Okupācijas muzeja vadība parakstu vākšanas kampaņā cer 'pārbļaut' piebūves projekta kritiķus
Foto: DELFI

Jebkuram, kurš atbalsta Latvijas Okupācijas muzeja piebūves "Nākotnes nama" būvniecību, ir iespējams parakstīties tās atbalstam, šodien preses konferencē sacīja Okupācijas muzeja pārstāvji. Parakstu vākšanas galvenais mērķis esot parādīt, ka arī piebūves uzbūvēšanai sabiedrībā ir atbalsts, turklāt tas varētu būt ne mazāks par "oponentu skaļajām balsīm".

Okupācijas muzeja biedrības priekšsēdis Valters Nollendorfs sacīja, ka "Nākotnes nama" būvniecībai ziedojuši aptuveni 1000 atbalstītāji, tādējādi viņš cer pulcēt lielāku atbalstītāju loku nekā ēkas pārbūves kritiķi, kas aizstāv Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā saglabāšanu tās tagadējā ārējā veidolā.

"Mūsu atbalstītāju vidū ir arī vairākas organizācijas, tāpēc atbalstītāju loks varētu būt plašāks," cer Nollendorfs.

Savukārt Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels atzīmēja, - tā kā muzejs sastapies ar ļoti skaļu pretestību pret piebūves īstenošanu, muzejs vēlējies parādīt, ka šīs skaļās balsis nav vienīgās publiskajā telpā.

Muzeja pārstāvji aicina jebkuru, kurš atbalsta "Nākotnes nama" tapšanu, parakstīties un paradīt, ka piebūves īstenošanas atbalstītāju skaits ir liels.

Latvijas Okupācijas muzejs ir valsts akreditēts, nevalstiskas organizācijas - Latvijas Okupācijas muzeja biedrības - pārvaldīts muzejs. Tā krājums, ekspozīcija un iekārtojums pieder biedrībai, bet ēka Latviešu strēlnieku laukumā 1, kas ar likumu ir nodota Okupācijas muzeja funkciju veikšanai un krājuma glabāšanai, pieder valstij. Ēku pārvalda VNĪ.

Muzeja paplašināšanas projektā ir paredzēts, ka tiks atjaunota ekspozīcija, uzlabosies muzeja pieejamība un apmeklētāju ērtības, tiks īstenoti darba aizsardzības noteikumi muzeja darbiniekiem, kā arī muzejs spēs izpildīt valsts izvirzītās prasības muzeja krājuma glabāšanai.

Jau ziņots, ka 20 arhitekti, kuru vidū ir tādi profesionāļi kā Zaiga Gaile, Aldis Sīlis un Uldis Lukševics, iebilst pret Okupācijas muzeja piebūves īstenošanu. Arhitekti uzsver, ka bijusī Sarkano strēlnieku muzeja ēka atstājama kā modernisma arhitektūras piemineklis, bet Okupācijas muzeja pārbūvei domātie līdzekļi jānovirza Stūra mājai. Arhitekti savu viedokli pauduši ne vien Latvijas sabiedrībā, bet arī izplatījuši ārzemēs - starptautiskajā modernās arhitektūras tīmekļa vietnē "www.docomomo.com".

Vēl cita arhitektu-pilsētbūvnieku grupa lūgusi kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK) ēku atzīt par aizsargājamu kultūras pieminekli. Melbārde uzsvērusi, ka Okupācijas muzeja nozīmi ietekmē tā saturs un sabiedrībai sniegtie pakalpojumi, nevis tā arhitektūra. Viņa arī norādījusi, ka ēkas piebūve neapdraud Rīgas vēsturisko centru kā UNESCO pasaules mantojumu. Tāpat Okupācijas muzeja biedrība iebilst, norādot, ka rekonstrukcijas projekta apturēšana varētu apdraudēt muzeja darbību. Muzeja biedrības pārstāvji uzsver, ka, apturot projektu, tiktu pazaudēts ne tikai jau ieguldītais darbs un līdzekļi, bet arī padarīta neefektīva muzeja darbība, kas jaunajos ģeopolitiskajos apstākļos ir nozīmīga Latvijas un ārvalstu sabiedrības informēšanai par vēstures notikumiem.

Valdības vadītāja Laimdota Straujuma (V) apliecinājusi, ka valdība lēmumu par Okupācijas muzeja piebūves īstenošanu nemainīs. Arī Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs pauduši, ka Okupācijas muzeja paplašināšanas projekts ir jāturpina.

Muzeja pārbūves tehniskā projekta autors un SIA "5.iela" arhitekts Ints Pujāts intervijā aģentūrai LETA norādīja, ka pret Okupācijas muzeja piebūves - Nākotnes nama - projektu iebilstošajai arhitektu grupai īsti pat nav nekādu argumentu, izņemot to, ka "mēs zinām labāk".

Tikmēr arhitekte Zaiga Gaile sākusi parakstu vākšanu Latvijas Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā saglabāšanai tās esošajā veidolā, aicinot nebūvēt Okupācijas muzeja piebūvi. Parakstu vākšana esot sākta, jo gan valdība, gan citas atbildīgās institūcijas ir noraidījušas iespēju projektu pārskatīt.

Latvijas Okupācijas muzeja administrācija Gailes iniciatīvu uzskata par mēģinājumu piešķirt pozitīvu nozīmi komunisma ideoloģijas simboliem Rīgā.

Tags

Dace Melbārde Laimdota Straujuma Nils Ušakovs Okupācijas muzejs Stūra māja Zaiga Gaile UNESCO VL-TB/LNNK

Comment Form