Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Zvaigžņu dzīvē ne viss ir rožaini – nereti aiz veiksmīgas karjeras, laimīgas ģimenes un sapelnītiem miljoniem patiesībā slēpjas depresīvs un nomākts cilvēks. Vairākas slavenības par savām psihiskajām likstām izvēlējušās runāt atklāti, tā iedrošinot arī citus laicīgi meklēt palīdzību pie speciālistiem.

Bipolāro traucējumu dēļ cieš aktrises karjera

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

"Oskarotā" britu aktrise Katrīna Zeta-Džonsa sirgst ar depresiju un bipolāriem traucējumiem, un tas viņai sagādājis problēmas arī karjerā. 2007. gadā, piemēram, viņa paņēma pauzi no filmēšanās, lai vairāk laika veltītu sev un ģimenei – Katrīnai un viņas vīram aktierim Maiklam Duglasam ir divi bērni. 2012. gadā pēc pauzes aktrise atgriezās kino, bija redzama dažās filmās, bet pēc grāvēja "Red 2" atkal paņēma pārtraukumu, liekot noprast, ka karjerā vairs nav īpašu izaicinājumu.

"Ja man uz kādu laiku ir jāpamet ģimene, tad tai jābūt lomai, kādu es līdz šim vēl neesmu spēlējusi, pretējā gadījumā es labāk palieku mājās," sacīja Zeta-Džonsa. Pēc dažiem gadiem tādu lomu viņa atrada – britu kara komēdijā "Dad's Army". Bet pēc tam izlēmusi pievērsties darbam TV – šogad martā debitēja drāma "Feud", bet nākamgad Katrīna būs redzama biogrāfiskajā "Cocaine Godmother".

Ar kaitēm Katrīna cīnījusies, ārstējoties arī slimnīcās – tur viņa nonāca gan 2011., gan 2013. gadā. Spoži negāja arī laulībā – Duglasam tika atklāts mēles vēzis, Karīna ieslīga depresijā, un pāris 2013. gadā nolēma dzīvot atsevišķi, oficiāli nešķiroties. Pēc gada gan abi atkal sagāja kopā, turklāt Duglass pavēstīja, ka abu savienība ir "stiprāka kā jebkad".

"Viegli nav," par savu kaiti izdevumam "InStyle" pirms vairākiem gadiem atzina aktrise. "Es neesmu no tiem cilvēkiem, kas par privātām problēmām skaļi runā, bet tagad, kad par maniem bipolārajiem traucējumiem uzzinājusi sabiedrība, es vēlos visiem, kam ir līdzīga kaite, pavēstīt, ka tā ir kontrolējama. Un ceru, ka visi, kas to nespēj kontrolēt, meklēs palīdzību," līdzcietējus iedrošinājusi Zeta-Džonsa.

Britu valstsvīrs ar klīnisko depresiju

Foto: AP/Scanpix
Britu politiķis Vinstons Čērčils, kas četrdesmitajos un piecdesmitajos gados bija Apvienotās Karalistes premjerministrs, atmiņā palicis kā varens un nesatricināms vīrs ar asu prātu un milzu darbaspējām. Bet izrādās, viņš sirdzis ar nopietnu klīnisko depresiju.

Pirmais slimības uzliesmojums bijis 1910. gadā 35 gadu vecumā. Čērčils tuvākajiem paziņām klāstījis, ka nav varējis izkāpt no gultas, bet, ticis no tās ārā, par to vien prātojis, kā mesties zem tuvākā vilciena.

"Man nepatīk stāvēt perona malā, kad tuvojas vilciens. Es stāvu pēc iespējas tālāk, vēlams, lai pa vidu ir vēl kāds stabs. Man arī nepatīk stāvēt uz kuģa klāja un skatīties ūdenī. Viena sekunde, daži izmisuma pilieni, un viss var mainīties," tā politiķis esot sūrojies savam ārstam. Lai pēc iespējas mazāk justu depresiju, Čērčils mierinājumu meklējis alkoholā un darbā. Daži vēsturnieki uzskata, ka politiķim, iespējams, tomēr bijuši arī bipolārie traucējumi – smaga darba nedēļas mijušās ar ilgākiem smagas depresijas posmiem.

Runā, ka ar līdzīgu depresiju, ko spējis nomākt vien darbs, sirdzis arī ASV prezidents Abrahams Linkolns.

