Nu jau tradicionāli 19. maijā it visur notiks Muzeju nakts pasākumi. Latvijas simtgades reizē Muzeju nakts tēma ir "Šūpulis", bet 2018. gada vadmotīvs ir "Dzimšana". Katras tautas un nācijas pastāvēšanu nodrošina šūpulis – tieši šo tēmu apspēlējuši arī muzeji un dažādas iestādes visā Latvijā.


Visus piedāvājumus un pasākumus var atrast šeit. "Tūrisma Gids", kā ik gadu, iesaka arī dažas idejas, kurp doties ārpus Rīgas, kā arī kādu netradicionālāku vietu tepat galvaspilsētā.

Tukumā un Lapmežciemā pasākumi, kur līdzdarboties

Foto: Publicitātes foto

Tukuma puses muzeji sarūpējuši plašu piedāvājumu saviem Muzeju nakts apmeklētājiem. Aktīva rosība būs vērojama, jau sākot ar pašu Tukuma centru, Brīvības laukumu, kur apmeklētājus gaidīs gan galerija "Durvis", gan Tukuma pilsētas vēstures muzejs "Pils tornis", gan arī Tukuma evaņģēliski luteriskā baznīca un biedrība "Ligzda". Brīvības laukumā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests piedāvās autotransporta un ekipējuma apskati, kā arī SIA "X-Unit" piedāvās īpašās militāro spēļu aktivitātes kopā ar jaunsargiem.

Pilnu pasākumu sarakstu meklē: www.tukumamuzejs.lv

Muzeju naktī tiek piedāvāta arī ekskursija pa vēsturisko Tukuma centru uz Muzeju nakts pasākumu vietām kopā ar Anniju Rabkeviču. Ja vēlies uzzināt ko vairāk par pilsētas vēsturi un kopīgi apmeklēt muzejus, pulksten 19 jāpulcējas pie kafejnīcas Pils ielā 13, Tukumā. Savukārt pulksten 22.15 šeit aicināti pulcēties tie, kuri vēlas doties kopīgā gājienā uz Durbes pili un piedzīvot atmiņā paliekošu Muzeju nakts noslēgumu. Vairāk informācijas pa tālruni 27428705.

Radošu, izzinošu un izklaidējošu Muzeju nakts pasākuma programmu Tukumā piedāvā Durbes pils. No pulksten 19 visa vakara garumā būs iespēja piedalīties radošajā nodarbībā "Burtu māksla dokumentos", izspēlēt senās spēles un bilžu loto, kā arī apskatīt Durbes pils vēsturisko interjeru un izstādi "Gaišais ceļš". Līdz pulksten 23.30 darbosies keramikas virpošanas meistarklase kopā ar Velgu Melni un hennas zīmējumu darbnīca kopā ar Daci Laukmani. Panašķēties ar "MC Zelmiņas" gardumiem pils ķēķī būs iespēja no pulksten 19 līdz 23.20, bet no pulksten 21.00 līdz 23.00 varēsiet izdejot kopīgas dejas ar seno deju grupu "Calendula" pils pagalmā. Savukārt vakara kulminācija sāksies pulksten 23.20 ar Lāpu gājienu un noslēgsies ar "Senās uguns spēlēm" pulksten 00.00.

Šlokenbekas muižas pagrabos – Lielajā un Mazajā velvē – no pulksten 19.00 darbosies radošā darbnīca "7 balles" un aicinās apmeklētājus veidot dūceņus, rulleņus un sveces. Pulksten 19.30 lielajā zālē skatītājus priecēs zvanu ansambļa "Saules zvani" koncerts. Visu vakaru apmeklētājus gaidīs arī Latvijas Ceļu muzejs un pagalmā būs iespēja baudīt gaismas un skaņas instalācijas "Mēnestiņis nakti brauca…"

