Foto: Vida Press
"Move Your Ass!", "What is Love" un "It's My Life" – šie lipīgie meldiņi deviņdesmito gadu vidū skanēja teju ikvienā radiostacijā un katrā diskotēkā. Taču lielākā daļa šo dziesmu autoru slavu piedzīvoja vien dažus gadus, un tagad viņus aicina uzstāties vairs tikai sentimentālu atmiņu dēļ.

DJ BoBo izgāzās "Eirovīzijā"

Foto: Vida Press
5. janvārī 50 gadu dzimšanas dienu nosvinēja šveiciešu mūziķis DJ BoBo (īstajā vārdā Renē Baumans). Viens no Šveices veiksmīgākajiem māksliniekiem savus albumus – 13 studijas ierakstus un astoņas dziesmu izlases – pārdevis vairāk nekā 14 miljonos eksemplāru. Ar saviem pirmajiem hitiem "Somebody Dance with Me" un "Everybody" viņš iekaroja milzu popularitāti Šveicē, Vācijā, Āzijā, Dienvidamerikā.

Šveice pat 2007. gadā aizsūtīja DJ BoBo pārstāvēt valsti starptautiskajā "Eirovīzijas" dziesmu konkursā, un viņš bukmeikeru vērtējumā bija viens no favorītiem, taču ar pašsacerēto kompozīciju "Vampires Are Alive" deviņdesmito gadu zvaigznei neizdevās tikt pat līdz finālam. Izrādījās, pārējā Eiropā DJ BoBo nemaz vairs nav tik labā atmiņā. "Bonaparti.lv", kas toreiz pārstāvēja Latviju, piemēram, tika finālā.

Foto: Vida Press
Tomēr DJ BoBo savu mūziķa karjeru nav metis pie malas – 2016. gadā viņš izdeva 13. studijas albumu "Mystorial", bet pērn klajā nāca dziesmu izlase "25 Years – Greatest Hits". Un mūziķis plāno jau nākamo koncertturneju – 2019. gadā viņš koncertēs Vācijā.
Baumans jau ilgāku laiku ir arī laimīgi precējies – kopš 1993. gada viņš ir kopā ar savas grupas fona vokālisti Nensiju Renču, kuru gan satika, vēl būdams pirmajā laulībā. Tā jau gadu vēlāk tika šķirta, Nensija un DJ BoBo apprecējās 2001. gadā un joprojām ir kopā, audzinot dēlu un meitu.

"Scooter" iekuļas problēmās, koncertējot Krimā

Foto: Vida Press
"Hyper Hyper!" – ar šādu kliedzienu deviņdesmitajos deju mūzikas aprindās iebrāzās vācu grupa "Scooter". Tad sekoja saukļi "Move Your Ass!" un "How Much Is the Fish?". Un šie saukļi arī ir starp grupas spožāko singlu nosaukumiem. Hamburgā dibinātā grupa savas darbības laikā sapelnījusi vairāk nekā 80 zelta un platīna apbalvojumu, pārdoti vairāk nekā 30 miljoni viņu ierakstu kopiju, un 23 viņu singli bijuši pasaules "Top 10" dziesmu listēs. Tāds panākums nav izdevies nevienai vācu grupai vai mūziķim. Pagaidām jaunākais "Scooter" albums klajā nācis pērn septembrī, un jau dažus mēnešus vēlāk grupa ar koncertu viesojās Rīgā.

Šobrīd "Scooter" sastāvā no dibinātājiem palicis vien tās vokālists H.P. Baksters un Jenss Tēle, kas nodarbojas ar grupas menedžmentu. Arī "Scooter" turpina nerimtīgi strādāt – izdot albumus un koncertēt, turklāt krietni iecienījuši bijušās PSRS valstis.

Pērn augustā viņi pat iekūlās skandālā, jo grupa uzstājās Krimā. Ukrainas prokuratūra ierosināja krimināllietu par iebraukšanas kārtības pārkāpšanu, centās no Vācijas varasiestādēm dabūt atļauju grupas dalībnieku nopratināšanai, sašutumu izteica arī Ukrainas Ārlietu ministrija. Oficiāli mūziķiem draudēja pat ar astoņu gadu cietumsodu. H.P. Baksters gan norādīja, ka šo koncertu ar politiku saistīt nevajadzētu. "Mēs uz Krimu braucam nevis tāpēc, lai nodarbotos ar politiku, bet tāpēc, ka tur ir mūsu fani un mēs gribam viņus iepriecināt," viņš klāstīja žurnālam "Bild".

