Foto: Kadrs no video

Sestdien, 8. oktobrī, plkst. 18.00 "Splendid palace" Mazajā zālē savu Latvijas pirmizrādi piedzīvos lietuviešu "Oskara" balvai virzītā spēlfilma "Senekas diena". Lomās – Daiņus Gavenonis (Dainius Gavenonis), Marijus Mažūns (Marijus Mažūnas), Elžbieta Latenaite (Elžbieta Latėnaitė), Ina Marija Bartaite (Ina Marija Bartaitė). Režisors – Kristijons Vildžūns (Kristijonas Vildžiūnas).

Viļņa, 1989. gads. Trīs astoņpadsmitgadīgi draugi nodibina "Senekas brālību", kuras moto ir: "Dzīvo katru dienu tā, it kā tā būtu pēdējā." Laikā, kad tauta sadodas rokās un izveido Baltijas ceļu, brālība izjūk mīlas trīsstūra dēļ. Tagad, pēc divdesmit pieciem gadiem, viens no brālības dalībniekiem atzīst, ka ir nodevis jaunības ideālus, un meklē iemeslus sevī.

'Laiks, kura nav' par slaveno Rīgas šahistu Tālu

Foto: Publicitātes foto

Pilnmetrāžas dokumentālā filma "Mihails Tāls. Laiks, kura nav" ir skatāma "Splendid palace" Mazajā zālē sestdien, 8. oktobrī, plkst. 20.30 līdzās filmai Pjotra Bombina veidotajai īsfilmai "Ritmā". Filmu par Mihailu Tālu veidojis Staņislavs Tokalovs.

"Laiks, kura nav" ir rīdzinieka, ģeniālā šahista Mihaila Tāla traģiskais un neparastais dzīvesstāsts. Drīz pēc titula iegūšanas, 23 gadu vecumā, visu laiku jaunākais pasaules čempions šahā nokļūst slimnīcā, kur viņam paziņo nāvējošas slimības diagnozi. Par spīti ārstu prognozēm Mihails Tāls nodzīvo vēl 40 gadus. Tomēr šis nav stāsts par ģēnija noslēpumiem, drīzāk – par neviennozīmīgas personības dziļumiem.

Savukārt īsmetrāžas filma "Ritmā", ko izrādīs kopā ar Tokalova filmu, vēsta par godīgu un vienkāršu studentu Kostju, kurš mēdz pavadīt brīvo laiku, makšķerējot krastmalā kopā ar savu vienīgo draugu Seņu. Viņa dzīvē viss rit kā parasti, līdz kādu dienu, iemaldījies salsas ritmu pārņemtā ballītē, viņš satiek meiteni Viku. Cenšoties iekarot viņas uzmanību, Kostja piedzīvo negaidītas un bīstamas situācijas

'Visu laiku snieg'. Filma par filmu

Foto: Publicitātes foto

Īsmetrāžas dokumentālā filma "Visu laiku snieg" tiek izrādīta "Splendid palace" Mazajā zālē pirmdien, 10. oktobrī, plkst 18.00. Režisores: Agita Cāne, Daira Āboliņa.

Dokumentālās filmas pirmizrādi kinoteātra "Splendid Palace" Mazajā zālē ievadīs saruna par spēlfilmas "Melānijas hronika" veidošanas aizkulisēm un lielākajiem izaicinājumiem. Sarunā piedalīsies spēlfilmas veidotāji – filmas māksliniece Ieva Jurjāne, operators Gints Bērziņš, režisora asistente Madara Dišlere, grima māksliniece Maija Gundare, kā arī producenti – Inese Boka – Grūbe un Gints Grūbe. Sarunu vadīs kinokritiķe Kristīne Matīsa.

Melānijas Vanagas Sibīrijas stāstu režisors Viesturs Kairišs sāka filmēt 20 grādu salā. Kā raksta filmas veidotāji, pat Latvijas ziema parūpējās, lai meža darbu epizodē iesaistītās aktrises izjustu, kā stindzina sals. Kopš tā laika ir pagājuši trīs gadi. Viestura Kairiša filma "Melānijas hronika" novembrī piedzīvos savu pirmizrādi visā Latvijā un arī pats filmas veidošanas laiks jau ir kļuvis gandrīz par odiseju pretim Melānijas Vanagas personības izzināšanai un viņas dramatiskā dzīvesstāsta un pārcilvēciskās izturības apjēgsmei. Vēlreiz izsekojot šī darba uzņemšanas gaitai, radošās grupas lēmumu loģikai, ļaujot ieskatīties unikālajā literārajā un arī emocionālajā Melānijas Vanagas mantojumā, ir veidota filma par filmu "Melānijas hronika: Visu laiku snieg".

'Eiropas pēdējais romantiķis'

Foto: F64
Zalcburgas festivālā viņa uzvestajā Verdi operā "Trubadūrs" skan Annas Ņetrebko dievišķā balss, Vīnes Burgteātrī top jauna "Revidenta" versija, Bastīlijas operā Parīzē, saceļot pretrunu vētru, viņš iestudē Berlioza dramatisko leģendu "Fausta pazudināšana". Kopā ar filmēšanas grupu skatītājs ielūkojas pasaulē, kas pieder latviešu režisoram Alvim Hermanim – cilvēkam, kurš provocē, aicina domāt un just gan mākslā, gan dzīvē.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!