Foto: Publicitātes foto

Jaunmoku pilī jau sestdien pa dienu no pulksten 14 sāksies Muzeju nakts un medību trofeju izstādes noslēguma dienas ieskandināšana. Darbosies radošās darbnīcas, Zīmes centrs un šaušana ar loku kā arī citas aktivitātes. Pulksten 15 visi interesenti aicināti uz medību suņu parādi. No pulksten 17 būs iespēja piedalīties pasaku sacerēšanā un lasīšanā parkā. No pulksten 19 pils telpās Meža ekspozīcijā darbosies "Mazulīšu spēles", 20 būs deju un gaismu instalācija un pulksten 21.30 šūpuļdziesmu koncerts. Ekskursijai gida pavadībā pa pili varēsiet pievienoties pulksten 21 un 23. Tāpat vakara gaitā jūs gaidīs arī citi pārsteigumi.

Pastariņa muzejā visa vakara garumā varēs izspēlēt spēli "Orientēšanās Pastariņa muzeja pirmsākumos", apskatīt izstādes "Šūpo mani māmuliņa", "Klēts – dzimtas turības spogulis", kā arī "Saldūdens zveja". No pulksten 20 līdz 22 varēs ieklausīties pirtnieka padomos un skatīt pirtīžas rituālu kopā ar pirtniekiem Rasmu Biezbārdi, Guntaru Peipu un folkloras kopu "Avots".

Savus apmeklētājus Muzeju naktī gaidīs arī Džūkstes pasaku muzejs. Visa vakara garumā no pulksten 19 darbosies radošā nodarbība "Zāģu skaidām pildīts", orientēšanās izstāde "Ķemeru nacionālā parka dabas bagātības" ar iespēju izzināt Latvijas dabu un izpildīt uzdevumus un gan lieliem, gan maziem būs iespēja izspēlēt spēles Pasaku istabā un izšūpoties Pasaku dārzā. Būs arī izjādes ar zirgiem. No pulksten 20 varēs vērot dažādas leļļu teātra izrādes.

Šokolādes muzejā Pūrē, dodoties cauri šokolādes vēstures līkločiem, būs iespēja atgriezties laikā, kad valdīja acteku valdnieks Montesuma II, kurš laiku mēdza kliedēt ar saviem ļaudīm un viesiem, spēlējot senu acteku spēli patolli, kura šogad Muzeju naktī atdzims ar mūsu laika līdzekļiem. Neizpaliks arī šokolādes dzēriena baudīšana, šokolādes meistarklase ar paraugdemonstrējumiem un iespēju līdzdarboties pašiem, kuras noslēgumā gatavotos šokolādes kārumus varēsiet nodegustēt. Kā arī, godinot Latvijas simtgadi, muzejs sagatavojis viktorīnu "Latvijai 100", kuras laikā, kam vēl vēderos būs vieta, varēs tikt pie papildu kārumiem. Acteku spēles spēlēšana, degustācijas un šokolādes meistarklases notiks konkrētos laikos katru stundu sākot no 19 un 19.30.

Tematiskas aktivitātes Muzeju naktī sarūpējusi Jaunpils pils. No pulksten 19.30 līdz pat 1 naktī ar dažādām aktivitātēm un atrakcijām darbosies Bērnu Jaunpils, Vēsturiskā Jaunpils ar muzeja jaunumu apskati izstāžu zālēs, Smeķīgā Jaunpils ar dažādiem gardumiem, Ziedošā Jaunpils ar pavasara ziedu izstādi, Jauniešu Jaunpils ar trādirīdi pils saliņā, Zinātkārā un skanīgā Jaunpils ar simtgades stāstiem un dziesmām, kā arī Sportiskā Jaunpils ar riksi apkārt ezeram. Savukārt Jaunpils Amatu mājā būs iespēja iepazīt Radošo Jaunpili.

Kaut arī Lapmežciema muzejs šajā sezonā uzpošas, lai atrādītos daudz skaistāks jau nākamgad, muzeja laukumā aktivitāšu netrūks. No pulksten 16.00 būs iespēja klausīties gan bērnu dziesmu, gan vēlāk Mārtiņa Ruska koncertu. Ķemeru nacionālais parks arī šogad Muzeja naktij pie Lapmežciema muzeja sarūpējis aktīvas nodarbības dabā, kā arī tiks demonstrētas zvejnieku darba iemaņas un viesi tiks cienāti ar svētku mielastu.

