Foto: DELFI

Šonedēļ karstas diskusijas izraisījis pirmdien, 19. novembrī, pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas notikušais mīlestības tēmai veltītais bezmaksas koncerts "Mīlestības vārdā. 18+". Pasākums izpelnījies pretrunīgu vērtējumu, un netrūkst tādu, kas tam veltījuši asu kritiku. Krietnu devu pārmetumu saņēmusi arī jaunā dziedātāja Evija Vēbere, kuras izpildījums un vokāls dažiem izraisījis sašutumu.

Dīvāna eksperti kritiku sociālajos tīklos veltījuši gan koncerta formātam un repertuāram, gan skatuves noformējumam un mūziķu tērpiem. Savukārt visvairāk negāciju saņēmusi dziedātāja Evija Vēbere. Virtuālajā vidē izplatījies video ar viņas uzstāšanās ierakstu, kurā tiek izpildīta Imanta Kalniņa dziesma "Svētku diena", un daudzi publiski šausminājušies par viņas sniegumu.

Tiesa, tie, kuri seko līdzi Evijas profesionālajām gaitām, noteikti zinās, ka viņas pārstāvētais mūzikas žanrs nav popmūzika. Dziedātāja ir atradusi savu unikālu nišu, un oktobra vidū tika publicēts viņas jaunākais soloalbums "Sirdsbūt", kas arī nominēts "Austras balvai" kategorijā "Latvijas gada labākais albums". Vairāki cienījami ļaudis, kas saistīti ar mūziku, pēc plašās ažiotāžas, ko izraisījusi Evijas uzstāšanās, sociālajos tīklos viņu aizstāvējuši.

Uldis Rudaks par Evijas balsi: tā ir Dieva dāvana

Foto: DELFI

Evijas aizstāvju vidū ir arī mūzikas kritiķis un žurnālists Uldis Rudaks. Viņš "Facebook" pavēstījis, ka ceturtdien, 22. novembrī, izdevumā "Kultūras Diena" būs izlasāms raksts par Eviju un norādījis, ka viņas balss ir Dieva dāvana.

"[..] Un pats galvenais, ka raksts būs tieši šajā laikā, kad visi Evijai uzbrūk par to, ka viņas balss nav tāda, kā citām. Tā ir Dieva dāvana, par ko ir jāgavilē, nevis jāmēģina to apslāpēt. Un prieks, ka Evija to arī dara. Esmu jau gatavs uz to, ka daudzi cilvēki arī ar mani tagad gan jau nerunās par to, ko esmu tur uzrakstījis, bet tas nekas. Evijas Vēberes albums "Sirdsbūt", manuprāt, ir labākais, kas noticis latviešu mūzikā šajā gadā. Tieši ar to, ka tas aizved piedzīvojumā tajā pasaku valstībā, ko tas uzbur," komentāros vēstījis Rudaks.

Viņa viedoklim piekrituši arī vairāki citi komentētāji, Eviju salīdzinot ar pēdējo gadu spožāko dārgakmeni latviešu mūzikā. Savukārt viņas vokāls nodēvēts par neparastu un fascinējošu. Tāpat arī komentāros izskanējis viedoklis, ka beidzot par Eviju uzzinās plašāka auditorija, jo arī slikta slava ir reklāma.

Tajā pašā laikā arī kāds komentētājs, analizējot dziedātājas balsi, norādījis, ka "es laikam vecs palieku, kaut kā neķer mani meitene, kas dzied Veras Singajevskas balsī", un Rudaks nav atbildi palicis parādā.

"Saprotu, ko tu domā. Tādi īpatņi ir dažādos laikos un katrs citāds. Ja pirms gadu desmitiem tādas bija Vera Singajevska Latvijā un Klāra Rumjanova Krievijā, kas arī ierunāja un iedziedāja visādus bērnus un dzīvniekus, tad arī mūsdienās tādi ir. Amerikā ir arfiste un dziedātāja Džoana Ņūsoma (Joanna Newsom), kura bija ļoti neapmierināta, kad kritiķi viņas balsi dēvēja par bērnišķīgu, Zviedrijā – Viktorija Bergsmana, un tagad mums ir Evija. Ceru, ka viņai izdosies saglabāt to, ar ko viņa tik ļoti atšķiras no desmitiem un simtiem citu dziedātāju," tā Rudaks.

Shipsea: Latvijas jaunā, eksperimentālā mūzika piedzīvo nebijušu publicitāti

Foto: LETA

Arī koncerta idejas autors Jānis Šipkēvics juniors jeb Shipsea arī sociālajos tīklos uzrunājis savus sekotājus, aizstāvot Eviju, kuras priekšnesums izraisījis ažiotāžu.

"[..] Un tagad par Evijas Vēberes interpretāciju dziesmai "Svētku diena". Es esmu ļoti priecīgs, ka mēs šo darbu iekļāvām programmā. Šī, tāpat kā puse koncerta, iezīmē to dažādību, kāda raksturo Latvijas mūzikas jauno lauku, kuru es ar lielu prieku vēlējos iekļaut un parādīt "Mīlestības vārdā" skanējumā. Eksperimentus un drosmīgas idejas, kuras rada, piemēram, grupa "Ezeri", Matīss Čudars, Alise Joste, arī Evija Vēbere. Tiem, kas līdz šim nav bijuši ar šo mūziku pazīstami, iespējams, tieši šis ažiotāžas vilnis var būt par pamatu jauniem muzikāliem horizontiem. Ja tā notiks – mērķis ar uzviju būs sasniegts! Acīmredzami, traukā esam iepilinājuši spēcīgu reaģentu, un šobrīd Latvijas jaunā, eksperimentālā mūzika piedzīvo nebijušu publicitāti," vēstījis Šipkēvics.

Tāpat arī Šipkēvics piebildis, ka "nekad nav apgalvots, ka šīs interpretācijas ir labākas par senāk radītājām, taču tās ir patiesas un šodienu atspoguļojošas".

"[..] Šīs 18 dziesmas – tā ir nākotnes balss. Un tā skanēs gan ierasti, gan neparasti, gribam to vai nē. Manuprāt, Olgas Rajeckas dziedājums tolaik "Turaidas Rozes" dziesmās ir pati pilnība. Esmu gadiem tās klausījies un mīlu joprojām. Taču skumstu, ja mūsu neiecietības līmenis ir tik augsts un bailes no neparastā tik saasinātas. Evija Vēbere, atšķirībā no daudziem mūsdienu dziedātājiem, ir ieguvusi augstāko muzikālo izglītību (Groningenas Prinča Klausa konservatorijā Nīderlandē) un pati rada brīnišķīgu, atšķirīgu mūziku. Jā, konkrētajā vakarā, kurā uz skatuves bija ap 0 grādu un visa diena pavadīta mēģinājumos ārā – visu dziedājums varēja būt precīzāks, es piekrītu, bet ne par to bija šis koncerts, šis veltījums tuvībai, kaislībai, degsmei. Mīlestība nav perfekta," piebildis Šipkēvics.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!