Izziņo Nacionālās kino balvas 'Lielais Kristaps' programmu
Foto: Kadrs no filmas "Bille"

No 7. līdz 13. novembrim, īsi pirms Latvijas simtgades svinībām, kinoteātrī "Splendid Palace" norisināsies nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums – Nacionālā kino balva "Lielais Kristaps". Nedēļas laikā skatītājiem būs iespēja vienkopus noskatīties izcilu Latvijas jaunāko filmu izlasi – visas balvai nominētās filmas, jaunu filmu pirmizrādes, studentu filmas, bērnu filmas, tikties ar filmu autoriem un piedalīties radošajās darbnīcās, portālu "Delfi" infomē Latvijas Nacionālā kino centra pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pateicoties Nacionālā Kino centra programmai "Latvijas filmas Latvijas simtgadei", šogad "Lielā Kristapa" skatēs ir bagātīgs filmu klāsts un sīva konkurence par balvām. Biļetes uz visam filmām un pasākumiem iespējams iegādāties kinoteātra mājas lapā un kasēs. Pilna Latvijas filmu programma arodama "Lielā Kristapa" mājaslapā un kinoteātra "Splendid Palace" mājaslapā.

Atgādinām, ka līdz 8. novembrim portālā "Delfi" norisinās publikas balsojums par "Lielā Kristapa" filmām. Savu favorītu balsojumā var izvēlēties šeit!

Festivāla atklāšana gaidāma 7. novembrī pulksten 18.30 kinoteātrī "Splendid Palace", Lielajā zālē. Festivāls tiks atklāts ar seansu par godu "Lielā Kristapa" mūža balvas laureātiem – LU profesoram, žurnālistam, kino kritiķim un filmu scenāriju autoram Ābramam Kleckinam un scenāriju autoram, vienam no vērīgākajiem kino procesa vērtētājiem Latvijā Mikam Savisko. Abi kungi uzskatāmi par spilgtākajiem Rīgas poētiskā dokumentālā kino teorētiķiem un popularizētājiem Latvijā un pasaulē, kas devuši arī nozīmīgu ieguldījumu Latvijas kino izglītībā.

8. novembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Ginta Grūbes dokumentālā filma "Lustrum", kas veidota sadarbībā ar scenārija līdzautori Sanitu Jembergu un vēsta par čekas metodēm un VDK aģentiem Latvijā. Šajā pašā dienā "Cafe Film Noir" aicinām uz grāmatas "Zudušie kinoteātri" (Jumava) atvēršanu, kam sekos vācu režisora Duglasa Volfšpergera dokumentālās filmas seanss "Bellaria – kamēr esam dzīvi!"

Savukārt 9. novembrī gaidāma režisora Kristiana Riekstiņa debijas filmas "Eva" pirmizrādes seansu, kas nominēta "Lielā Kristapa" konkursa kategorijā "Labākā īsmetrāžas filma". Filma vēsta par jaunu sievieti Evu, kas pēc ugunsnelaimes un gāzes eksplozijas dzīvoklī pārceļas uz nomaļu brīvdienu māju kopā ar eksplozijā cietušo kopjamo vīru Robertu. Mājā sākt notikt dīvainas un mistiskas lietas, filmai iegūstot psiholoģiska trillera aprises. 2018. gada pavasarī "Eva" jauno talantu kategorijā tika atlasīta Starptautiskā Kannu kinofestivāla tirgus skatei.

"Cafe Film Noir" plānota kino kritiķes Ditas Rietumas saruna ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu (Rutanya Alda), Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" starptautiskās žūrijas pārstāvi. Sarunā tiks izmantoti fragmenti no filmām ar aktrises piedalīšanos. Pazīstamākā filma ar aktrises piedalīšanos ir "Briežu mednieks" (Deer Hunter) (1978), kas saņēmusi "Oskaru".

Bērniem un ģimenēm veltīta "Lielā Kristapa" programma gaidīs skatītājus 10. un 11. novembrī. Mazie skatītāji kopā ar vecākiem, vecvecākiem vai draugiem divos rīta seansos varēs noskatīties filmas "Paradīze 89", "Bille", "Turpinājums" un citas, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās pirms filmām.

11. novembrī, Lāčplēša dienā, pirmizrādi piedzīvos Ludmilas Ikeres dokumentālā filma "100 gadi esības vējos" par 16 Latvijas vienaudžiem, viņu skarbo pieredzi 100 un vairāk dzīves gadu laikā, spēju pārvarēt grūtības, viņu atmiņu stāstiem, skatu uz šodienu un vēlējumiem Latvijas nākotnei. 11. novembrī varēs noskatīties arī sešas "Latvijas koda" filmas, tostarp Armanda Zača filmu "Terapija" par 30 gadus jauna vīrieša centieniem ieviest savā dzīvē radikālas pārmaiņas, Toma Upīša "Sencis" – veltījumu visiem bērniem, kas auguši bez viena no vecākiem, Lienes Laviņas-Kalnaellas "Dabas liegums – Zilaiskalns" par sabiedrības zinātkāres un kultūrvēstures mijiedarbību un citas. Vēl šajā pašā dienā notiks Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas retrospekcija un ārpuskonkursa pirmizrāde "Spertāla Kapričo" – vēstījums par Arvīda Spertāla (1897-1961) dzīvi, devumu Latvijas kultūrā, augstajiem ideāliem mākslā, teātrī, kā arī vēsturiskajiem notikumiem, kas ietekmēja viņa dzīvi.

"Lielā Kristapa" kulminācija – festivāla noslēgums un apbalvošanas ceremonija notiks pirmdien, 12. novembrī, kino "Splendid Palace". Skatītājiem būs iespēja to vērot klātienē, iegādājoties biļetes, vai Latvijas televīzijas tiešraidē.

Jau pēc festivāla noslēguma 13. novembrī notiks vēl viena ārpuskonkursa pirmizrāde – režisora Mārtiņa Grauda dokumentālā filma par mākslinieku Miķeli Fišeru. Filma tiek raksturota kā mēģinājums saslēgties ar trauslo mākslas darba radīšanas brīdi.

Uz visiem "Lielā Kristapa" filmu seansiem un pasākumiem biļetes pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasēs no 31. oktobra. Īpašiem kino cienītājiem piedāvājam atlaides – pērkot 3 un vairāk biļetes, dažādās cenu kategorijās tās būs iespējams iegādāties lētāk. Tāpat kā ik gadus, atlaides būs pieejamas gan skolēniem, gan studentiem, gan senioriem, gan arī ģimenēm. Savukārt uz grāmatas "Zudušie kinoteātri" atvēršanu 8. novembrī, tikšanos ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu 9. novembrī un Rīgas dokumentālā kino skolas retrospekciju 11. novembrī ieeja ir bez maksas.

Tags

Gints Grūbe Latvijas filmas Latvijas simtgadei Lielais Kristaps Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form