"2 Unlimited" joprojām sniedz 50 koncertus gadā

Foto: Vida Press
Kopā ar "Scooter" novembrī Rīgā uzstājās arī deviņdesmito gadu vidū populārā grupa no Nīderlandes "2 Unlimited". Piecu gadu laikā, būdama milzu popularitātes viļņa augšgalā, grupa nāca klajā ar 16 hitiem, un kopumā ir pārdoti 18 miljoni viņu ierakstu kopiju. "2 Unlimited" sastāvā joprojām ir tās atpazīstamā seja reperis Rejs Slijngārds, bet vokālisti Anitu Dotu, kura bija nolēmusi pievērsties solokarjerai, 2016. gada augustā nomainīja Kima Verhouvena.

Taču "2 Unlimited" jau iepriekš ir izjukusi ne reizi vien – 1996. gadā Anita pievērsās darbam Nīderlandes mūzikas TV un strādāja radio, kā arī izdeva solo albumu. 2009. gada aprīlī "2 Unlimited" atkal apvienojās, sniedza dažus koncertus, kā arī izdeva jaunu singlu – to gan nācās darīt ar vārdu "Ray&Anita", jo zīmols "2 Unlimited" piederēja grupas radītājiem beļģu producentiem, nevis reperim un dziedātājai. Taču drīz vien producenti saprata, ka ar "2 Unlimited" atgriešanos taču būs iespējams atkal nopelnīt, un Rejs ar Anitu atkal bija oficiāli kopā.

Uz laiku gan nācās iepauzēt – Anitai tika konstatēts krūts vēzis, vajadzēja ķīmijterapiju, ārstēšanās ilga vairāk nekā gadu. Otra pauze Anitas dēļ bija nepieciešama no 2013. gada novembra līdz 2014. gada aprīlim – dziedātāja palika stāvoklī. Tagad gan viņa esot paziņojusi, ka no grupas aiziet uz visiem laikiem.

Arī Rejs pēc "2 Unlimited" pirmās izjukšanas dīkā nesēdēja – nodibināja ierakstu kompāniju, pievērsās jauniem projektiem, no kuriem viens tapa kopā ar vācu grupas "Scorpions" bijušo bundzinieku, taču kopš 2009. gada atkal aktīvi darbojas "2 Unlimited" sastāvā, regulāri uzstājoties. Pērn, piemēram, grupai Eiropā un Austrālijā kopā bijis 51 oficiāls koncerts.

Trinidadietis Hadevejs popularitāti ieguva Vācijā

Foto: Vida Press
Trinidadā un Tobago dzimušais Nestors Aleksandrs Hadevejs ar savu hitu "What is Love" 1993. gadā kļuva par deju zāļu zvaigzni visā Eiropā.

Būdams deviņus gadus vecs, Hadevejs nonāca Vašingtonā, kur iemīlējās Lūisa Ārmstronga mūzikā, saņēmās pat mācīties spēlēt trompeti. Ar puišiem nodibināja savu grupu, taču panākumu nebija.

1987. gadā Hadevejs pārcēlās uz Vāciju, strādāja Ķelnē par bārmeni, līdz nodibināja uzņēmumu, kas nodarbojas ar fotosesiju organizēšanu. Taču mūzikas mīlestība ņēma virsroku – pēc ilgiem lūgumiem ar viņu līgumu parakstīja vācu ierakstu izdevējkompānija, klajā nāca singls "What is Love" – un Eiropas koncertu arēnas mūziķim bija vaļā.

Foto: Vida Press
Slava gan ilga vien dažus gadus – neviens no Hadeveja vēlākajiem singliem un albumiem pirmo hitu popularitātei līdzināties nespēja. Lai par sevi atgādinātu, Hadevejs Vācijā, Lielbritānijā un pat ASV piedalījās TV šovos, kas tieši domāti publikas aizmirstu mūziķu atkalizcelšanai slavas saulītē. Ievērojami panākumi tomēr atkal izpalika, un Hadevejam joprojām nākas samierināties ar koncertēšanu tādos pasaules nostūros, kur viņu tomēr vēl atceras. Pirms dažiem gadiem, piemēram, festivāla "Baltic Summer Radio Dance" ietvaros atraktīvo puisi varēja redzēt un klausīties Daugavpilī, Ogrē, Jelgavā un Ventspilī.

