Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) galveno balvu pilnmetrāžas filmu konkursā ir saņēmusi Krievijas režisora Ivana Tverdovska drāma "Konference" par 2002. gadā notikušo "Nord – Ost" teroraktu Dubrovkas teātrī Maskavā, posttraumatiskā sindroma pārvarēšanu un gadiem ilgu samierināšanos ar šo traģisku notikumu, portālu "Delfi" informēja Riga IFF rīkotāju pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Festivāla pilnmetrāžas konkursā uzvarējusī filma pirmizrādi piedzīvoja šā gada Venēcijas kinofestvālā, ārpuskonkursa programmā.

Tverdovskis ir pirmais kinorežisors, kurš runā par 2002. gada oktobrī notikušo ķīlnieku krīzi un tai sekojošo traģēdiju. Toreiz, mūzikla "Nord – Ost" laikā, Dubrovkas teātrī iebruka aptuveni 50 bruņoti teroristi un sagrāba par ķīlniekiem aktierus un skatītājus – vairāk nekā 800 cilvēku, pieprasot Krievijas karaspēka izvešanu no Čečenijas. Atbrīvošanas operācijā, kuras laikā teātra zālē tika iepludināta indīga, iemidzinoša gāze, pēc oficiālajiem datiem bojā gāja 130 ķīlnieku, tai skaitā arī bērni.

Filmas "Konference" galvenā varone ir mūķene Natālija (atveido aktrise Natālija Pavļenkova). Viņa no klostera ir atgriezusies Maskavā, lai Dubrovkas teātra centrā sarīkotu terorakta piemiņas pasākumu. Pamazām atmiņā atsaucot hronoloģisku notikumu secību, viņa no jauna izdzīvo savas dzīves traģiskākās dienas, kas izmainīja visu viņas turpmāko dzīvi. Sieviete toreiz pati aizbēga pa logu, bet zaudēja dēlu. Šo aizbēgšanu viņas vīrs un meita uztvēra kā nodevību.

Filmā spēlē arī aktieri Olga Lapšina, Ksenija Zuejva, Oļegs Feoktisovs un citi.

"Filma ļoti precīzi un ieturēti skata sarežģītus tematus – atmiņu, bailes un vainu. Darba veidotājam ir izdevies radīt līdzsvaru starp skrupulozi izstrādātu estētisko risinājumu un tēliem, kuru cilvēcība atklājas caur morālas nepilnības prizmu," par filmu raksta Riga IFF žūrija.

Riga IFF galvenā balva ir festivāla simbols – mākslinieka Ervina Broka veidotais, bronzā lietais Rīgas gailis, kas sastāv no astoņām daļām, lai atgādinātu, ka filma top tikai kopdarbā. Režisors saņems arī 2000 eiro naudas balvu, ko konkursa uzvarētājam piešķir festivāla atbalstītāji.

Festivāla organizatori atgādina, ka šī nav pirmā reize, kad Tverdovskis saņem balvu Riga IFF – 2016. gadā režisora filma "Zooloģija" kļuva par skatītāju favorīti.

Jauj ziņots, ka Riga IFF klātienē un tiešsaistē šogad norisinājās no 15. līdz 25. oktobrim un skatītājiem piedāvāja 129 filmas 10 tematiskajās programmās. Kā informē organizatori, visaktīvāk festivāla tiešsaistes seansu iespēju izmantojuši kino skatītāji Rīgā, Jūrmalā, Ogrē, Liepājā un Valmierā.

Rīgas Starptautiskā kino festivāla vadītāja Liene Treimane:"Šis gads ir pierādījis, ka festivāls var būt arī citādāks. Kino mīļotāji var apvienoties arī tad, kad filmas ir jāskatās pie ekrāniem savās mājās. Arī tad, kad kino zālēs ir jāizretinās un jāievēro neskaitāmi drošības ierobežojumi. Šajā gadā mēs izveidojām festivālu, kādu neviens no mums agrāk nebija piedzīvojis. Tās bija 129 filmas 66 klātienes un 50 tiešsaistes seansos. Tās bija neskaitāmas tiešsaistes tikšanās ar kino profesionāļiem no visas pasaules. Vēlos pateikt īpašu paldies festivāla drosmīgajai komandai, vairāk nekā 100 nenogurdināmiem brīvprātīgajiem palīgiem un visiem festivāla skatītājiem."

