Foto: Publicitātes attēls
Ar projektu "Mākslīgā intelekta Latvija" šī gada 1. maijā sāksies fotogrāfijas un mākslas festivāls "Rīgas Fotomēnesis". Projektā šogad visi mākslinieki ir mākslīgā intelekta attēlu ģeneratori.

Kā "Delfi" informē "Rīgas Fotomēneša" rīkotājs, fotogrāfs un foto žurnālists Arnis Balčus, īpaši notikumam izveidotā galerijā Ģertrūdes ielā 64 visu maija mēnesi tiks piedāvāts vizuāls pētījums par to, kā trīs mākslīgā intelekta attēlu ģeneratori "DALL-E", "DeepAI" un "Stable Diffusion" redz Latviju, tās sabiedrību, vidi un kultūru.

Arnis Balčus aicināja "jaunos māksliniekus" ģenerēt attēlus par dažādām vispārīgām tēmām, kas norādītas attēlu parakstos, kā piemēram, Latvijas sports, māksla, teātris, politika u.tml. Atlasi un grupēšanu veica pats kurators, un rezultātā tēmas veido 31 izstādi, katrai no tām veltot vienu dienu.

Foto: Publicitātes attēls

"Laikā, kad mākslīgais intelekts iegūst strauju popularitāti un arvien vairāk mākslinieku ar to tiecas realizēt savas fantāzijas, šajā projektā mani mazāk interesē AI tehnoloģiskās iespējas, bet gan izgudrotāju dotie priekšstati, stereotipi, aizspriedumi, ideoloģija," saka kurators un festivāla direktors Arnis Balčus, kuram šis projekts savā ziņā ir arī kā personālizstāde. "Jaunie autori ir radījuši gan šablonus par mums kā pastalās dejojošu nāciju Brīvdabas muzejā, gan nežēlīgus atgādinājumus par postpadomju mantojumu apkārtējā vidē un cilvēku mentalitātē, bet reizēm tie pārsteidz ar monumentālu sirreālismu vai futūristiskām fantāzijām."

Izstādes aicina domāt ne tikai par mākslīgo intelektu un tā ietekmi uz cilvēku, fotogrāfiju un mākslas vidi jau pavisam drīzā nākotnē, bet arī kritiski paraudzīties pašiem uz sevi – Latvijas kolektīvo identitāti, vērtībām, politiku un mūsu vietu pasaules attīstības kontekstā.

Festivāls tiks atklāts 1. maijā pulksten 18 ar tēmu "Latvijas kultūra un tradīcijas", un jau nākamajā dienā būs skatāma izstāde "Latvijas cilvēki", kuras ietvaros 2. maijā pulksten 18.30 vēsturnieks Toms Ķencis vadīs ekskursiju izstādē, aicinot no jauna skatpunkta palūkoties uz mūsu nāciju un tradīcijām digitālajā laikmetā. Pirmajā nedēļā būs skatāmas arī izstādes par Latvijas vēsturi, dabu, virtuvi, ekonomiku un medicīnu. Ekskursijas notiks regulāri, citās dienās tās vadīts sociālais psihologs Ivars Austers, sociologs un izgudrotājs Sandris Mūriņš, filozofs Igors Gubenko u.c.

Foto: Publicitātes attēls

Izstādes būs pieejamas katru dienu no pulksten 14 līdz 20 "Rīgas Fotomēneša" galerijā Ģertrūdes ielā 64, ieeja bez maksas. Festivāla programmā tiks izdota arī grāmata "Mākslīgā intelekta Latvija".
"Rīgas Fotomēnesis" ir starptautisks fotogāfijas un mākslas festivāls, kas notiek jau kopš 2014. gada.

Šī gada festivāla programma atrodama "Rīgas Fotomēneša" mājaslapā. Organizatori sola to vēl papildināt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!