Whigfield priecājas, ka vairs nav slavena

Foto: Vida Press
1994. gadā Eiropas mūzikas topus iekaroja lipīgais hits "Saturday Night", kuru izpildīja Sanija Kārlsone ar pseidonīmu Whigfield. Dziesma uzreiz nokļuva Lielbritānijas topa pirmajā vietā, nogāžot no troņa "Wet Wet Wet" izpildīto balādi "Love Is All Around". Dānijā dzimusī Whigfield nu ir jau 47 gadus veca, dzīvojot Itālijā, un pēdējais viņas studijas albums izdots 2012. gadā.

No sava pseidonīma viņa ir atteikusies, tomēr mūzikas industrijā darbojoties joprojām. Pirms dažiem gadiem intervijā īru izklaides kanālam "RTE TEN" viņa stāstīja, ka izbaudot to, ka uz ielas vairs netiek atpazīta.

"Neviens īsts mūziķis taču nesāk ar to nodarboties tāpēc, ka grib kļūt slavens. Jā, tu gribi atzinību, bet nevēlies, lai tevi nemitīgi atpazīst uz ielas. Nav nemaz tik jautri iet lielveikalā un just, kā ļaudis uz tevi nemitīgi blenž."

Latexsuperhero Here to save the day 😉

A post shared by Sannie Carlson (@sanniepop) on Dec 12, 2017 at 10:22am PST

Scatman John aizstostījās līdz pasaules slavai

Foto: Vida Press
Deviņdesmito gadu vidū miljoniem fanu metās pirkt amerikāņu "scat" žanra dziedātāja Džona Lārkina, kas sevi dēvēja par Scatman John, ierakstus. Hiti "Scatman (Ski Ba Bop Ba Dop Bop)" un "Scatman's World" skanēja radiostacijās un deju zālēs visā pasaulē, bet 53 gadus vecais dziedonis pat dažās valstīs tika atzīts par gada labāko "jauno mākslinieku".

Taču Džons pirms tam ilgus gadus bija pazīstams džeza lauciņā – 12 gadu vecumā viņš piesēdās pie klavierēm, vēl pēc 20 gadiem Losandželosā strādāja par profesionālu džeza pianistu. "Es slēpos aiz klavierēm, jo man bija bail runāt," stāstījis Džons, kurš kopš agras bērnības cietis no stostīšanās. Taču muzicēt puikam ļoti gribējās, un palīdzēja klavieres, kā arī ar Ellas Ficdžeraldas un Lūisa Ārmstronga ierakstu palīdzību atklātais "scat" žanrs, kurā precīzi izteiktiem vārdiem lielas nozīmes nav.

Taču popularitāti Scatman John ieguva, pārceļoties uz Vāciju. Vietējās džeza aprindās ātri vien iedevās gūt atzinību, un, kad kādā uzstāšanās reizē Džons sāka dziedāt, viņu gaidīja milzu ovācijas.

Defekts tika pārvērts efektā – aģents ieteica mūziķim "scat" žanram pievienot modernas deju mūzikas un hiphopa elementus, un zvaigzne bija dzimusi. Tiesa, tas notika 53 gadu vecumā.

"Manas bērnības lielākā problēma bija kļuvusi par manu lielāko trumpi," teicis Džons.

Popularitāti viņa dziesmas ieguva Vācijā, Šveicē, Somijā, Norvēģijā, Āzijā. Atminoties kādu koncertu Spānijā, Scatman John reiz teica: "Kad es parādījos uz skatuves, visi piecas minūtes kliedza. Es nevarēju sākt uzstāšanos."

Jauniegūto slavu Džons gan varēja baudīt tikai dažus gadus – 1999. gada decembrī viņš aizgāja mūžībā, zaudējot cīņu ar plaušu vēzi.

Tumšādainais zviedru zobārsts Dr. Alban

Foto: Vida Press
1993. gada vasarā, būdams popularitātes virsotnē, Rīgā "Radio SWH" atklāšanas pasākumā muzicēja Dr. Alban jeb Albans Uzoma Nvapa. Šovasar, kad "Radio SWH" svinēs šī notikuma 25 gadu atskaņas pasākumu, Nigērijā dzimušais zviedru pilsonis atkal būs klāt. Pa vidu starp šiem notikumiem Dr. Alban Latvijā ir pabijis ne reizi vien, un viņa 1992. gada hitu "It's My Life" reti kurš nav dzirdējis. Dziesma nokļuva pirmajā vietā Vācijas, Nīderlandes, Beļģijas, Itālijas, Austrijas, Zviedrijas topos, bija otrajā vietā Lielbritānijā, kur tika izmantot arī "Tampax" tamponu reklāmā.

