Foto: Kadrs no video
5. septembrī pirmizrādi piedzīvoja režisoru Ginta Grūbes un Jāka Kilmi dokumentālā filma "Spiegs, kurš mans tēvs", kas ir tulkotājas un atdzejotājas Ievas Lešinskas-Geiberes personisks stāsts par viņas tēvu – divu politisko lielvaru, ASV un PSRS, dubultaģentu aukstā kara laikā.

Lai arī pašmāju kinematogrāfijā (ar dažiem izņēmumiem, protams) spiegu tematika līdz šim nav bieži skarta, taču pasaulē filmu par specdienestu peripetijām – gan dokumentālu, gan spēlfilmu – ir atliku likām.

Svinot "Spiegs, kurš mans tēvs" nonākšanu uz lielajiem ekrāniem, esam apkopojuši līdz šim tapušas, mūsuprāt, ievērības cienīgas pilnmetrāžas spēlfilmas par spiegiem, ko skatīties rudens vakaros. Tiesa, šoreiz "aiz kadra" palika Džeimsa Bonda filmas un "Mission Impossible" sērija, jo tās par slavu un ievērību sūdzēties nu galīgi nevar.

'North by Northwest' (1959)

"North by Northwest" ir Alfrēda Hičkoka trilleris, kas vēsta par Ričardu Tornhilu – gluži parastu reklāmas biznesa darboni, kuru kļūdaini uzskata par slepeno aģentu, kuru vēlas iznīcināt. Tornhilam dzen pēdas kādas noslēpumainas organizācijas aģenti, jo uzskata, ka viņš vēlas izjaukt viņu plānus izvest no valsts mikrofilmu ar valdības noslēpumiem. Galvenās lomas šajā filmā atveido Kerijs Grānts, Eva Marija Seinta, Džeimss Mesons un Džesija Roisa Lendisa.

Filma tiek uzskatīta par vienu no ikoniskākajām Hičkoka piecdesmito gadu filmām un nereti arī kā viena no viņa labākajām filmām. Tā saņēma trīs "Oskara" balvas nominācijas, bet 1995. gadā tika iekļauta ASV Kongresa bibliotēkas nacionālajā filmu reģistrā kā "kulturāli, vēsturiski vai estētiski nozīmīga".

'Kad lietus un vēji sitas logā' (1967)

"Kad lietus un vēji sitas logā" ir latviešu spraiga sižeta filmu žanra dibinātāja Aloiza Brenča spēlfilma, kas tapusi pēc tāda paša nosaukuma Arvīda Griguļa dokumentālā romāna motīviem. Darbība tajā risinās pēc kara, četrdesmito gadu beigās, un vēsta par mežabrāļu darbību padomju Latvijas teritorijā. Pa jūru no Rietumiem ierodas izlūkdienestu darbinieks Ansis Leinasars, kuram dots uzdevums sagatavot apvērsumu. Tiesa, tas nebūt nesokas tik viegli, kā plānots, jo mežabrāļi viņam neuzticas, turklāt atklājas, ka arī starp savējiem ir iefiltrējušies čekisti.

Filmā spēlē tādi leģendāri latviešu aktieri kā Harijs Liepiņš, Eduards Pāvuls, Lilita Ozoliņa, Juris Pļaviņš, Artūrs Dimiters, Uldis Pūcītis u.c.

'The Odessa File' (1974)

"The Odessa File" ir britu kinorežisora Ronalda Nīma spiegu trilleris, kas tapis pēc tāda paša nosaukuma Frederika Forsaita romāna motīviem, kas pirmoreiz tika publicēts 1972. gadā. Tas ir stāsts par jaunu vācu reportieri, kurš dzen pēdas bijušajam SS koncentrācijas nomentnes komandierim pēckara Rietumvācijā. "Odessa" šajā gadījumā ir saīsinājums no vācu valodas frāzas "Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen", kas burtiskā tulkojumā nozīmē "bijušo SS biedru organizācija".

Filmā spēlē Džons Voigts, Mērija Tamma, Maksimilians Šells un Marija Šella, savukārt skaņu celiņu veidojis pasaulslavenais britu komponists Endrū Loids Vēbers. Turklāt šī ir vienīgā filma, kur Šellu brālis un māsa redzami kopā.