Potera autore palīdzību meklējusi divreiz

Foto: AP/Scanpix

Aktrises pēcdzemdību depresija

Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Amerikāņu aktrise un modele Brūka Šīldsa savā grāmatā "Down Came the Rain" plaši aprakstījusi to, kā mocījusies ar pēcdzemdību depresiju. Šīldsai bijušas problēmas atrast kontaktu ar mazuli, viņa bieži raudājusi, ienīdusi visu pasauli, pat jaundzimušo, domājusi pat par pašnāvību.

"Es tiešām vairs negribēju dzīvot. Pat paskatīšanās uz loga pusi man uzreiz lika domāt – es tūlīt izlēkšu no savas dzīves. Bet tad mana racionālā puse ieminējās – tu taču dzīvo tikai ceturtajā stāvā, ja nu tas beidzas tikai ar salauztiem locekļiem, tas būs vēl sliktāk."

Publiski par problēmām aktrise runāja Opras Vinfrijas šovā, aicinot visas jaunās māmiņas, kam ir tādas pašas raizes, meklēt palīdzību pie speciālistiem, nevis noslēgties sevī.

"Tam nav nekāda sakara ar jūsu mīlestību pret pašas bērnu. Tas ir kaut kas, kas ir jūsu ķermenī, estrogēna trūkums, hormonālās izmaiņas... Nav jājūtas nelaimīgai, ir jāvēršas pēc palīdzības," mudinājusi Šīldsa.

Arī citas slavenības ir publiski atklājušas, ka cietušas no pēcdzemdību depresijas, nevarot atrast saikni ar mazuli. Starp viņām ir aktrises Heidena Penetjēra, Amanda Pīta, Kortnija Koksa, Braisa Dalasa Hovarda, Gvineta Paltrova. Viņa 2006. gadā – kādu laiku pēc dēla Mozus dzimšanas – britu "Vogue" atklāja: "Es biju kā robots. Es nejutu neko, man nebija ne mazākā mātes instinkta – tas bija kas šausmīgs. Es nespēju atrast kontaktu un pat tagad, kad skatos foto, kur viņš ir trīs mēnešus vecs, to laiku nemaz neatceros."

Sporta leģenda ar uzmanības deficīta sindromu

Foto: Reuters/Scanpix
Viens no planētas visu laiku izcilākajiem sportistiem – amerikāņu peldēšanas zvaigzne Maikls Felpss – cieš no uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma. Tas viņam tika konstatēts jau bērnībā – Maikla hiperaktivitāti nevarēja neievērot, turklāt skolotāji sūdzējās, ka puika nekādi nespēj koncentrēties.

Šī kaite gan bieži pāriet, kad jaunietis kļūst par pieaugušo, taču Felpsam slimība bija smagā formā – ārsti bažījās par iespējamu nervu sistēmas nestabilu darbību, kas vēlāk izraisītu nopietnus traucējumus.

Taču mazajam Maiklam paveicās – māte dēla nebeidzamo enerģiju novirzīja uz sportu. Un rezultāti runā paši par sevi – Felpsa kontā ir 23 olimpiskās zelta medaļas.

Depresijā apozog veikalu

Foto: Vida Press
Deviņdesmitajos gados amerikāņu aktrise Vinona Raidere bija viena no pieprasītākajām Holivudas zvaigznēm, tika pie divām "Oskara" nominācijām, ieguva "Zelta globusu". Taču nepagāja ne daži gadi, kad Raideres vārds presē vairāk saistījās ar kriminālziņām, nevis tika kritiķu slavināts. 2001. gada decembrī aktrise Beverlihilsā tika arestēta par zādzību kādā veikalā – viņa bija piesavinājusies drēbes un aksesuārus 5500 ASV dolāru vērtībā.

Lietas izskatīšanas laikā Raideri apsūdzēja arī dažādu zāļu lietošanā bez izrakstītām receptēm, un aktrisei piesprieda triju gadu nosacītu cietumsodu, 480 stundas sabiedriskā darba un atmaksāt veikalam radušos zaudējumus, kā arī lika meklēt psihiatra palīdzību.