No Nigērijas Zviedrijā topošais mūziķis nokļuva 23 gadu vecumā – devās mācīties par zobārstu. Studijas vajadzēja finansēt, un Nvapa kļuva par dīdžeju, ātri vien Stokholmā iegūstot popularitāti. Tas gan neliedza beigt studijas, atklāt pašam savu zobārstniecības kantori, bet dīdžejošanu Dr. Alban sev atstāja par ienesīgu blakusnodarbi. Tomēr drīz vien zobu dakterēšanai nācās likt punktu – jau pirmais izdotais studijas albums "Hello Afrika" nesa panākumus, bet ar ierakstu "One Love" un tā singlu "It's My Life" izdevēji sapelnīja miljonus. Nodibinājis pats savu ierakstu studiju "Dr. Records", mūziķis turpināja izdot singlus un albumus, taču panākumi izpalika.

Beidzamais viņa albums izdots 2008. gadā, turklāt bija pieejams tikai digitāli (izņemot Krieviju, kur albumu izdeva arī CD un kasetēs).

2014. gadā viņš arī izmēģināja spēkus Zviedrijas nacionālajā atlasē "Eirovīzijas" konkursam, bet piedzīvoja neveiksmi.

Pērn Dr. Alban atzīmēja 60. dzimšanas dienu.

"Culture Beat" – viena hita slavenības

1993. gada aprīlī apvienības "Culture Beat" dziesma "Mr. Vain" iekaroja topu virsotnes vismaz desmit Eiropas valstīs, kā arī Austrālijā. Tomēr, visticamāk, šī arī ir vienīgā dziesma no deviņdesmitajos gados izdotajiem četriem grupas studijas albumiem, ko ikdienišķs mūzikas mīļotājs atminas.

Tolaik "Culture Beat" vokālisti bija britu dziedātāja Tanja Evansa un amerikāņu reperis Džejs Kārmaikls jeb Jay Supreme. "Culture Beat" gan tika uzskatīta par vācu apvienību, jo to dibināja Vācijas diskžokejs un mūzikas producents Torstens Fenslavs, kurš bija arī grupas taustiņinstrumentālists. Pusgadu pēc "Mr. Vain" panākumiem Torstens aizgāja viņsaulē – mira autoavārijā. Oficiāli grupa pastāv un darbojas joprojām, lai gan sastāvs gadu laikā mainījies vairākas reizes.

Gluži tāpat izgājis citai deviņdesmitajos gados populārai Vācijas deju mūzikas apvienībai "Captain Jack" – sastāvs mainījies, grupa pat paziņojusi par izjukšanu, bet nu jau vairākus gadus atkal koncertē un bieži vien kopā ar kolēģiem "Culture Beat" esot festivālu ar zīmīgiem nosaukumiem "Atpakaļ deviņdesmitajos", "90-to superballīte" un tamlīdzīgu zvaigznes.

"Ace of Base" – trešā veiksmīgākā zviedru grupa

Foto: Vida Press
"Ace of Base" ar pārdotiem 30 miljoniem ierakstu kopiju ir trešā veiksmīgākā zviedru grupa aiz "ABBA" un "Roxette". "Ace of Base" slavas gadi bija deviņdesmito gadu sākumā un vidū, kad jau ar pirmo studijas albumu "Happy Nation" un singlu "All That She Wants" izdevās iekarot Eiropas mūzikas virsotnes un pēcāk gūt panākumus arī ASV.

Slava prasīja savu – grupas dalībnieki bija noguruši no divus gadus ilgiem albuma reklamēšanas koncertiem, taču izdevēji jau prasīja nākamo ierakstu. Vokāliste Linna Bergrēna spriedzi neizturēja – slava riebās, balsi viņa bija gandrīz zaudējusi un bailes no lidošanas neļāva pilnvērtīgi sagatavoties koncertiem. Tā nu savu vietu grupas priekšgalā viņa atdeva māsai Dženijai, pati kļūstot par fona vokālisti.

Foto: Vida Press
2007. gadā viņa grupu pameta pilnībā, pēc diviem gadiem aizgāja arī māsa, un diviem palikušajiem "Ace of Base" dibinātājiem – Jūnasam Bergrēnam un Ulfam Ekberjam – nācās meklēt citas dziedātājas. 2012. gadā grupu pameta arī tās, un Jūnasam ar Ulfu nekas cits neatlika, kā apjēgt, ka "Ace of Base" slavas gadi ir aiz muguras, un pavēstīt par grupas darbības izbeigšanu. Tiesa, ik pa brīdim uzplaiksnī runas par atkalapvienošanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!