'Never Say Never Again' (1983)

Ebreju izcelsmes amerikāņu kinorežisora Ērvina Kešnera spiegu filma ir balstīta Iana Fleminga devītajā romānā par aģentu Džeimsu Bondu, kas ekranizēts tika jau 1965. gadā. Pretēji visām pārējām Bonda filmām, "Never Say Never Again" neproducēja "Eon Productions", bet gan neatkarīga kompānija, kurā darbojās Kevins Maklorijs – viens no "Thunderball" oriģinālscenārija autoriem, tāpēc to neuzskata par Bonda franšīzes produktu.

Filma, kurā galveno lomu atveido Šons Konerijs, Klauss Marija Brandauers un Kima Beisingere, bija kases grāvējs, sasniedzot 160 miljonu ieņēmumus visā pasaulē, kas ir gana pieklājīgs skaitlis, ņemot vērā, ka filmas veidošana izmaksāja 36 miljonus.

'Ronin' (1998)

Asa sižeta amerikāņu spiegu trilleris "Ronin" ir lieliskā sociālo drāmu meistara Džona Frankenhaimera roku darbs. Tas ir stāsts par bijušo specdienestu darbinieku komandu, kas ir nolīgta, lai nozagtu noslēpumainu un rūpīgi apsargātu portfeli. Tiesa, izrādās, ka pēc šī portfeļa tīko vēl vairāki nelegāli grupējumi, kas visu padara krietni vien sarežģītāku un liek mainīt gan uzdevuma stratēģiju, gan pašiem savu domāšanu.

Galvenajās lomās redzami tādi spīdekļi kā Roberts de Niro un Žans Reno, kā arī Nataša Makelhona, Stellans Skašgords, Šons Bīns un Džonatans Praiss. Pirmizrādi šī filma piedzīvja Venēcijas kinofestivālā un izpelnījās pozitīvas atsauksmes gan par filmas darbību, aktieru darbu un tehniskajiem aspektiem, taču kritiku – par sižetu. Prominentais filmu kritiķis un vēsturnieks Stīvens Prinss "Ronin" nodēvēja par Frankenhaimera "karjeras beigu meistardarbu".

'Burn After Reading' (2008)

"Burn After Reading" ir brāļu Koenu melnā kriminālkomēdija, kas stāsta par īgnu CIP aģentu, kuru atlaiž no darba. Viņš raksta memuārus, bet viņa sieva, kura iesniegusi laulības šķiršanu, tos ierakstījusi diskā un atdevusi savai advokātei, lai viņa tajos uzietu ko kompromitējošu. Advokāte gan pamanās šo disku aizmirst sporta zāles ģērbtuvē, kur to atrod darbinieki un domā, ka tas ir kas ārkārtīgi svarīgs, tāpēc izdomā iedzīvoties bagātībā, disku pārdodot.

"Burn After Reading" redzama vesela zvaigžņu plejāde – Džordžs Klūnijs, Frānsisa Makdormanda, Džons Malkovičs, Tilda Svintone, Ričards Dženkinss un Breds Pits. Pirmizrādi filma piedzīvoja Venēcijas kinofestivālā un pārsvarā izpelnījās pozitīvas atsauksmes, kā arī divas "Zelta globusa" nominācijas.

'Red' (2010)

Vācu kinorežisora un scenārista Roberta Švenkes asa sižeta komēdija "Red" ir balstīta "DC Comics" tāda paša nosaukuma komiksos un vēsta par izbijušu slepeno aģentu Frenku Mozesu, kurš vāc kopā savu veco komandu, jo viņu grasās nogalināt. Filmā spēlē virkne lielā ekrāna zvaigžņu – Brūss Viliss, Morgans Frīmens, Džons Malkovičs, Helēna Mirena, Marija-Luīze Pārkere un Karls Urbans.

"Red" bija īsts kases grāvējs un pārsniedza visas producenta Lorenco di Bonaventuras gaidas – pasaulē filmas ieņēmumi sasniedza 199 miljonus ASV dolāru. Tāpat tā tika nominēta "Zelta globusam" kategorijā "Labākais mūzikls vai komēdija". 2013. gadā uz ekrāniem iznāca tās turpinājums "Red 2", kas gan vairs nebija tik veiksmīgs stāsts kā tās priekšgājēja.

