Foto: Gints Ivuškāns

Ceturtdien, 1. februārī, kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvoja latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunā pilnmetrāžas animācijas filma "Sirds likums", kas veidota sadarbībā ar pazīstamo gleznotāju Alekseju Naumovu.

Pirmizrāde bija arī Nacionālā kino festivāla "Lielais Kristaps" atklāšanas seanss, ko apmeklēja ne tikai filmas radošā komanda, bet arī Rozes Stiebras un mākslinieka Alekseja Naumova daiļrades cienītāji ar saviem bērniem un krustbērniem. Pirmizrāde noslēdzās ar skatītāju stāvovācijām, paužot sirdssiltu pateicību māksliniekiem par skaisto piedzīvojumu, vēsta filmas veidotāju pārstāvji.

Filma veidota pēc latviešu literatūras klasiķa, ievērojamā novelista Jāņa Ezeriņa darba "Jaunais likums" motīviem. Tā vēsta par kādu tālu karaļvalsti, kurā mīt Karalis un Princese. Viņu dzīve rit rāmi un paredzami, pavalstnieki gatavojas karaļmeitas kāzām. Taču kādu nakti Princese pils dārzā sastop Svešinieku, kurš viņu apvelta ar neparastu dāvanu, un no šī brīža viss sagriežas kājām gaisā. Krāšņā pasakā par drosmi un mīlestību Princese aizbēg no mājām, viņas līgavaini Princi un draugu Kaķi gaida izaicinoši piedzīvojumi, guvernante Gaigala mēģina vest pie prāta satraukto Karali un visiem nākas uzmanīties no varaskārajiem Vilkiem.

No 2. februāra filmu skatāma kinoteātros visā Latvijā. Dažos seansos tiek piedāvāta iespēja tikties ar gleznotāju, Latvijas Mākslas akadēmijas profesoru Alekseju Naumovu, lai viņa vadībā zīmētu un krāsotu mākslinieka radītos filmas tēlus. Informācija par seansiem atrodama šeit.

"Filma "Sirds likums" ir brīnišķīgs devums Latvijas animācijas kontekstā – tas ir skanisks un vizuāls piedzīvojums ārkārtīgi krāšņā vidē, izteiksmīgu un savdabīgu tēlu pasaulē. Filma, kas balansē uz robežas, kur kino satiekas ar tēlotājmākslu. Mākslinieka Alekseja Naumova brīnišķīgie Venēcijas Burano salas iespaidi ir sastapušies ar latviešu animācijas klasiķes Rozes Stiebras poētiskumu, un kopā rada aizkustinošu, filosofiski piepildītu un emocionālu stāstu par patiesajām vērtībām šai dzīvē. Bet vienlaicīgi tas ir arī stāsts par princesi, princi, karali, kaķiem un citiem zvēriem. Brīnišķīgs piedzīvojums - nāciet un skatieties!", pēc filmas noskatīšanās mudina kino zinātniece, Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Skaņas celiņu komponējis Valts Pūce, to ieskaņojuši grupas "Dagamba" mūziķi, bet filmas tituldziesmu iedziedājusi talantīgā Grēta Grantiņa.

Foto: Gints Ivuškāns

"Sirds likums" kļuvusi par Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominanti četrās kategorijās. Tā nominēta kā Labākā animācijas filma, Roze Stiebra – kā Labākais animācijas filmas režisors, Aleksejs Naumovs kā Labākais animācijas filmas mākslinieks un Valts Pūce kā Labākais komponists.

Lomas ierunājuši Jaunā Rīgas teātra kursa aktieri – Telma Auziņa, Jānis Ēriks Grūtups, Ritvars Logins, Gerds Lapoška, Marta Lovisa Jančevska, Toms Harjo un citi.

Filmas "Sirds likums" scenārija autori ir Roze Stiebra un Matīss Gricmanis. Filmu trīs gadu garumā veidoja 50 profesionāļu komanda, kas ik dienu plecu pie pleca strādājuši pie tēlu zīmēšanas, krāsošanas, iekustināšanas un ieskaņošanas.

Filmas "Sirds likums" producenti ir Roberts Vinovskis un Dominiks Jarmakovičs. Arī iepriekšējā režisores Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācijas filma "Saule brauca debesīs" tapa "Studijā Lokomotīve" un pirmizrādi piedzīvoja Latvijas simtgadē – 2018. gada novembrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!