Pēc incidenta Raidere kādā intervijā klāstīja, ka tas noticis laikā, kad viņa cīnījusies ar klīnisko depresiju un viņas rīcībspēju ietekmējuši izrakstītie spēcīgie pretsāpju preparāti. "Šķiet, es biju nonākusi posmā, kad man gribējās apstāties," pēc vairākiem gadiem notikušo atminējās Vinona. Viņa tolaik paņēma dažu gadu pauzi no filmēšanās: "Cilvēkiem liekas, ka es toreiz pazudu no zemes virsas. Tā arī bija, bet es pazudu tikai no kino pasaules. Man bija citas intereses."

Bipolārie traucējumi un sevis graizīšana

Foto: Reuters/Scanpix
Amerikāņu dziedātāja un aktrise Demija Lovato slimnīcā nonāca 2010. gadā – viņai tika konstatēta depresija un bipolārie traucējumi. Lovato pati gan līdz tam nebija zinājusi, ka viņai kas tāds kaiš. Brīnījusies gan, ka ir bijuši brīži, kad šķitis – viss ir iespējams, bet jau pēc mirkļa iekritusi dziļā depresijā, kas vainagojusies pat ar bulīmiju un sava ķermeņa graizīšanu.

Nolēmusi beidzot meklēt palīdzību, tolaik 18 gadu vecā Lovato noskaidrojusi – viņa cieš ne tikai no svara traucējumiem, bet arī nopietnākas psihiskas kaites. Iznākusi no klīnikas, Demija publiski atzinās, ka ir darījusi sev pāri, "ārstējusies ar narkotikām un alkoholu, kā daudzi pusaudži dara, lai nejustu sāpes".

Vēl vēlāk noskaidrojās, ka jau pusaudzes gados Lovato vairākas reizes dienā lietojusi kokaīnu, kas psihiskos traucējumus vēl tikai pastiprinājis.

Bekhems – pārliekas kārtības mīļotājs

Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Futbola zvaigzne Deivids Bekhems ir viens no tiem cilvēkiem, kas sirgst ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem – viņam šī kaite izpaužas pārspīlētā kārtības mīlestībā. Mājās viņam vienmēr viss ir ideālā kārtībā, un pat viesnīcās sportists, iekārtojoties numuriņā, tūlīt pēc sava prāta pārkārto minibāru.

"Mana sieva tāpēc mani sauc par dīvaini," smej Bekhems un atzīst – viņš ir mēģinājis ar savu dīvainību tikt galā, tomēr nav to spējis uzveikt. "Mums ir trīs ledusskapji – pārtikai, salātiem un dzērieniem. Un visos viss ideāli sakārtots. Dzērienu ledusskapī vispār viss stāv simetriski. Ja tur ir trīs bundžiņas, tad viņš vienu uzreiz izmet, jo jābūt taču pāra skaitlim," atklājusi futbola leģendas sieva Viktorija.

Ar līdzīgu kaiti sirgst arī citas slavenības – aktrise Kamerona Diaza aiz tīrības mīlestības esot mājās visiem durvju rokturiem noberzusi krāsu, ASV prezidents Donalds Tramps bailēs no mikrobiem izvairās no rokasspiedieniem un liftos nespiež pogas, aktieris Bilijs Bobs Torntons visu skaita un meklē matemātiskas cēloņsakarības.

Depresijas lietus mani vairs nenoslīcina

Foto: Vida Press
Milzu problēmas ar depresiju savulaik bijušas arī komiķim Džimam Kerijam – viņš meklējis speciālista palīdzību, aktierim izrakstītas zāles "Prozac", turklāt pārbaudēs atklājies, ka Džims cieš arī no uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma.

Ar laiku Kerijs saprata, ka neko jau nezaudē, par savu kaiti runājot publiski, un atklāti stāstīja par savu cīņu ar depresiju, pārsteidzot fanus, kas nevarēja pat iedomāties, ka mūžam jautrajam ākstam varētu patiesībā būt tik nopietna problēma.

Pirmoreiz Kerijs par to ieminējās 2004. gadā, pavēstot, ka tieši "psihiskā saslimšanā atradis humoru". Nu zāles Kerijs vairs nelieto un atzīst – ar depresiju iemācījies sadzīvot. "Lietainie periodi vēl uznāk, bet lietus neuzkavējas tik ilgi, lai mani noslīcinātu," tēlaini izteicies aktieris.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!