Foto: Publicitātes foto
No 13. līdz 30. janvārim Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā būs aplūkojama igauņu mākslinieka Tanela Randera izstāde "Frontes līnija Austrumi". Atklāšana notiks otrdien, 13. janvārī, pulksten 18.30.

Izmaiņas Austrumeiropā norit dažādos līmeņos un ir cieši saistītas ar izmaiņām pārējās Eiropas daļās. Centieni tuvināties Rietumiem ir tikai viens no Austrumeiropas būtības aspektiem – saskarsme ar Rietumiem ietekmē Austrumeiropas realitāti daudz nozīmīgāk.

Savā grāmatā "Nekropolitika, racionalizācija un globālais kapitālisms" (2014) pētnieki Marina Gržiņica un Šefiks Tatličs izmanto teminu "kādreizējie Austrumi" kā Eiropas Savienības un Rietumeiropas tumšo pusi.

"Tumšo pusi" viņi lielākoties saista ar Eiropas migrācijas un darba spēka politiku, bet kopš 2014. gada "kādreizējie Austrumi" kļuvuši par militāri stratēģisku frontes līniju, kurā ietilpst reģioni, kas robežojas ar Krieviju.

Izstādes pamatā ir notikumu dokumentācijas un apliecinājumi konkrētas realitātes eksistencei, caur ko mākslinieks mēģina parādīt dažādus Austrumeiropas izmaiņu posmus: sākumā ir nacionālu valstu "sēklas", kas tiek iestādītas biopolitiskā dzīves veidā, nākamo posmu raksturo "izdīgšana" kā neoliberalizācija globālā kontekstā.

Savukārt beigu posmu var salīdzināt ar "augļiem", ko mākslinieks spiests novērot 2014. gada Ukrainas notikumu kontekstā. Šis gads iezīmēja pagriezienu nekropolitikas virzienā un kara mašinērijas ekspansiju Eiropā.

Tanels Randers (1980) ir igauņu mākslinieks, kritiķis un kurators. Viņa radošo darbību raksturo jūtīgums pret vietu, ar to saprotot gan konkrētas lokācijas, gan ģeopolitiskus mērogus. Pēdējos gados viņš pievērsies Austrumeiropas un dekolonizācijas pētniecībai, ko viņš "publisko" mākslas izstāžu, performanču, intervenču un izglītojošu pasākumu veidā.

Izstādi "Frontes līnija Austrumi" papildinās izglītojoši pasākumi. 14. janvārī pulksten 18.30 LMC Ofisa galerijā notiks Tanela Randera lekcija-seminārs "Trīs skati uz Austrumeiropu", savukārt 27. janvārī pulksten 18.30 "LMC Vakarskolas" ietvaros notiks darbnīca "Aizmirstot Austrumeiropu".

Izstāde ir daļa no Tanela Randera četru gadu mākslinieciskās izpētes procesa, kurā viņš pievēršas Austrumeiropas reartikulācijai, izmantojot dekolonizācijas koncepcijas.

LMC Ofisa galerija ir atvērta katru darba dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00; izstādes apskatāmas bez maksas.

Adrese: Alberta iela 13 (7. stāvs), Rīga.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!