Izziņo Nacionālās kino balvas 'Lielais Kristaps' nominantus
Foto: Agnese Zeltiņa

Ceturtdien, 3. oktobrī, klātesot LR kultūras ministram Naurim Puntulim tika paziņoti šī gada Nacionālās kino balvas nominanti, kā arī balvas par mūža iegudījumu saņēmējs režisors Varis Brasla, portālu "Delfi" informē "Lielā Kristapa" pārstāve Lote Eglīte.

Preses konferencē piedalījās arī Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, Latvijas Kinemotogrāfistu Savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova un atlases komisijas pārstāve, kino zinātniece Kristīne Matīsa.

Atklājot konferenci Kultūras ministrs Nauris Puntulis norādīja kino nozares nozīmi valsts kultūras mantojumā un izteica solījumus rūpēties par turpmāku finansiālu nodrošinājumu nozares kvalitātes saglabāšanai un izaugsmei: "Šobrīd Latvijas kino piedzīvo savu renesansi. Mans kā kultūras ministra uzdevums ir to nosargāt. Jūs varat būt droši par Latvijas kino nozares finansiālo nodrošinājumu tās turpmākajai izaugsmei."

Arī Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma izcēla nozares uzplaukumu, ko pierādījuši vairāku filmu nesenie apbalvojumi prestižos kino festivālos. Viņa izcēla "Lielo Kristapu kā svarīgu kultūras notikumu, kas ļauj novērtēt un izanalizēt nozares situāciju.

Kinemotagrāfistu Savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova paziņoja savienības lēmumu šogad balvu mūža ieguldījumam filmu mākslā pasniegt režisoram Varim Braslam, "Vienmēr delikātais, iejūtīgajais, brīnišķīgais kolēģis, kuram šis ir 80. jubilejas gads, ir līderis labāko filmu veidošanā , jo veselas 4 ir saņēmušas Lielā Kristapa galvenās balvas.Viņa mūžs vārda tiešākajā nozīmē ir ieguldīts Latvijas kultūrtelpas bagātināšanā – darbā kino un teātrī, kurā varam atrast daudz spožu pērļu.."

Varis Brasla ir režisors, kurš saņēmis līdz šim visvairāk (četrus) "Lielā Kristapa" apbalvojumus labākās spēlfilmas kategorijā.

Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominanti 2019

Labākā pilnmetrāžas spēlfilma

"1906", studija "Tanka"
"Blakus", "MF Production "
"Jelgava '94", Jura Podnieka Studija
"Nekas mūs neapturēs", "Riverbed"
"Oļegs", "Tasse Film", kop.prod. "lota Productions" (Beļģija), "In Script" (Lietuva), "Arizona Production" (Francija)

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma

"Inga dzird", "Ruckas mākslas fonds", kop.prod. "Exitfilm" (Igaunija)
"Karote", "Kompānija Hargla", kop.prod. "Mechanix Film" (Norvēģija), "Just A Moment" (Lietuva)
"Sestā diena", "Mistrus Media"
"Spiegs, kurš mans tēvs", "Mistrus Media", kop.prod. "Kick Film" (Vācija), "8 Heads Productions/" (Čehija), "PIMIK" (Igaunija)
"Putina liecinieki", "Vertov"

Labākā īsmetrāžas filma

"Dāvids un Goliāts", "Skuba Films", kop.prod. "Latvijas Televīzija"
"Rīgas ceriņi", "Papy 3D Productions" (Francija), kop.prod. "Atom Art" (Latvija)
"Skābeklis", "A Studija Gromče" /А Студия Громче/ (Krievija, Latvija)
"Nakts pitfāls", "Tasse Film"

Labākā animācija

"Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi", "Atom Art" (Latvija), "Letko" (Polija)
"Projām", "Bilibaba"
"Saule brauca debesīs", studija "Lokomotīve"

Labākā debijas filma

"7 miljardi gadu pirms pasaules gala", režisors Jānis Ābele, "Ego Media"
"Koris. Diriģents. Kamēr", režisors Emīls Alps, producents Emīs Alps
"Meklējot Mr. Kauliņu", režisors Kaspars Roga, "Skuba Films"

Labākais scenārija autors

Alise Zariņa, Marta Elīna Martinsone ("Blakus")
Gatis Šmits, Marta Elīna Martinsone ("1906")
Juris Kursietis, Līga Celma-Kursiete ("Oļegs")
Līga Gaisa, Edmunds Jansons ("Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi")

Labākais spēlfilmas režisors

Alise Zariņa ("Blakus")
Gatis Šmits ("1906")
Jānis Ābele ("Jelgava '94")
Juris Kursietis ("Oļegs")

Labākais spēlfilmas operators

Aigars Sērmukšs ("Jelgava '94")
Bogumils Godfrejovs /Bogumil Godfrejow/ ("Oļegs")
Aleksandrs Grebņevs ("Nekas mūs neapturēs")
Jānis Eglītis ("Sonāte")
Jurģis Kmins ("1906")

Labākā aktrise

Anta Aizupe ("Blakus")
Elza Gauja ("Nekas mūs neapturēs")
Inese Pudža ("1906")
Kristīne Nevarauska ("Nekas mūs neapturēs")

Labākais aktieris

Andris Keišs ("Nekas mūs neapturēs")
Āris Matesovičs ("Blakus")
Jēkabs Reinis ("Sarkanais mežs")
Mārtiņš Kalita ("1906")
Valentīns Novopoļskis /Valentin Novopolskij/ ("Oļegs")

Labākā aktrise otrā plāna lomā

Guna Zariņa ("Oļegs")
Elīna Vaska ("Sarkanais mežs")
Ieva Puķe ("Jelgava '94")
Inese Kučinska ("1906")

Labākais aktieris otrā plāna lomā

Dāvids Ogrodņiks /Dawid Ogrodnik/ ("Oļegs")
Jānis Vimba ("Sarkanais mežs")
Jurijs Djakonovs ("Sarkanais mežs")
Kaspars Zvīgulis ("1906")
Toms Auniņš ("1906")

Labākais mākslinieks

Aivars Žukovskis ("Jelgava '94")
Jurģis Krāsons ("Nekas mūs neapturēs")
Laura Dišlere ("Oļegs")
Rūdolfs Baltiņš ("1906")

Labākais kostīmu mākslinieks

Aija Strazdiņa ("Jelgava '94")
Evija Džonsone ("Sarkanais mežs")
Keita ("1906")
Līga Krāsone ("Nekas mūs neapturēs")

Labākais grima mākslinieks

Ilze Trumpe ("Sarkanais mežs")
Maija Gundare ("Jelgava '94")
Zane Žilinska ("1906")

Labākais dokumentālās filmas režisors

Brigita Eglīte ("Sestā diena")
Gints Grūbe, Jāks Kilmi /Jaak Kilmi/ ("Spiegs, kurš mans tēvs")
Kaspars Goba ("Inga dzird")
Laila Pakalniņa ("Karote")
Vitālijs Manskis ("Putina liecinieki")

Labākais dokumentālās filmas operators

Aigars Sērmukšs ("Spiegs, kurš mans tēvs")
Gints Bērziņš ("Karote")
Valdis Eglītis ("Sestā diena")

Labākais animācijas režisors

Edmunds Jansons ("Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi")
Gints Zilbalodis ("Projām")
Lizete Upīte ("Rīgas ceriņi")
Roze Stiebra ("Saule brauca debesīs")

Labākais animācijas mākslinieks

Elīna Brasliņa ("Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi")
Gints Zilbalodis ("Projām")
Ilze Vītoliņa ("Saule brauca debesīs")
Lizete Upīte ("Rīgas ceriņi")

Labākais komponists

Gatis Ziema, Andris Gauja ("Nekas mūs neapturēs")
Juris Kaukulis ("Saule brauca debesīs")
Kršištofs A. Jančaks /Krzysztof A.Janczak/, Edgars Šubrovskis ("Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi")
Rihards Zaļupe ("1906")
"Tesa" ("Jelgava '94")

Labākais skaņu režisors

Anrijs Krenbergs, Saulius Urbanavičius ("Karote")
Artis Dukaļskis ("Sestā diena")
Ernests Ansons, Verners Biters ("1906")
Ernests Ansons ("Jelgava '94")
Jevgenijs Kobzevs ("Nekas mūs neapturēs")

Labākais montāžas režisors

Armands Začs ("Spiegs, kurš mans tēvs")
Dainis Kļava ("2018")
Gatis Šmits ("1906")
Jūlija Vintena /Julie Vinten/ ("Blakus")
Mārtiņš Kontants, Inese Kļava ("Sestā diena")