Īpašu žūrijas atzinību izpelnījusies Dānijas režisora Illuma Jakobi apcere par filozofu Edmundu Bērku, "Ķibeles ar dabu", kas kostīmdrāmas aizsegā piedāvā smalku satīru par cilvēka attiecībām ar nekontrolējamo florā un faunā.

Festivāla īsfilmu sadaļas "Short Riga" Starptautiskajā konkursā uzvaru guvusi Nadjas Andraševas (Francija) animācijas īsfilma "Simbioze", kas vēsta par pieviltu sievieti, kura sāk izmeklēt sava vīra mīļāko dzīves. "Short Riga" Nacionālajā konkursā par laureāti šogad kļuvusi Alises Zariņas īsfilma "Divas strīpiņas", kurā seši aktieri izdzīvo 12 personīgus sieviešu stāstus par abortu.

Starptautiskā un nacionālā īsfilmu konkursu uzvarētājus noteica Kannu kinofestivāla oficiālā īsfilmu konkursa atlases komisijas loceklis Vims Vanakers, režisore un "Baltic Analog Lab" līdzdibinātāja Signe Birkova, kā arī eksperimentālo filmu festivāla "Kinodot" rīkotājs un kurators Mihails Žeļezņikovs. Abu "Short Riga" īsfilmu konkursu uzvarētāji saņem mākslinieces Maijas Vītolas veidoto "Zalkti", taču starptautiskā konkursa uzvarētājs saņem arī naudas balvu 1000 eiro.

Jau otro gadu Rīgas Starptautiskais kino festivāls un "Short Riga" sadaļa ir viena no 24 kino institūcijām pasaulē, kas izvirza kandidātu prestižajai Eiropas kino balvai – par Riga IFF izvirzīto filmu kļuvusi Starptautiskajā īsfilmu konkursā izrādītā Gabriela Bēmera "Spied šo pogu, ja krīti panikā", kas, izmantojot eksperimentālus animācijas paņēmienus, stāsta par kāda cilvēka samierināšanos ar savu slimību.

Tāpat "Short Riga" programmā jau sesto gadu norisinājās arī Baltijas mūzikas video konkurss, kas unikāli Baltijas reģionam piedāvā aplūkot šo video mākslas žanru ar profesionālu skatījumu. Galveno balvu, trešo "Short Riga" sadaļas "Zalkti" saņēma grupas "Puuluup" video "Kapapuu", ko veidojis "Zbanski Kino", savukārt īpašu žūrijas atzinību saņēma Ignes Narbutaites veidotais "Bruises On Her Legs", ko izpilda grupa "Kabloonak".

Kinoteātris "Splendid Palace" savu skatītāju balvu pasniedzis Andreja Tarkovska juniora veidotajai dokumentālajai apcerei par viņa tēvu, leģendāro kino režisoru Andreju Tarkovski. Filmu "Andrejs Tarkovskis. Kino lūgsna" skatītāji varēs vēlreiz noskatīties īpašā seansā kinoteātrī "Splendid Palace" 31. oktobrī, pulksten 15.30.

Savu favorītu Riga IFF ģimenes filmu konkursā "Kids Weekend" izvēlējās arī bērnu žūrija. Mazie eksperti savu balvu pasniedza Mišas Kampas stāstam par vecmāmiņas un mazmeitas attiecībām filmā "Romijas salons" (Nīderlande).

Festivāla ietvaros notika arī "Riga IFF Forum" – virkne kino industrijas profesionāļiem un jaunajiem nozares pārstāvjiem veltīti pasākumu. Pirmo reizi tie norisinājās tikai tiešsaistē, pulcējot pārstāvjus no visas pasaules.

Riga IFF norisinājās no 15. līdz 25. oktobrim klātienē – kinoteātrī "Splendid palace" un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā – kā arī tiešsaistē visā Latvijas teritorijā. Festivāla laikā varēja vērot arī virkni lekciju, diskusiju un citu pasākumu. Notikumu ieraksti ir redzami festivāla "YouTube" kanālā.

Tags

Riga IFF
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form