Foto: Publicitātes attēli
Šī gada 28. martā tiks pasniegtas ASV Kinoakadēmijas balvas "Oskari". Krāšņā ceremonija šogad, pēc pandēmijas ierobežojumiem, ir īpaši gaidīta, jo plānots, ka atkal zeltītās statuetes varēs pasniegt klātienē. Gaidot balvu dalīšanu, piedāvājam iepazīties ar dažādu kategoriju nominantiem, lai novērtētu ne tikai galvenos – labākās filmas – pretendentus, bet arī ielūkotos, kas vērtīgs atrodams animācijas, dokumentālo filmu un citos žanros.

Šoreiz aplūkojam kategorijas "Labākā pilnmetrāžas animācijas filma" pretendentus. Starp tiem – vairākas košas filmas visai ģimenei, pamācoši un iedvesmojoši stāsti, kā arī darbs, kas "Oskara" balvai nominēts arī dokumentālo filmu un labākās ārzemju filmas kategorijās.

'Encanto' / 'Enkanto'

Volta Disneja studijas veidotā muzikālā komēdija "Encanto" jau saņēmusi "Zelta globusu" kā labākā animācijas filma un pretendē arī uz vairākām citām prestižām kino balvām. "Oskara" balvai tā nominēta trīs kategorijās – ne tikai kā viena no labākajām animācijas filmām, bet arī par labāko dziesmu un skaņu celiņu.

Filma aizved mazos un lielos skatītājus uz maģisko vietu Enkanto Kolumbijas kalnos. Tur dzīvo kāda ģimene, kurā katram tās loceklim piemīt kāda maģiska, īpaša spēja. Tikai Mirabella ir pavisam parasta meitene. Tomēr, kad brīnumainā Enkanto ir apdraudēta, Mirabella saprot, ka viņas pienākums ir savu neparasto ģimeni izglābt.

"Encanto" ir koša un skaista animācijas filma ar intriģējošu sižetu un pamācošu vēstījumu, tā kinolenti novērtējuši gan kritiķi, gan skatītāji.

'Flee'

"Flee" ir neparasts darbs, kas uz "Oskara" balvu pretendē gan animācijas, gan dokumentālo, gan ārvalstu filmu kategorijās. Filmas galvenais varonis, kuram filmā piešķirts pseidonīms Amīns Navabi, ir 36 gadus vecs veiksmīgs afgāņu izcelsmes pētnieks. Jau 20 gadu viņš glabā sāpīgu noslēpumu, kas draud izpostīt dzīvi, ko viņš veidojis sev un savam topošajam laulātajam draugam.

Filmas pamatā dāņu režisors Jonass Poers Rasmusens licis kāda sava skolasbiedra un tuva drauga patieso stāstu, bet animācijas formāts izvēlēts, lai aizsargātu galvenā varoņa identitāti. Stāsts tiek atklāts caur režisora un galvenā varoņa intervijām, atklājot kādreizējā afgāņu bēgļa mēģinājumus rast patvērumu svešumā.

"Flee" ir Dānijas, Francijas, Zviedrijas un Norvēģijas kopražojums. Interesentiem - Latvijā filmu uz lielā ekrāna bez maksas būs iespēja noskatīties LUX filmu dienās 19. martā pulksten 17.00 kinoteātrī "Splendid Palace".

'Luca' / 'Luka'

Uz "Oskara" balvu animācijas kategorijā pretendē arī viens no jaunākajiem "Pixar" veikumiem – par "pieaugšanas filmu" nosauktā "Luca". Pirmizrādi tā piedzīvoja Dženovas akvārija, bet uz lielajiem ekrāniem pandēmijas dēļ rādīta salīdzinoši maz un jau drīz pēc kinoteātriem tā nonākusi straumēšanas platformā "Disney+"

Filmas notikumi risinās Itālijas Rivjērā 50. un 60. gados. Luka Paguro uz sauszemes ir parasts zēns, bet ūdenī – jūras briesmonis. Mazā Itālijas pilsētiņā Portoroso viņš sastop jaunu draugu Albertu un piedzīvojumiem pilna vasara var sākties.

Filma "Luca" jau slavēta par Itālijas kultūras un vides atainojumu, kā arī par smalkām atsaucēm uz itāļu kino vecmeistariem. "Tā ir saulaina, simpātiska filmiņa par diviem zēniem no dažādām pasaulēm, kuriem jāsaprot, kas viņi katrs ir," pēc filmas iznākšanas rakstīja "The Guardian".

'The Mitchells vs. the Machines'


Uz "Oskara" balvu animācijas kategorijā pretendē Maikla Riandas un Džefa Rova filma "The Mitchells vs. the Machines" – par kādu ģimeni, kurai jāizglābj pasaule no robotu uzbrukuma.

Mičeli nav pati harmoniskākā ģimene pasaulē – viņu attiecības ir tādas, ko mēdz dēvēt par disfunkcionālām. Turklāt visi ģimenes locekļi, izņemot tēti, ir pārņemti ar datoriem, telefoniem un sociālajiem tīkliem. Taču viņi izrādās cilvēces vienīgā cerība, kad pasaule ir jāglābj no robotu apokalipses.

"Filma piedāvā siltu humoru par tehnoloģiju ietekmi uz sabiedrību," tā par filmu raksta "The Guardian". Tieši filmas asprātīgums un humors ir tas, ko izceļ gan kritiķi, gan skatītāji arī citās atsauksmēs. Filma skatāma "Netflix".

'Raya and the Last Dragon' / 'Raja un pēdējais pūķis'

Disneja studijas filma "Raya and the Last Dragon" ir vēl viens pretendents uz "Oskara" balvu kategorijā "Labākā animācijas filma". Tā skatītāju aizved uz fantāzijas zemi Kumandru, kur reiz savstarpējā saskaņā ir dzīvojuši cilvēki un pūķi.

Pirms 500 gadiem pūķi izglāba Kumandras cilvēkus no ļaunajiem spēkiem, bet nu tie atkal apdraud eksotiskās zemes iedzīvotājus, kas nu dzīvo piecas savstarpēji naidīgās ciltīs.

Drosmīgajai Rajai ir jāatrod pēdējais pūķis, lai izglābtu savu zemi no lielā ļaunuma un atkal apvienotu savu tautu. Tomēr meklējumu gaitā Raja saprot, ka nepietiks tikai ar pūķi vien.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!