Labākā TV filma vai seriāls

"Nora" ("Latvijas Televīzija")
"Sarkanais mežs" ("Red Dot Media")
"75 jautājumi Uldim Dumpim" ("Latvijas Televīzija")

Studentu filmu konkurss

"Apgaismība", Kristiāna Šuksta, Latvijas Kultūras akadēmija
"Augstākā prioritāte", Jānis Miglinieks, Latvijas Kultūras akadēmija
"Diskrēts", Žulijens Nuhums A. Kulibali, Latvijas Kultūras akadēmija
"Dramatiskas beigas", Kerija Arne, Latvijas Mākslas akadēmija
"Dzimtenīte", Dāvis Dreimanis, Latvijas Kultūras akadēmija
"Ģimenes stāvoklis: neprecēts", Una Cekule, Latvijas Kultūras akadēmija
"Lelles", Ieva Norvele, Latvijas Kultūras akadēmija
"Palikt pa vidu. Lubāna klānos", Gunta Gaidamaviča, Latvijas Kultūras akadēmija
"Zorjana Horobraja", Elita Kļaviņa, LKA Nacionālā Filmu skola

Ja pagājušais gads pagāja simtgades filmu zīmē, tad šis gads izceļas ar lielo pieteikumu skaitu – kopā tika iesniegti 95 projekti, no kuriem rekordliels pilnmetrāžas spēlfilmu skaits (14). Turklāt daudzas no filmām ir jau guvušas apbalvojumus nozīmīgos A klases kino festivālos Kannās, Anesī, Karlovi Vari, Toronto u.c, kas norāda uz spēcīgu konkurētspēju un turpmāk lielāku atpazīstamību starptautiskajā kino arēnā.

Nacionālā Kino centra pārstāve balvas atlases komisijā Kristīne Matīsa atzina: " ...pēc simtgades viļņa nekas nav apstājies, filmu nozares enerģija pieņemas spēkā, turklāt pieaug spektra dažādība – gan sociāli aktuālas drāmas, gan dzirkstoši jauniešu stāsti, gan vēsturisks trilleris, tāpat dokumentālo filmu kategorijās sastopam gan politiski personiskus ekskursus vēsturē, gan kinematogrāfiski izsmalcinātas pasaules, gan inscenējumus blakus vērīgiem realitātes fiksējumiem.

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums "Lielais Kristaps" šogad norisināsies no 7. līdz 12. novembrim, īsi pirms Latvijas valsts Neatkarības dienas svinībām, piedāvājot skatītājiem iespēju kinoteātrī "Splendid Palace" vienkopus noskatīties balvai nominētās filmas, studentu konkursa filmas, pirmizrādes un svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju, kas notiks 12. novembrī "Splendid Palace" (pasākuma viesi jau no 19:30 pulcēsies uz Sarkanā paklāja). Balvu pasniegšanas ceremonija būs vienlaicīgi informējošs un izklaidējošs pasākums, kurā piedalīsies nominanti un īpašie viesi. Krāšņo ceremoniju varēs skatīties klātienē, iegādājoties biļetes, vai arī tiešraidē Latvijas televīzijā un LSM straumēšanas platformā.

Skatītājiem būs iespēja nobalsot par savu mīļāko filmu portālā "Delfi" no 21. oktobra līdz 10. novembrim, ko "Lielā Kristapa" norises laikā Helio papildinās ar iespēju savu balsi atdot uz vietas kinoteātrī "Splendid Palace" – pirms vai pēc seansa.

Vairāk informācijas – "Lielais Kristaps" mājaslapā.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Jelgava 94 režisors Jānis Ābele Jēkabs Reinis Jurijs Djakonovs Elīna Brasliņa aktieris Jānis Vimba Andris Keišs Dita Rietuma Elīna Vaska Elita Kļaviņa Filma 1906 Filma Oļegs Gatis Šmits Gints Grūbe Guna Zariņa Ieva Puķe Inese Pudža Juris Kaukulis Juris Kursietis Kaspars Roga Kaspars Zvīgulis Kristīne Nevarauska Laila Pakalniņa Lielais Kristaps Mārtiņš Kalita Nacionālais kino centrs Nauris Puntulis Rihards Zaļupe Roze Stiebra Varis Brasla Vitālijs Manskis
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form