Foto: Vida Press
Šajā laikā, kad daudzviet pasaulē slēgtas publiskās pulcēšanās vietas, tai skaitā muzeji, koncertzāles un teātri, bet iedzīvotāji tiek mudināti ievērot mājas režīmu, lai mazinātu koronavīrusa izraisītās slimības "Covid 19" izplatību, plašā klāstā tiek piedāvāts kultūru baudīt mājas apstākļos. Pateicoties mūsdienu iespējām, mēs varam nokļūt pasaulē slavenākajos muzejos un galerijās, sēžot savā dīvānā, turklāt pasaules mākslas šedevrus izpētīt līdz vissmalkākajām niansēm, ko, starp citu, bieži vien, esot klātienē, nemaz nav pacietības un laika darīt.

Labākais resurss šādām izpriecām, protams, ir “Google Arts & Culture” platforma, kurā atrodamas vairāk nekā 500 pasaules muzeju un galeriju ekspozīcijas, tai skaitā arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja. Tāpat dažādu noderīgu un izglītojoši izklaidējošu informāciju var atrast muzeju mājaslapās.

“Delfi Kultūra” veica nelielu virtuālu ekskursiju pa dažādām platformām un izvēlējās 10 dažādus pasaulē slavenus muzejus, galerijas un izstādes, kas piedāvā aizraujošu saturu – īpaši noderīgu mājās sēdēšanas laikā.

Apjomīga Frīdas Kalo izstāde internetā


Foto: AFP/Scanpix/LETA

2018. gadā Londonā, Viktorijas un Alberta muzejā norisinājās apjomīga meksikāņu māksliniecei Frīdai Kalo veltīta izstāde, kurā bija aplūkojami ne tikai viņas mākslas darbi, bet arī krāšņie apģērbi, fotogrāfijas un personiskie priekšmeti. Šobrīd, pateicoties “Google Arts & Culture” platformai, šīs izstādes materiālus ir iespējams aplūkot ikvienam interesantam, neizejot no savām mājām. Kopumā apskatei ir pieejams vairāk nekā 800 gleznu, fotogrāfiju un privāto priekšmetu, ko papildina izsmeļoši apraksti ar mākslinieces dzīvi un radošajām izpausmēm. Ekspozīcija ir tapusi sadarbojoties 33 muzejiem. Frīdas Kalo cienītājiem der zināt, ka ar “Google Arts & Culture” iespējams “izstaigāt” arī Frīdas Kalo muzeju “La Casa Azul” Mehiko.

Frīdas Kalo izstādi online var aplūkot šeit.
Frīdas Kalo muzejs Mehiko aplūkojams šeit.

Grandiozs MoMA izstāžu arhīvs


Foto: AFP/Scanpix/LETA

Materiāls, kurā “pazust” uz vairākiem vakariem, ir Ņujorkas Modernās mākslas muzeja (MoMA) mājaslapā atrodamais izstāžu arhīvs, kurā dokumentētas izstādes sākot jau no MoMA dibināšanas 1929. gadā. To arhīvs ir rūpīgi un pārskatāmi sakārtots pa desmitgadēm, turklāt katrai izstādei pievienots apraksts gan par tajā iekļautajiem māksliniekiem, gan ar to saistītās publikācijas un citi materiāli. Arhīvs tiek papildināts.

MoMA izstāžu arhīvs.

Savukārt “Google Arts & Culture” MoMA kolekciju var aplūkot šeit.

Ermitāža piecās stundās un 19 minūtēs


Mēdz teikt, ka Ermitāžu nav iespējams vienā dienā izstaigāt, un tur vairākkārt pabijušie piekritīs, ka ik reizi, apmeklējot šo grandiozo muzeju un mākslas galeriju, izdodas atklāt jaunus pārsteigumus.

Meditatīvs un kinematogrāfisks piedzīvojums ir nesen publicētais piecas stundas un 19 minūtes ilgais ceļojums Ermitāžā Sanktpēterburgā, Krievijā. Video filmēts ar “iPhone 11 Pro”.

Video piedāvā iespēju vienā no lielakajām mākslas krātuvēm pasaulē, bijušajā Romanovu pilī, ielūkoties 45 galerijās, kur redzami 588 mākslas darbi, tai skaitā apjomīgā Rembranta darbu kolekcija, Karavadžo “Lautists” un citi šedevri. Ceļojumu papildina arī klātienes dzīvās performances.

Luvra tiešsaistē dažādos veidos


Foto: EPA/Scanpix/LETA

Mūsdienās iespējams dažādos veidos virtuāli paviesoties Luvras mākslas muzejā Parīzē. Muzeja oficiālajā “Youtube” kontā ir bagātīgs dažādu video klāsts, kas dod iespēju gan ielūkoties Luvras telpās, gan izzināt tā vēsturi, gan arī detalizēti iepazīt tā slavenākos eksponātus. Informācija pārsvarā pieejama franču valodā, bet šo to iespējams atrasts arī angļu valodas zinātājiem. Īpaši iesakām izbaudīt video – Viens pats Luvrā.

Tāpat Luvras mājaslapā ir pieejama virtuālā tūre muzejā, un, protams, pasaulē lielākā mākslas muzeja darbu klāts atrodams arī “Google Arts & Culture”.

