Fоtо: Ina Stūre/Kristīne Krauze-Slucka

ISSP Galerijā 16. maijā pulksten 18 Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2024 ietvaros tiks atklāts divu izstāžu cikls "Mūsdienu fotogrāfijas vēstures", kurā atspoguļotas vairāku mākslinieku versijas un interpretācijas par vietējās fotogrāfijas vēstures rakstīšanas procesiem.

Pirmā cikla izstāde, kurā piedalās mākslinieces Kristīne Krauze-Slucka un Agate Tūna, būs skatāma no 17. maija līdz 27. jūnijam, portālu "Delfi" informē galerijas pārstāvji.

Divu izstāžu cikls "Mūsdienu fotogrāfijas vēstures" veidots kā radošs komentārs izdevumam "Latvijas fotogrāfijas vēsture attēlos", ko ISSP plāno izdot 2024. gada rudenī. Izstādēs tiks izcelta ikvienas vēstures versijas subjektivitāte un dažādas vietējās fotogrāfijas mazāk zināmas šķautnes – piemēram, paranormālās prakses, aizmirsti sieviešu fotogrāfijas arhīvi, Rīgas kvīru vizuālā vēsture un fotogrāfijas saikne ar poētisko dokumentālo kino. "Vēstures, tai skaitā mākslas vēstures, rakstīšana nekad nav neitrāla, bet ir ievīta sociālā un politiskā kontekstā, iekļaujot zināmas varas attiecības un krietnu daļu personisku izvēļu. Latvijas fotogrāfijas pētnieku uzdevums ir vienlaikus aizpildīt plašus "baltos plankumus" un kritiski pārskatīt līdzšinējos naratīvus," stāsta izstāžu cikla kuratore Liāna Ivete Žilde.

Izstāžu ciklā piedalās jaunās paaudzes fotogrāfijas mākslinieki – Kristīne Krauze-Slucka, Agate Tūna, Annemarija Gulbe un Konstantīns Žukovs –, kuri radījuši jaunus darbus dialogā ar dažādu vēsturisko periodu fotogrāfiem un fenomeniem, kā arī sadarbībā ar attiecīgo tēmu pētniekiem. Pirmajā izstādē Krauze Slucka strādājusi ar 1980. un 1990. gadu mijā aktīvās, bet mūsdienās maz pazīstamās fotogrāfes Inas Stūres (1958–2006) arhīvu. Abas mākslinieces vieno savam laikam eksperimentāla pieeja un fokuss uz attēla materialitāti. Jaunais darbs uzdod jautājumus par sieviešu "pazušanu" no vēstures un izceļ Stūres ekspresīvos, inscenētos attēlus uz pārmaiņu perioda pieticīgo dzīves apstākļu un sadzīves fona. Savukārt Agate Tūna, personisku un māksliniecisku interešu vadīta, meklē paranormālās un iluzionisma fotogrāfijas pavedienus Latvijā, izaicinot ierastās fotogrāfijas medija robežas un attiecības ar realitāti.

Otrā cikla izstāde "Mūsdienu fotogrāfijas vēstures II" (mākslinieki – Annemarija Gulbe, Konstantīns Žukovs) norisināsies no 5. jūlija līdz 15. augustam. Izstāžu ciklā savienojas medija pagātne ar mūsdienām, norādot kā uz pēctecību, tā uz iespējamiem nākotnes virzieniem Latvijas fotogrāfijā. Vienotu notikuma scenogrāfiju veidojusi māksliniece Liene Pavlovska, atsaucoties uz vēsturisko cianotipijas tehniku.

Izstāžu cikls ir daļa no Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2024 programmas. Rīgas Fotogrāfijas biennāle ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !