Фото: DELFI
Tā kā straujiem soļiem tuvojas vasaras saulgrieži, tad rubriku ''Ražots Latvijā'' šajā reizē radās vēlēšanās veidot saistībā ar kaut ko latvisku, klasisku un tradicionālu, un, šķiet, šiem atslēgas vārdiem nekas nepiestāv vēl labāk par māla keramiku. Māla keramika ir ļoti sens, bet joprojām mūsdienīgs produkts ar pievienoto vērtību, ko ne tajā skopākajā dažādībā var izbaudīt katrā amatnieku tirdziņā. Dažubrīd var šķist, ka māla keramika kļūs apnicīga, taču īstajā brīdī vienmēr parādās latviešu radošo roku darbs ar pavisam jaunu un svaigu interpretāciju māla keramikas dažādībā, tāpēc šīs zelta rokas nudien ir pelnījušas slavas mirkli arī portāla ''Māja&Dārzs'' lasītāju priekšā.

Latgales klasika - melnā keramika

Staņislava Viļuma melnā keramika

Melnā keramika straujiem soļiem pēdējos gados uzņēmusi apgriezienus, taču Latgalē ir kāda īpaša podnieku saimniecība ''Cukrasāta'', kur top neatkārtojama melnā jeb svēpētā keramika, kas patiesībā ir jau tūkstošiem gadu sena tehnoloģija. Ja ir pierasts māla keramiku redzēt glazētu un spīdīgu, tad šī keramika uz visu pārējo fona atšķiras ar neparasto stilu, struktūru, nospiedumiem un izpildījumu, kas aizrauj ar savu oriģinalitāti. Šajā saimniecībā savu artavu pielikusi arī Staņislava sieva Viola Anna, kas melno keramiku veido bez ripas palīdzības, bet izmantojot savu radošo izdomu un pirkstu veiklību, tiek radīti darbi, kas nu jau kļuvuši atpazīstami teju visā Latvijā. Šo trauku kolekcija īpaša arī ar to, ka šeit ietilpst ne tikai interesantas krūzes, šķīvji, bļodas un tējkannas, bet arī dažādi paliktņi, paplātes, ziepju trauki, vāzes un dizaina priekšmeti interjeram un dārzam.

Iecienītais ''Raunas ceplis''

Raunas ceplis publicitātes attēls

Raunā ražotie māla trauki kļuvuši ļoti iecienīti dizaina lietu novērtētāju vidū, jo piedāvājuma rokrakstu veido glazētā trauku iekšpuse, latvju zīmes un dažādās trauku formas. Raunas cepļa traukos grezni izskatīsies pat visvienkāršākie salāti, tāpēc nevar nepiekrist, ka ēdiena pasniegšana lielā mērā ietekmē arī tā garšu. Klasiski brūnā māla krāsa, melnā keramika, apgleznota, glazēta un visādi citādi izskaistināta, tā iederēsies gan mūsdienīgā interjerā, gan uz svētku galda, pasniedzot tradicionālos svētku ēdienus. Trauki ar iespiestām latvju zīmēm ir kā radīti vasaras saulgriežu svētku galdam, bet mazās elegantās bļodas kalpos ikdienas našķu uzglabāšanai.

Pieredzes bagātā keramikas darbnīca ''Cepļi''

Ingrīdas Žagatas keramikas darbnīca ''Cepļi''

Zināms, ka māla keramika nav nekas jauns, to pierāda arī darbnīca ''Cepļi'', kas ir atvērta jau kopš 1985. gada. Atklātās uguns ceplī dedzinātie trauki savā vienkāršībā un plastikā ir ieguvuši autentisku, īstu lietu vērtību, ko gadu no gada var novērtēt teju katrā amatniecības tirdziņā. Šiem māla traukiem piemīt apbrīnojama spēja iekļauties ikvienā mūsdienu apkārtējā vidē, gan interjerā, gan dārzā, jo šie meistari piedāvā arī dārza keramiku. Izcilais roku darbs un uguns spēle ceplī piešķīrusi traukiem īpašas toņu nianses, savukārt meistarīgais pieskāriens atstājis mākslinieciskus nospiedumus, kas neļauj ne atraut acis no skaistuma. 

Dzīvespriecīgā ''Daugmales keramika''

Daugmales keramika

Kurš gan ir teicis, ka māla keramikai vienmēr jābūt melnai vai brūnai? Arī krāsainos izpildījumos tā gūst atzinību un patiku, tāpēc ''Daugmales keramika'' izceļas ar savu košo izpildījumu un saules formu. Kā vēsta paši meistari, zemes māls tiek pārklāts ar sauju ūdenī skalotu smilšu un nedaudz purva rūdas, bet tas viss piepildīts ar saules enerģiju, debess dziļumu, labām domām un vēsturisko elpu, taču atkarībā no garastāvokļa, kā punktiņš uz ''i'' tiek pievienotas sajūtas un smaids. Neparastas formas, neredzēts izpildījums, dzīvespriecīgas krāsas un piedāvājuma dažādībā ir tas, kas vistiešāk raksturo ''Daugmales keramiku''.

Tradīciju mantinieki - Tals' keramik' ''Ciparnīca''

Tals keramik ''Ciparnīca''

Iepazīstoties ar ''Ciparnīcas'' radošo meistaru filozofiju par to, ka dzīve jābauda bez steigas, rodas visai pārliecinošs iespaids, ka tas ielāgots arī māla keramikas veidošanā. Saglabājot Kurzemes podniecības tradīcijas un apvienojot tās ar nesteidzīgu, bet rūpīgi pārdomātu izpildījumu, tiek radītas trauku kolekcijas, kas izceļas uz visu pārējo fona ar neredzētām niansēm, gaumīgām formām un dvēselisku noskaņu, ko tie rada jebkurā telpā. Šo Latvijas meistaru roku darbs apliecina, ka mūsdienās māla keramika nudien nav nekas svešs, jo tā tiek radīta tik gaumīgā izpildījumā, ka tā piestāvēs pat skeptiskākajiem šādu trauku vērtētājiem.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !