Foto: Agnese Zeltiņa

Maija sākuma svētkos un brīvdienās Nacionālais Kino centrs jau tradicionāli rīkoja divus kupli apmeklētus pasākumus – 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī "Splendid Palace" un Eiropas Kinoakadēmijas Jauniešu žūrijas darbu 5. maijā kinoteātrī "K.Suns", turklāt ar apvienības "Kinopunkts" palīdzību daudzviet Latvijā svētki tika svinēti kopā ar Latvijas filmām.

Kā atgādina Latvijas Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa, Latvijas filmu maratons kinoteātrī "Splendid Palace" 2019. gadā notika jau 15. reizi. Šogad bezmaksas seansos divās kinoteātra zālēs tika demonstrētas 16 filmas, starp tām sešas pirmizrādes un piecas Simtgades filmas.

Tradicionālo vakara noslēgumu – brīvdabas kinoseansu – šogad iespēlēja mūziķis Juris Kaukulis un grupa "Jauno Jāņu orķestris", kas rūpējušies par mūziku Simtgades programmas filmai "Saule brauca debesīs". Kā informē Matīsa, kopā ar brīvdabas seansa skatītājiem šogad Latvijas filmu maratona apmeklētāju skaits atkal sasniedzis 3000.

Vairākas no 4. maija pirmizrādēm arī turpmāk atrodamas kinoteātra "Splendid Palace" repertuārā – piemēram, Brigitas Eglītes dokumentālajai filmai "Sestā diena" tuvākais seanss un tikšanās ar radošo grupu plānota 10. maijā pulksten 17.30, arī Dzintras Gekas dokumentālajai filmai "Ilmārs Blumbergs" tuvākais seanss 10. maijā, pulksten 19.15. Savukārt studijas "Animācijas brigāde" leļļu filmas "Puteklis" un "Parīzes noslēpumi" jau pieejamas platformā "Shortcut".

Īpaši lielu skatītāju interesi izpelnījās arī jaunākās Simtgades filmas – "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi" un "Homo novus" piepildīja kinoteātra Lielo zāli, lai gan, piemēram, Annas Vidulejas filma "Homo novus" tajā pašā 4. maijā piedzīvoja arī televīzijas pirmizrādi LTV ēterā), bet uz Mazajā zālē ieplānotajām filmām "Tēvs Nakts" un "1906" daļa gribētāju pat neiekļuva zālē vietu trūkuma dēļ.

Šādos gadījumos pasākuma organizatori ir spiesti atgādināt, ka rīkotāji gan nodrošina bezmaksas ieeju uz filmām, bet nevar garantēt vietas pilnīgi visiem interesentiem, ja to izrādās vairāk, nekā kinozālē vietu. Jāpiebilst, ka tieši šonedēļ vēl pēdējie regulārā repertuāra seansi paredzēti Simtgades programmas noslēdzošajai spēlfilmai, režisora Gata Šmita krimināldrāmai "1906" – kinoteātrī "Forum Cinemas" 8. maijā un 9. maijā dienas seansos.

4. maija programmai bija arī starptautisks akcents – uz Lietuvas un Latvijas kopražojuma dokumentālās filmas "Zoodārzs Delta"( Spec. Žverynas / Delta Zoo) pirmizrādi, kur filma tika demonstrēta lietuviešu valodā ar latviešu subtitriem, ieradās Lietuvas kolēģu delegācija – režisors Andrius Lekavičius, producente Gabriele Vaičiunaite un filmas varoņi Pranas Kasteckas un Jolanta Kasteckiene. Pēc filmas seansa viesi atbildēja uz skatītāju ieinteresētajiem jautājumiem, bet pirms seansa skatītājus gan latviski, gan lietuviski uzrunāja Lietuvas vēstniecības Latvijā konsuls Donatas Vainalavičius.

Kā ziņots iepriekš, 5. maijā norisinājās Eiropas Kino akadēmijas Jauniešu žūrijas balvas piešķiršana, ko jau septīto reizi maija pirmajā svētdienā rīko Nacionālais Kino centrs, un Latvija šādā veidā iekļaujas Jauniešu žūrijas darbā, kas notiek vienlaikus 35 valstīs, veicinot jauno skatītāju interesi par kvalitatīvu Eiropas kino. Jau no rīta kinoteātrī "K.Suns" pulcējās apmēram 80 jaunieši vecumā no 12 līdz 16 gadiem un dienas gaitā noskatījās trīs balvai nominētās Eiropas filmas bērniem un jauniešiem.

Filmu apspriešanu un izvērtēšanu ieinteresēti vadīja kinorežisors Staņislavs Tokalovs, un vakarā Latvijas žūrija pievienoja savu balsojumu 55 citu Eiropas pilsētu jauniešu vērtējumam. Balsojuma kopvērtējumā Eiropas Kinoakadēmijas jauniešu balvu saņēma Nīderlandes filma "Cīnītāja" (Fightgirl), kas bija arī Latvijas žūrijas favorīte.

Kā informē Matīsa, svētku laikā ar apvienības "Kinopunkts" gādību arī Latvijas reģionos tika demonstrēta svētkiem atbilstoša filmu programma. Šajā gadā skatītājiem tika piedāvātas divas dokumentālās filmas – Askolda Saulīša "Dziesmuvara" un Andreja Verhoustinska "Lidija". Svētkos filmas demonstrēja Galēnos, Stāķos, Bukaišos, Nīcā, Platonē, Vidrižos, Bērzgalē, Jaunsvirlaukā, Lendžos, Subatē, Penkulē, Sunākstē, Suntažos, Daudzevā, Zaļeniekos, Valgundē, Gulbenē, Durbē, Carnikavā, Lizumā, Staburagā, Secē, Baltinavā, bet pēc svētkiem, maija otrajā pusē seansi plānoti Matkulē, Tīnūžos, Madonā, Tukumā, Kalētos, Rugājos, Liepājas Karostā, Ķekavā, Talsos, Vecumniekos un Mārupē. "Kinopunkts" palīdz reģionu iedzīvotājiem tikt pie Latvijas filmām arī citos datumos, un nākamais lielākais kino izrādīšanas vilnis sagaidāms 18. maijā, Muzeju naktī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!