Foto: Shutterstock

Bērnībā piedzīvota seksuāla izmantošana ir pāridarījums, kas var ietekmēt dzīvi pašos pamatos, bet sekas varam piedzīvot vēl daudzus gadus vēlāk. Lai radītu telpu šīs pieredzes pārrunāšanai un ļautu izdzīvotājiem (no angļu val. - survivors) tikt sadzirdētiem, "Centrs Dardedze", kopā ar vairākiem seksuālu izmantošanu piedzīvojušiem cilvēkiem, uzsāk iniciatīvu "Drošā telpa".

"Es kā cilvēks, kurš bērnībā ir piedzīvojis seksuālu izmantošanu, ļoti spilgti apzinos to, cik svarīgi ir meklēt atbalstu un runāt arī ar citiem, kuri guvuši šādu pieredzi. Gan lai norunātu nost notikušo, gan arī lai beidzot iegūtu to palīdzību, kas mums ir tik ļoti pietrūkusi bērnībā. Lai cik ilgs laiks pagājis kopš traumatiskās pieredzes, ir svarīgi meklēt šo atbalstu un kāpt ārā no visām tām prāta un emociju konstrukcijām, kuras mūs pašus ir ieslodzījušas. Mēs varam arī nerunāt un vienkārši būt līdzās, jo katrs mazākais solītis ved uz veselumu. Dziļi ticu, ka šī iniciatīva ļaus mums labāk palīdzēt sev un arī kopīgi domāt, kā veidot dialogu ar sabiedrību un veicināt tās izpratni par šiem jautājumiem," norāda iniciatīvas vēstnese, aktrise Inga Tropa.

Pirmā tikšanās paredzēta 13. maijā pulksten 18, tiešsaistē. Tajā "Centrs Dardedze" pārstāve Laila Balode pastāstīs par tēmu "Nospiedums. Bērnības traumas ietekme uz pieaugušā dzīvi", kā arī dalībniekiem būs iespēja dalīties idejās par turpmāko grupas darbību, formu un apspriežamajām tēmām.

"Bērnu seksuāla izmantošana ir šķietami neredzams vardarbības veids. Par to negribas ne domāt, ne runāt un to piedzīvojušais nereti paliek viens ar savām tumšākajām bērnības atmiņām. Ir svarīgi sajust, ka cilvēks ar šādu pieredzi nav viens. Ikdienā mūsu psihologi daudz strādā ar bērniem, kuri piedzīvojuši seksuālu izmantošanu, taču atbalsts nepieciešams arī pieaugušā vecumā – mēs varam dot cilvēkiem balsi un teikšanu par to, kas notika un kas viņiem ir patiešām nepieciešams. Ar šo iniciatīvu gribam likt pamatus izdzīvotāju kustībai, kura apvienotu pieaugušos ar šādu pieredzi," skaidro "Centrs Dardedze" valdes locekle Agnese Sladzevska.

Daudzi bērnībā seksuālu izmantošanu piedzīvojušie pieaugušie tikai pēc daudziem gadiem apzinās notikušo un ne vienmēr ir gatavi uzreiz vērsties pēc profesionāla atbalsta. Viņi meklē citu cilvēku pieredzi internetā vai vēršas pie sabiedrībā pazīstamām personām, kuras atklāti runā par pārdzīvoto, lai pastāstītu savu stāstu vai iegūtu atbildes uz jautājumiem, tāpēc jaunā kustība būs veids, kā satikt "savējos", tikt saprastam un sadzirdētam.

Pieteikties iespējams, rakstot uz e-pastu drosatelpa@centrsdardedze.lv līdz 8. maijam. Kustība paredzēta pieaugušām sievietēm un vīriešiem, kuri piedzīvojuši jebkāda veida seksuālu izmantošanu savā bērnībā un vēlas palīdzēt sev un citiem izdzīvotājiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!