Foto: Edijs Pālens/ LETA

Sekojot plašai skatītāju atzinībai kinoteātros, sākot no 6. aprīļa, Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) tiešsaistes nomas platformā būs pieejama Staņislava Tokalova dokumentālā filma "Viss būs labi" (2023).

Kā vēstīts iepriekš, Latvijas sabiedrībā aktuālais kinodarbs ieved krievvalodīgo kopienas ikdienā, režisoram spraigā un godīgā manierē dokumentējot savu ģimeni teju piecu gadu garumā. Filmas "Viss būs labi" noma pieejama Latvijas teritorijā.

Latvijas krievu ģimenē uzaugušais Tokalovs filmu veidojis kopā ar operatoru, starptautiskās kino balvas IMAGO ieguvēju Valdi Celmiņu, kurš arī ir "Viss būs labi" līdzscenārists. Filmas skatītāji abu kopdarbu novērtējuši, izceļot tā emocionāli atklāto, svaigo un no didaktikas atbrīvoto skatījumu uz integrācijas politiku un vēsturisko atmiņu. Vienlaikus kinodarbs papildina sabiedrībā akūti nepieciešamo refleksiju par divkopienu sabiedrības savstarpēju tuvināšanos. Tokalovam veidojot atklātu tuvplānu par savu ģimeni vairākās paaudzēs un tās realitāti, filmā tiek formulēti trāpīgi jautājumi, tās skatītājam atvēlot interpretāciju un atbilžu iespējas.

Režisors ar filmas ieceri iepazīstina šādi: "Filmu sāku veidot, jo likās, ka kolēģi savos darbos, atainojot krievvalodīgo minoritāti Latvijā, nekad neparādīja to spektru, kuru redzēju es, būdams šīs grupas pārstāvis. Man ļoti gribējās pamainīt leņķi un pamēģināt plašāk iepazīstināt ar šo cilvēku grupu. Filmu sākām veidot četrarpus gadus atpakaļ, nezinot, ka notiks Krievijas iebrukums Ukrainā, sāksies kovids un tiks nojaukts Uzvaras piemineklis. Protams, šie notikumi arī ir atainoti filmā – tie diezgan spēcīgi ietekmē varoņu dzīves."

Deviņdesmitgadniece Ņina ir ģimenes simbols – Padomju Savienības nostaļģiju remdē 9. maija svinības un kara laika dziesmiņu dungošana. Filma seko arī viņas atvases Irinas centieniem audzināt pilngadīgo meitu, izrīkot vīru Raulu un aptekalēt mammu, vēloties saviem tuviniekiem pašu labāko. Purvciemā dzīvojošās ģimenes dzīvoklī fonā allaž ir ieslēgts televizors, kura ekrānā ik pa laikam uzstājas Putins.

"Filmas pamatideju var formulēt šādi – viss nenotiek uzreiz. Ja koncentrējamies uz, piemēram, manu vecmāmiņu vai māti, tad, jā, situācija ir diezgan skumja. Bet, ja skatāmies uz jaunāku paaudzi, uz mani vai manu jaunāko māsu, tad mēs no viņām jau ļoti būtiski atšķiramies – uzskatos, vērtībās, tajā, kas mums šķiet cilvēcisks. Mums ir atšķirīgi pamati, uz kuriem stāvam," intervijā "Delfi" saka Tokalovs. Pilnā apjomā sarunu ar režisoru var izlasīt šeit.

Riga IFF radošā direktore un festivāla programmas veidotāja Sonora Broka Tokalova režisēto darbu vērtē atzinīgi: "Labākais tēmas atsegums, kāds līdz šim redzēts Latvijas kino. Režisora atklātība un kadra absolūtā intimitāte, kuru veido rūpīgi vērotas ikdienas lauskas, uzrunā tieši un nepastarpināti."

"Riga IFF Online" ir festivāla tiešsaistes nomas platforma, kurā šobrīd pieejami pēdējo gadu Eiropas un citu reģionu mākslinieciski spožākie, pārliecinošākie kinodarbi – kopā 17 filmas –, padarot plašāk pieejamu gan ik gadu izrādīto festivāla programmu, gan īpaši atlasītus darbus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!