Foto: Pēteris Vīksna
Aizejošais gads vietējā kino apcirkņos ir bijis gana ražīgs – pirmizrādi piedzīvojušas trīs no 16 simtgades filmām, kā arī norisinājies intensīvs darbs pie pārējām projekta kinolentēm, no kurām lielākā daļa tiks pirmizrādītas 2018. gadā. Taču tāpat ir vairāki kino darbi, kas top ar citu programmu vai privātu investoru atbalstu.

Kamēr ceļu pie skatītājiem uzsākušas trīs simtgades filmas, proti, Vara Braslas spēlfilma visai ģimenei "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru", Ilonas Brūveres dokumentālā filma par tēlnieku Kārli Zāli "Ievainotais jātnieks" un Askolda Saulīša dokumentālā filma par latviešu strēlniekiem "Astoņas zvaigznes", bet nākamā – Ivara Selecka dokumentālā filma "Turpinājums" – pirmizrādi piedzīvos 30. janvārī, piedāvājam ieskatīties šī gada filmēšanas procesu aizkulisēs.

Ar pilnu topošu filmu sarakstu iespējams iepazīties Nacionālā kino centra mājaslapā.

Leģenda 'Nameja gredzens'


Filma "Nameja gredzens" stāsta par 13. gadsimta leģendu, kur pēc Zemgales valdnieka Viestura nāves par karali kļūst jaunais Namejs. Viņa uzdevums ir nosargāt savu zemi un tautu pret krustnešu tīkojumiem.

Filmas "Nameja gredzens" režisors ir Aigars Grauba, producents – Andrejs Ēķis, scenārija autori – Aigars Grauba un Makss Kinnings no Lielbritānijas.

Nameja lomu filmā atveido zviedru aktieris Edvīns Endre, kurš Latvijas skatītājiem pazīstams no seriāla "Vikingi". Galvenajās lomās ir arī arī lietuviešu uzlecošā zvaigzne Aiste Dirziute un Džeimss Blūrs no Lielbritānijas. Tāpat arī filmā spēlē latviešu aktieri Andris Keišs, Artūrs Skrastiņš, Dainis Grūbe, Lauris Dzelzītis, Ivo Martinsons, Elīna Vāne un citi.

Uz ekrāniem filma iznāks 2018. gada 17. janvārī.

Stāsts par pašaizliedzību – 'Tēvs nakts'

Režisora Dāvja Sīmaņa Latvijas simtgadei veltīto filmu projekta ietvaros topošā spēlfilma "Tēvs nakts", kurai sākotnēji bija dots nosaukums "Puika ar suni", vēsta par rīdzinieku Žani Lipki, kurš vācu okupācijas laikā Rīgā no nāves paglāba vairāk nekā pussimts ebreju.

Filmas operators ir Andrejs Rudzāts, filmas māksliniece – Kristīne Jurjāne, producenti – Gints Grūbe un Antra Gaile, filmas scenārija autori – Dāvis Sīmanis un Matīss Gricmanis. Žaņa Lipkes lomā ir aktieris Artūrs Skrastiņš, Johannas Lipkes lomā – Ilze Blauberga, bet viņu dēla Ziga lomā – skolnieks Matīss Kipļuks. Filmas stāsts veidots pēc Ineses Zanderes grāmatas "Puika ar suni" motīviem.

"Tēvs nakts" uz kinoteātru ekrāniem būs skatāma 2018. gada rudenī.

Kara drāma 'Dvēseļu putenis'

Filmas, kas top pēc Aleksandra Grīna tāda paša nosaukuma romāna, režisors un producents ir Dzintars Dreibergs. Galvenajās lomās Oto Brantevics, Raimonds Celms, Ieva Florence, Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa, Gatis Gāga, Jēkabs Reinis, Vilis Daudziņš un citi.

"Izaicinājums, ekranizējot šo literāro darbu, ir no 800 lappusēm un piecu gadu perioda izvēlēties kaujas, kas visprecīzāk palīdz izstāstīt stāstu. "Slokas kauju" uzņēmām tāpēc, ka daudziem strēlniekiem tā bija pirmā kara pieredze, savukārt Nāves salā strēlnieki sastapās ar gāzu uzbrukumiem un lielu pretinieka nežēlību," stāsta režisors Dzintars Dreibergs.

Filmēšana notika arī bijušajā Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes ēkā, kur tika uzņemtas epizodes, kas norisinās ievainotajiem strēlniekiem esot slimnīcā.

Filmas pirmizrāde gaidāma 2019. gada 11. novembrī – tieši 100 gadus pēc latviešu strēlnieku izcīnītajām brīvības cīņām.

Filma, kuras nebija – stāsts par Zigfrīdu Annu Meierovicu

Režisors un Latvijas dokumentālā kino vecmeistars Tālivaldis Margēvičs uzņēmies veidot filmu, kas nav tapusi jau simts gadu garumā – jau kopš pirmās brīvvalsts laikiem četri dažādi režisori strādājuši pie kino projektiem, kas attēlotu kādreizējā Latvijas ministru prezidenta un pirmā ārlietu ministra Meierovica dzīvi un darbu, bet visi šie projekti finansiālu vai ideoloģisku apsvērumu rezultātā apturēti.

Kā sarunā ar portālu "Delfi" atklāja Tālivaldis Margēvičs, ar šo filmu viņš vēlas "pamēģināt padarīt atraktīvu dokumentālo filmu. Lai nav pretrunu starp interesantām epizodēm, sižetu un šobrīd zināmo vēsturisko patiesību."

Filmas veidotāju komandā darbojas arī operators Aleksandrs Grebņevs, montāžas režisore Gunta Ikere, bet galvenajās lomās ir aktieri Andris Gindra, Agnese Cīrule, Ģirts Liuziniks u.c.

Komēdija 'Homo Novus' pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem

Pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem veidotā filma ir viena no sešām spēlfilmām Nacionālā Kino centra programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei". Galvenajā lomā ir jaunais aktieris Igors Šelegovskis, bet pārējās lomās redzami aktieri Kristīne Krūze-Hermane, Kaspars Znotiņš, Andris Keišs, Kaspars Zvīgulis, Aurēlija Anužīte-Lauciņa, Agnese Cīrule, Nikolajs Korobovs, Vilis Daudziņš, Baiba Broka, Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Regīna Razuma, Ģirts Krūmiņš, Ģirts Ēcis un citi.

"Filmas darbība notiek pagājušajā gadsimtā, starpkaru posmā – Latvijas brīvvalstī, cerību un ideju laikā. Dinamiska notikumu vērpete savijas ap filmas centrālo varoni, ļaujot mums ar viņu kopā iepazīt krāsaino tālaika sabiedrību, ieraudzīt varoņa personīgo un profesionālo izaugsmi, vērot attiecību nianses starp filmas varoņiem un iespējamo mīlestības parādīšanos. Mēs, filmas autori, vēlamies nokļūt šajā gaismas un mākslas piepildītajā laikā – strādājam pie vides un tēlu patiesām niansēm, bet dokumentālu vēsturisko patiesību nesolām. Veidojam sapni par nākotni," atklāj filmas režisore un scenārija autore Anna Viduleja.

Plānots, ka "Homo Novus" uz ekrāniem nonāks īsi pirms valsts lielās jubilejas, proti, 2018. gada rudenī.

Filma par bērnību visai ģimenei – 'Bille'

Foto: Jānis Deinats

Latvijas – Lietuvas kopražojuma pilnmetrāžas spēlfilma "Bille" pēc Vizmas Belševicas tāda paša nosaukuma darba motīviem top Nacionālā Kino centra programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei". Daļēji autobiogrāfiskais romāns vēsta par bērnību un bērna pasauli 20. gadsimta 30. gadu Latvijā, un ir viena no mūsu literatūras klasikas pērlēm, kas iekļauts Latvijas Kultūras kanonā.

Filmas radošās grupas pamatsastāvu veido scenārija autori Evita Sniedze un Arvis Kolmanis, režisore Ināra Kolmane, operators Jurģis Kmins, māksliniece Ieva Romanova, kostīmu māksliniece Ieva Veita, grima māksliniece Gunda Zvirbule, rekvizītu māksliniece Dace Rožlapa, producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone.

Filmas "Bille" pirmizrāde paredzēta 2018. gada pavasarī.

Trauksmainais gadsimta sākums Rīgā – '1906'

Gata Šmita filma "1906" vēsta par Sociāldemokrātu kaujinieku Pelēko, kurš, bēgot no policijas, patveras kādā Pierīgas miestā, kur satiek vietējās muižas guvernanti un dzejnieci – amatieri Violetu. Viņu izcelsme un uzskati ir atšķirīgi, taču viņus vieno romantisms un brīvdomīgas idejas. Kad abi ierodas Rīgā, sākas vēl nepieredzēts neprātīgas uzdzīves un asiņaina terora mēnesis. Filma atklāj, kā uz trauksmaino 1906. gada notikumu fona savijas divu savdabīgu cilvēku likteņi.

Galvenās lomas atveido aktieri Mārtiņa Kalita un Inese Pudža. Filmā piedalās arī Kaspars Dumburs, Toms Auniņš, Kaspars Zvīgulis, Lauris Dzelzītis, Edgars Samītis, Anita Kvāla un daudzi citi.

Oktobra beigās uzsākto filmēšanas darbu pirmais posms tika aizvadīts Liepājā, savukārt novembra beigās filmas uzņemšana notika Rīgā un Tukumā, kur tika filmētas Rīgas ārskatu ainas un atveidota 1906. gada rīdzinieku ikdienas un kultūras dzīve.

Filma "1906" uz ekrāniem nonāks 2018. gada decembrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!