Vatikana muzeji tuvplānā


Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Lai gan Vatikāns kādu brīdi tūristiem uņ ticīgajiem nebūs pieejams, nekas nevar liegt to apmeklēt virtuāli. Vatikāna muzejiem ir mājaslapa, kurā iespējams 16. gadsimtā izveidotā muzeju kompleksa telpas “izstaigāt” ar 360 grādu foto palīdzību. Kopumā aplūkojamas septiņas dažādas telpas, tai skaitā Siksta kapela ar Mikelandželo apgleznotajām griestu velvēm un altāri, kā arī Rafaēla stancas.

Vatikāna muzeja telpu 360 grādu foto var aplūkot šeit, bet interesentiem ir pieejama iespēja tiešsaistē gida stāstījuma (angļu valodā) pavadījumā aplūkot arī Sv. Pētera baznīcu un laukumu.

Benksija darbi pasaules lielpilsētu ielās


Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Noslēpumainākā un reizē arī slavenākā ielu mākslinieka Benksija galerijas un muzeji ir pilsētu ielas un namu mūri. “Google Arts & Culture” apkopojis 12 spilgtus mākslinieka darbus, kas atrodami Londonā un viņa dzimtajā Bristolē, Lielbritānijā.

Benksija darbu izlasi var aplūkot šeit. Taču ir vērts piesekot arī mākslinieka oficiālajam “Instagram” kontam, kur regulāri tiek publicēti jaunākiem viņa darbi, un nereti tā ir arī vieta, kur vispirms tiek paziņots par viņa kārtējām provokācijām, vai vēstījumiem.

Gugenheima muzejs Bilbao


Tieši Gugenheima muzeja futūristiskā celtne Spānijas pilsētā Bilbao 90. gadu beigās radīja terminu “Bilbao efekts”, kas nozīmē jaunas mākslas un kultūra būves radītu tūrisma uzplaukumu un ekonomisko pienesumu vietai, kas līdz tam nav bijusi tūrismam īpaši pievilcīga. Šodien Gugenheima muzejs ir viena no interesantākajām modernās mākslas krātuvēm pasaulē, uz kuru ik gadu dodas tūkstošiem apmeklētāju

Ar “Google Arts & Culture” palīdzību attālināti iespējams izpētīt gan iespaidīgo muzeja celtni, ko projektējis Kanādā dzimušais amerikāņu arhitekts Frenks Gērijs, gan arī aplūkot ekspozīciju un online izstādes, kurā ir gan Marka Rotko, gan Anselma Kīfera, gan Kliforda Stilla, gan Žana Mišela Baskjā, gan citu 20. gadsimta mākslinieku šedevri. Tāpat izpētes vērta ir arī muzeja oficiālā mājaslapa, kas ir ne tikai informatīva vietne par muzeja vēsturi un darba laikiem, bet arī zināšanu krātuve par mūsdienu mākslu.

Gugenheima muzeja Bilbao mājaslapa.
Gugenheima muzeja ekspozīcija tiešsaistē aplūkojama šeit.

Orsē muzejs Parīzē


Foto: Publicitātes foto. Orsē muzejs

Orsē muzejs Parīzē ir iekārojams galamērķis ikvienam mākslas mīļotājam. Tāpat atsevišķas sarunas vērta ir tā ēka – kādreizējā Parīzes dzelzceļa stacija. Pašā 20. gadsimta sākumā pabeigtais nams nu ir mājvieta Sezānam, Monē un citiem franču meistariem. Orsē muzejs glabā pasaulē lielāko impresionistu un postimpresionistu darbu kolekciju – un to ir iespējams izpētīt, neizejot no mājas. Te talkā atkal nāk “Google Arts & Culture”, kas piedāvā ne tikai aplūkot muzeja kolekcijas darbus, bet arī bijušās stacijas ēkas Beaux-Arts arhitektūras detaļas un tapšanas vēsturi.

Muzeja ēka un ekspozīcija aplūkojama šeit.

Rijksmuseum – Amsterdamas Valsts muzejs


Foto: EPA/Scanpix/LETA

Vēl viena pērle, ko vērts izpētīt ar “Google Arts & Culture” palīdzību ir Rijksmuseum jeb Amsterdamas Valsts muzejs. Tas glabā Ziemeļu renesanses un holandiešu meistaru darbus, kas klātienē ir aplūkojami muzeja 80 galerijās. Šis ir muzejs, kurā atrodami Rembranta, Vermēra un daudzu citu holandiešu mākslinieku meistardarbi, turklāt tiešsaistē tie aplūkojami īpaši tuvu un detalizēti.

Rijksmuseum virtuālā tūre aplūkojama šeit.

Ufici galerija Florencē


Foto: Vida Press

Ja nekā citādi šobrīd nevaram atbalstīt itāļus, tad vismaz varam doties virtuālā ceļojumā uz viņu slavenāko mākslas galeriju – Ufici Florencē. Tā ir viens no senākajiem un slavenākajiem mākslas muzejiem pasaulē. Ēka, kurā tas atrodas, celta 16. gadsimtā pēc Kozimo I de Mediči pasūtījuma, un Mediči dzimtas mākslas darbu kolekcija ir Ufici galerijas krājuma pamatā. Kopš 1765. gada galerija ir atvērta plašam apmeklētāju lokam. Tāpat kā klātienē, arī tiešsaistē iespējams bagātīgā klāstā pētīt dažnedažādus šedevrus, starp tiem Džotto, Da Vinči, Rafaello, Ticiano, Mikelandželo un daudzu citu mākslinieku darbus.

Ufici galerijas izstādes un pamatekspozicijas darbi tiešsaistē aplūkojami šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!