Foto: Jānis Konons

"Dvēseļu puteņa" režisors Dzintars Dreibergs uzsācis darbu pie filmas "Tīklā. TTT leģendas dzimšana" par 20. gadsimta izcilāko sieviešu basketbola komandu, kurai līdz šim līdzīgas nav visā pasaulē.

Kā atgādina filmas veidotāji, komanda "TTT" ir iekļauta Ginesa rekordu grāmatā, jo 12 reizes pēc kārtas izcīnīja PSRS čempionāta zelta medaļas un 18 reizes uzvarēja Eiropas čempionvienību kausā, kas mūsdienās būtu pielīdzināma FIBA Eirolīgai.

"Šī filma būs par brīdi, kad latvieši iemācījās klusēt, neuzticēties, bet vienlaicīgi lasīt starp rindām un pretoties veidos, kas bijuši tik slēpti, ka patiesību neesam zinājuši līdz pat šim brīdim," stāsta Dzintars Dreibergs. "Šī filma būs veltījums visiem tiem cilvēkiem, kuru uzvārdi ir dzēsti no mūsu vēstures, bet kuru iespaids ir nenovērtējams. Šī būs aukstā kara drāma par Staļina un Hruščova laikiem Latvijā un basketbolistēm, kuras spēja nolikt pie vietas visu PSRS sistēmu."

Stāsta centrā būs vien retajam zināmā Dzidra Karamiševa-Uztupe, ilgstoši vienīgā latviete Staļina laika PSRS izlasē, "TTT" pirmā kapteine, daudzkārtēja čempione, kurai basketbols bija kā instruments, lai "piečakarētu" gan VDK, gan visu PSRS sistēmu. Režisors saka lielu paldies basketbolistēm Skaidrīte Smildziņai un Helēnai Hehtai par uzticību, kā arī filmas atbalstītājiem.

Filmas stāsts ir balstīts vēsturiskos notikumos par pēckara gadiem Padomju Latvijā. Galveno varoni – latviešu basketbolisti un treneri, vienu no "TTT" zelta meitenēm Dzidru Karamiševu-Uztupi – filmā atveidos aktrise Agnese Budovska. "Dzidra ir basketboliste, cilvēks ar raksturu, apņēmību un politisko notikumu dēļ arī ar savu personīgu dzelzs priekškaru, aiz kura viņa neļauj ielūkoties ne vīram, ne miesīgai mātei. Viņas nozīme "TTT" komandas pastāvēšanas vēsturē bija liela, ap Dzidru šī komanda tika uzbūvēta. Kad Dzidra pati vairs nespēlēja, tad kļuva par to cilvēku, kas ne tikai trenēja, bet bija arī galvenais "zibensnovedējs", kas uzklausīja, palīdzēja un atbalstīja komandas meitenes grūtos brīžos," par savu tēlu stāsta aktrise.

Filmā piedalās vairākas Latvijas basketbolistes. Jaunā zvaigzne Evelīna Otto (filmā Skaidrīte Smildziņa), kura filmēšanās dēļ šosezon palika Latvijā un spēlē "TTT Rīga" sastāvā, stāsta: "Par filmēšanos šajā filmā man ir liels gandarījums, esmu priecīga par šādu iespēju. Filmas dēļ man arī sanāca atteikties no piedāvājuma mācīties un spēlēt basketbolu ASV, taču šī ir iespēja būt daļai no kā īpaša, vēsturiska, un es uzskatu, ka tā ir jāizmanto, jo ne katrs var pie tādas tikt."

Filmā piedalās aktieri Agnese Budovska, Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Gatis Gāga, Marta Lovisa Jančevska, Raimonds Celms, Jēkabs Reinis, Natālija Živeca, Anatolijs Fečins un Artūrs Smoļjaņinovs. Līdzās profesionāliem aktieriem filmā piedalās arī profesionālas basketbolistes Evelīna Otto, Elīna Kravale, Amanda Baumgarte, Ance Emīlija Krūmiņa, Kate Līva Ose, Madara Millere, Keita Boļšaka, Marta Zariņa, Petra Paula Krumulda un Jete Katrīna Nulle. Dzidru un viņas brāli bērnībā atveido Adele Legežina un Rūdolfs Pastors.

22. septembrī, noslēdzot vasaras filmēšanas periodu, tika uzņemta vēsturiska epizode – TTT zāles atklāšana, kas notika 1958. gada novembra sākumā un tiek uzskatīta par komandas "TTT" dzimšanu. "TTT Rīga" nebūtu iedomājama bez Aleksandra Zālīša (viens no "TTT Rīga" sieviešu basketbola komandas dibinātājiem, ko filmā atveido Ivars Auziņš). Tieši viņš uzņēmās iniciatīvu un bez Maskavas ziņas komandas vajadzībām vienu no Tramvaju un trolejbusu tresta cehiem izbūvēja par sporta zāli.

Filmu veido studija "Kultfilma": režisors un producents Dzintars Dreibergs, galvenais operators Valdis Celmiņš, "Emmy" un "Grammy" balvu ieguvēja komponiste Lolita Ritmanis, filmas māksliniece ir Laura Dišlere, producentes – Arta Ģiga un Inga Praņevska, starptautiskā producente – Marta Romanova-Jēkabsone. Kostīmu māksliniece – Sandra Sila, grima māksliniece – Aija Beata Rjabovska, aktieru atlases režisore – Gunita Groša, attēla fokusa meistars – Jānis Reinfelds.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!