Par Okupācijas muzeja pārbūves detaļām mēģinās vienoties līdz Ziemassvētkiem
Foto: LETA

Par Okupācijas muzeja piebūves "Nākotnes nams" tehniskajiem risinājumiem lems eksperti un sabiedrības pārstāvji publiskā diskusijā, ko plānots noslēgt līdz Ziemassvētkiem, šodien vienojās Rīgas pašvaldības un muzeja pārstāvji.

Kā žurnālistiem pastāstīja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC), šo ceturtdien Rīgas būvvaldes padomē tiks skatīts jautājums par šīs diskusijas aktualizēšanu.

Būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs pastāstīja, ka laikā līdz Ziemassvētkiem plānots organizēt gan publiskas tikšanās ar visām projekta īstenošanā iesaistītajām pusēm - arhitektiem un ekspertiem, kā arī sabiedrības pārstāvjiem, gan arī ikvienam būs iespēja izteikt savu viedokli par piebūves tehniskajiem risinājumiem anketās, tās pēc tam iesniedzot būvvaldē. Pēcāk visi izteiktie priekšlikumi tiks apkopoti un atbildīgās institūcijas - Rīgas pilsētas arhitekta birojs, Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome un būvvalde - vērtēs un lems par attiecīgām izmaiņām projektā, ja tās būs nepieciešamas, skaidroja Vircavs.

Kad varētu tikt noorganizētas pirmās publiskās tikšanās, vēl nav zināms. Oktobrī plānots veikt sagatavošanas darbus diskusijas organizēšanai.

Gan pašvaldības, gan muzeja pārstāvji uzsvēra, ka diskusija tiks organizēta, lai vienotos par tehniskajiem risinājumiem, kas tiktu akceptēti gan no ekspertu, gan iedzīvotāju puses. Tika noraidītas bažas, ka no piebūves projekta diskusijas rezultātā varētu atteikties.

"Netiek runāts par to, ka projektu varētu noraidīt, bet gan - kā to varētu uzlabot," uzsvēra Ušakovs, akcentējot, ka pašvaldība atbalsta šī projekta īstenošanu.

Latvijas Okupācijas muzeja valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs skaidroja, ka ir būtiski diskusiju organizēt pēc iespējas ātrāk. Pārstāvji vienojās par periodu līdz Ziemassvētkiem kā optimālo termiņu, tomēr muzeja pārstāvjiem "katrs mēnesis ir svarīgs un katrs zaudētais mēnesis nes jaunas izmaksas", skaidroja Nollendorfs, uzsverot, ka diskusija būtu jāorganizē pēc iespējas ātrāk.

Nollendorfs arī skaidroja, ka muzeja darbiniekiem būtu svarīga muzeja vestibila paplašināšana, par ko tāpat plānots runāt organizētajā diskusijā. Ušakovs gan norādīja, ka par to būs jāspriež ekspertiem, jo vestibila paplašināšana nozīmētu esošās vēsturiskās muzeja ēkas pārbūvi.

Nollendorfs arī apliecināja, ka piebūves projekta autors Gunārs Birkerts ir "gatavs atbalstīt zināmus konstruktīvos risinājumus", lai "izkustinātu no vietas" šā projekta attīstību. Viņš ir iepazinies ar Rīgas galvenā arhitekta Gvido Prinča sniegtajiem iebildumiem.

Muzeja direktors Gunārs Nāgels uzsvēra, ka lielākās bažas muzeja pārstāvjiem sagādā laika faktors - sākotnēji piebūves projektu tika plānots realizēt vēl 2013.gadā, taču pašreiz izskatās, ka tas nenotiks arī līdz 2017. gada jūlijam.

Muzeja pārstāvji uzsvēra, ka pēc piebūves projekta īstenošanas vēl seši mēneši būs nepieciešami ekspozīcijas iekārtošanai.

Kā ziņots, Rīgas pilsētas arhitekts Princis atzinumā Rīgas pilsētas būvvaldei ieteicis neatbalstīt būvatļaujas izsniegšanu Latvijas Okupācijas muzeja piebūves būvniecībai.

Septembrī Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments pieņēma lēmumu pagarināt ar muzeja piebūves "Nākotnes nams" būvprojektu saistītās dokumentācijas izvērtēšanas termiņu, kas saskaņā ar Administratīvā procesa likumu var būt līdz 2016. gada 11. maijam.

Pret piebūves īstenošanu iestājušies tādi arhitekti kā Zaiga Gaile un Andis Sīlis, uzsverot Okupācijas muzeja ēkas kultūrvēsturisko vērtību. Tajā pašā laikā gan kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), gan Ministru prezidente atbalsta piebūves īstenošanu. Arī Rīgas mērs un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs pauduši, ka Okupācijas muzeja paplašināšanas projekts ir jāturpina.

Jūnija sākumā Rīgas pilsētas būvvaldes padome atlika Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā rekonstrukcijas tehniskā projekta izskatīšanu, uzdodot arhitektiem to papildināt, kā arī prasot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) un Rīgas pilsētas arhitekta atzinumus. VKPAI ēku atzinusi par kultūrvēsturiski vērtīgu, piešķirot tai vērtējumu 7 no 10, bet nav iebildusi pret "Nākotnes nama" būvniecību.

Reaģējot uz Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta lēmumu par astoņiem mēnešiem pagarināt laiku, kurā Rīgas pilsētas būvvalde var izskatīt jautājumu par "Nākotnes nama" būvatļaujas izsniegšanu, Latvijas Okupācijas muzeja biedrība ir uzrakstījusi protesta vēstuli.

Valdības rīkojumā noteikts, ka piebūve jāizbūvē līdz 2017. gada jūlijam.

Tags

Andis Sīlis Dace Melbārde Gunārs Birkerts Nils Ušakovs Okupācijas muzejs Zaiga Gaile Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija

Comment Form