Foto: Janis Rozentāls "Arkādija"

Trešdien, 30. novembrī, UNESCO galvenajā mītnē Parīzē atklās latviešu glezniecības klasiķim Janim Rozentālam veltītu informatīvu izstādi "Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika", portālu "Delfi" informē LNMM pārstāvji.

Latvijas mākslas vēsturē gleznotājs Janis Rozentāls (1866–1916) ir kļuvis par vienu no nacionālās kultūras simboliem, un viņa radošais veikums ir iekļauts Latvijas kultūras kanona vērtību sarakstā. Universālais mākslinieks, kam 19.–20. gadsimta mijā izdevās pietuvināt latviešu mākslu Eiropas līmenim, ar panākumiem darbojies kā meistarīgs gleznotājs, grafiķis, mākslas kritiķis, teorētiķis un pedagogs, viņš ieviesis jaunu estētiku lietišķajā mākslā, vienlaikus būdams ietekmīga sava laikmeta Latvijas sabiedriskās dzīves figūra. Talantīgā, Pēterburgas Ķeizariskajā mākslas akadēmijā izglītotā Saldus kalējdēla biogrāfija un profesionālā darbība pārliecinoši atklāj latviešu mākslinieku toreizējo sociālo un nacionālo pašapzināšanos, kā arī starptautiskās saiknes.

Saskaņā ar UNESCO Ģenerālās konferences 38. sesijas lēmumu gleznotāja 150. gadadiena tika apstiprināta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2016.–2017. gadam, novērtējot viņa ieguldījumu reģiona mākslas procesu attīstībā un starpkultūru dialoga veicināšanā. Savukārt Latvijas Republikas Kultūras ministrija 2016. gadu pasludināja par Jaņa Rozentāla gadu, rosinot atzīmēt jubileju ar daudzveidīgu pasākumu programmu.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izcilo klasiķi šogad godināja ar plašu retrospekciju "Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika", ko jaunatvērtajā Lielajā izstāžu zālē laikposmā no 13. augusta līdz 30. oktobrim apmeklēja vairāk nekā 57 000 skatītāju. Speciāli izstādei tika sagatavots mobilais ceļvedis "Jaņa Rozentāla "gaismas bildes"" un vairākas izglītības programmas.

Šī gada 30. novembrī UNESCO galvenajā mītnē Parīzē, piedaloties Latvijas Republikas kultūras ministrei Dacei Melbārdei, tiks atklāta jubilāram veltīta informatīva izstāde. Ieskatam izveidota mākslas darbu un fotogrāfiju izlase no muzejā rādītās izstādes "Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika", Parīzes ekspozīcijai izmantojot darbu digitālās izdrukas. Izstādes mobilā aplikācija, kas atklāj Rozentāla gleznu un fotouzņēmumu sasauces, pārtulkota franču valodā.

"Māksla ir valoda, kas spēj vienot cilvēkus, tautas un nācijas. Tā izstāsta gan sarežģītu vēsturi, gan atspoguļo mūsdienu kultūras procesus. Daudzi Latvijas mākslinieki varējuši nojaukt valstu robežas un parādīt pasaulei savu unikālo dzīves redzējumu. Taču Janis Rozentāls ne vien iepriecinājis mākslas baudītājus Latvijā, bet arī veicinājis nāciju dialogu. Kā atzinība Rozentāla daiļrades spēkam ir viņa vārda iekļaušana UNESCO svinamo dienu kalendārā," jubilāra izstādes atklāšanu Parīzē atzinīgi vērtē kultūras ministre Dace Melbārde.

Izstāde "Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika" UNESCO galvenajā mītnē Parīzē būs skatāma no 2016. gada 1. decembra līdz 8. decembrim.

Izstādes kuratore – Aija Brasliņa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!