Pavasara sākumā – 22. martā – pirmizrādi piedzīvos latviešu dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka dokumentālā filma "Turpinājums", kas tapusi Nacionālā kino centra "Latvijas filmas Latvijas simtgadei" programmas ietvaros. Filma būs pirmā daļa no ieplānotā ilgtermiņa kino vērojuma cikla par pieciem varoņiem – Latvijā dzimušiem bērniem, portālu "Delfi" informē filmas veidotāju pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Visu ko savā dzīvē esmu filmējis, bet filmu par bērniem filmēju pirmoreiz. Paies laiks, bērni paaugsies, un pasaule būs tāda, kādu veidos un apdzīvos viņi. Taču kaut kāda daļa no šīs nākotnes bērnos mājo jau tagad. Mēģinot vērīgi ielūkoties, kas notiek bērnu prātos, mēs varam censties saskatīt paši savu nākotni, savu turpinājumu," saka kinorežisors Ivars Seleckis.

Filma veidota divus gadus, sākot no 2015. gada septembra, kad trīs gadus pirms Latvijas simtgades, mācības pirmajā klasē dažādos Latvijas novados sāka pieci bērni. Kārlim ir stipras ģimenes saknes Latvijas laukos, Gļeba vecvecāki ieceļojuši Latvijā pēc 1940. gada, Zanes ģimene ir pirmās paaudzes pilsētnieki, Anastasijas ģimene no pilsētas pārcēlusies uz laukiem, bet Anetes mamma dzīvo Anglijā. "Turpinājums" izseko viņu gaitām visa pirmā skolas gada garumā. Mācību sākums pirmajā klasē iezīmē robežu starp bērnības bezrūpību un pirmajiem nopietnajiem pienākumiem, nepieciešamību veidot jaunas attiecības un pielāgoties. Pirmā skolas gada laikā bērnu apzinātā pasaule kļūst lielāka, un šis plašums spēj nest gan daudz patiesa prieka, gan reizēm arī pirmos sarūgtinājumus vai vilšanos.

"Latvijā nav nevienas paaudzes, kas būtu dzimusi un nodzīvojusi visu savu dzīvi vienā valstī. Mēs ceram, ka mūsu bērniem liktenis būs labvēlīgs un Latvijas simtgades gadā sāktais kino stāsts par pieciem Latvijas Republikā dzimušiem un augušiem bērniem turpināsies visu šo cilvēku mūža garumā. "Turpinājums" varētu būt kādas paaudzes ilgtermiņa vērojums kino valodā, tāpēc, veidojot cikla pirmo filmu, uzrunājām latviešu kino vecmeistaru Ivaru Selecki, kura paša pirmais skolas gads iekrita liktenīgajā 1940. gadā," stāsta filmas producents Gints Grūbe. Viņš arī piebilst, ka filmu cikla mērķis ir atgriezties pie septiņiem pirmās filmas varoņiem ik pēc septiņiem gadiem, un dokumentēt viņu dzīves gājumu līdzi laikam.

Filmas režisors Ivars Seleckis ir Rīgas dokumentālās kino skolas pamatlicējs. Liela daļa no Ivara Selecka veidotajām filmām pieskaitāma Latvijas kinovēstures zelta fondam. Viņa filma "Šķērsiela" (1988) saņēmusi trīs prestižākās dokumentālās kino balvas pasaulē un Lielā Kristapa balvu par mūža ieguldījumu.

Filmas "Turpinājums" operators ir Valdis Celmiņš, producenti – Antra Gaile un Gints Grūbe, savukārt varoņu izpēti veica Dace Dzenovska un Antra Gaile. Par filmas muzikālo noformējumu parūpējies komponists Kārlis Auzāns, bet filmas skaņu režiju veicis Ernests Ansons. "Turpinājums" montāžas režisore ir Andra Dorša, montāžas un scenārija konsultante – Krista Burāne.

Tags

Ivars Seleckis Latvijas filmas Latvijas simtgadei Latvijas simtgade
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form