'Tinker Tailor Soldier Spy' (2011)

"Tinker Tailor Soldier Spy" ir Aukstā kara spiegu trilleris, kura autors ir zviedru kinorežisors Tomass Alfredsons. Tas balstīts Džona le Karē tāda paša nosaukuma 1974. gada romānā, kas iepriekš 1979. gadā tika ekranizēts BBC kā miniseriāls. Notikumu centrā ir Džordžs Smailijs – izbijis spiegs, kurš septiņdesmito gadu sākuma Londonā ir spiests pārtraukt savu rimto pensionāra dzīvi un atgriezties spiegošanas apritē, lai britu izlūkdienestā MI6 sadzītu rokā padomju spiegu tīklu.

Galvenajās lomās redzams Garijs Oldmens, Kolins Fērts, Toms Hārdijs, Džons Hērts, Tobijs Džonss, Marks Strongs un Benedikts Kamberbačs. Pirmizrādi filma piedzīvoja Venēcijas kinofestivālā, un izpelnījās gan kritiķu, gan skatītāju labvēlību, trīs nedēļas pēc kārtas noturoties ienesīgākās filmas statusā, kā arī saņēma BAFTA balvu kategorijā "Labākā britu filma". Tāpat tā tika nominēta arīdzan trim "Oskara" balvām – par labāko adaptēto scenāriju, labāko oriģinālmūziku, bet Oldmens – kā labākais aktieris.

'The Man from U.N.C.L.E.' (2015)

Britu kinorežisora, scenārista un arī producenta Gaja Ričija filma asa sižeta spiegu filma "The Man from U.N.C.L.E." ir balstīta tāda paša nosaukuma sešdesmito gadu televīzijas seriālā. Tas ir stāsts par sešdesmito gadu sākumu, Aukstā kara pašu pilnbriedu, kura centrā ir CIP aģents Napoleons Solo VDK aģents Iļja Kurjakins. Viņiem nācies apvienoties, lai cīnītos pret iepriekš nezināmu noziedzīgu organizāciju, kas izplata kodolieročus. Abu vienīgā cerība, lai novērstu globāla mēroga katastrofu, ir pazuduša vācu zinātnieka meita, kurai ir jāiefiltrējas noziedzīgajā organizācijā.

Galvenās lomas filmā atveido Henrijs Kevils, Armijs Hammers, Alīsija Vikandere, Elizabete Debicki, Džareds Heriss un Hjū Grānts. Pēc nonākšanas uz lielajiem ekrāniem filma izpelnījās gan kritiķu, gan skatītāju atzinību, visā pasaulē gūstot 109 ASV dolāru miljonu ieņēmumus (filmas uzņemšana izmaksāja aptuveni 80 miljonus).

'Bridge of Spies' (2015)

Vēsturiskā drāma "Bridge of Spies" ir Stīvena Spīlberga meistardarbs, pie kura scenārija kopā strādājuši brāļi Koeni un britu scenārists Mets Čarmens. Tas ir patiesos notikumos balstīts stāsts par U-2 incidentu 1960. gadā, kad PSRS to notrieca un saņēma gūstā tās pilotu. Paralēli tam Berlīnē, kamēr fonā tiek celts Berlīnes mūris, amerikāņu advokāts Džeimss Donovans kārto neoficiālu darījumu par U-2 pilota apmaiņu ar ASV apcietinājumā esošu padomju spiegu Rūdolfs Ābels.

Galvenās lomas filmā atveido Toms Henkss, Marks Railenss, Eimija Raiena un Elans Alda. "Bridge of Spies" tika pirmizrādīta Ņujorkas kinofestivālā un guva kritiķi atzinību. Filma tika nominēta "Oskaram" sešās kategorijās, tostarp arī kā labākā filma. Balvu kategorijā "Labākais otrā plāna aktieris" saņēma Marks Railenss par Ābela lomu. Tāpat "Bridge of Spies" saņēma astoņas BAFTA nominācijas, no kurām balvu atkal ieguva Railenss par otrā plāna lomu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!