Prezidentu šūpulis Jelgavā

Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja Jelgavas ekspozīcija (Stacijas iela 3) Muzeju nakti aicina izbaudīt jau dienā, no pulksten 10 līdz 17 apskatot ekspozīciju un dodoties pusotru stundu garā ekskursijā (pulksten 12; 14 un 16) uz vēsturisko Jelgavas lokomotīvju depo. Interesenti aicināti pieteikties ekskursijai līdz 18. maija pulksten 17 pa tālruni 20032331 vai e-pastu muzejs@ldz.lv. Dalības maksa – 4,50 eiro, pensionāriem un studentiem – 3 eiro, bērniem un skolēniem – eiro. Naktī muzeja ekspozīcija būs slēgta.

Savukārt muzeju naktī no pulksten 19 līdz vieniem Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis (Akadēmijas iela 1) piedāvā piedalīties pasākumā "Jelgava – prezidentu šūpulis" ar spēli "Atpazīsti prezidentu", ekspozīcijas "Zemgale – Latvijas prezidentu šūpulis" iepazīšanu un naksnīgu pastaigu "Prezidentiem pa pēdām". Spēle "Atpazīsti prezidentu" būs veidota kā rēbuss par prezidentiem Jāni Čaksti, Albertu Kviesi, Gustavu Zemgalu un Kārli Ulmani, kuru dzīve bija cieši saistīta ar Zemgali un Jelgavu. Spēlē ar dažādām maņām interaktīvā veidā būs jāatpazīst lietas, kas saistās ar šīm personībām. Apmeklētājiem būs atvērtas arī pastāvīgās ekspozīcijas, izstāžu zāle un skatu laukums 37 metru augstumā.

Pulksten 21 interesenti no Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa aicināti doties naksnīgā pastaigā "Prezidentiem pa pēdām" gides Sarmītes Bērziņas vadībā (pulcēšanās pie J.Čakstes pieminekļa). Pusotru stundu garā ekskursija vedīs pa pilsētu, piestājot Hercoga Jēkaba laukumā, Vecpilsētas ielas kvartālā, pie "Academia Pertina" ēkas, Lāčplēša pieminekļa fragmenta un citiem objektiem, atklājot vēstures faktus un nostāstus par prezidentiem.

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā (Akadēmijas iela 10) no pulksten 19 līdz vieniem gida vadībā varēs apskatīt izstādi "Jelgavnieki Latvijas šūpuļa sardzē", uzstāsies folkloras kopa "Dimzēns", noritēs konkurss un viktorīna par folkloru un Jelgavas vēsturi. Muzejā apskatāmas vēstures ekspozīcijas, Eliasa gleznas un citas izstādes. Muzejs dienas laikā apmeklētājiem būs slēgts.

Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā (Filozofu iela 3) no pulksten 19 līdz pusnaktij jautras dziesmas dzīvajā izpildījumā no Ādolfa Alunāna izrādēm, kuplejām un humoristiskiem skečiem. Pēc ilgāka laika apmeklētājiem mazās grupās (līdz 8 cilvēkiem) būs iespēja Muzeju naktī apskatīt arī pastāvīgo ekspozīciju muzeja otrajā stāvā.

Jelgavas pilī (Lielā iela 2) no pulksten 19 līdz vieniem norisināsies aktivitātes pilī un pagalmā ar tēmu "Ar saknēm Jelgavā, nākotni – visā pasaulē". LLU deju kolektīvs "Skalbe" pulksten 20 LLU Aulā aicina uz koncertu "Man liekas, ka lidot protu", bet pulksten 22 lekcija par liturģiskajiem tērpiem "Ziedi, simboli, ornāti" lektores Daces Indrikas stāstījumā.

Muzeju naktī pie sevis gaidīs arī Jelgavas Studentu teātris (J.Čakstes bulvāris 5a) pulksten 22.15 un 23.15 ar skatuvisku vīziju "Zemes zvaigznes". Darbosies arī teātra viesistaba ar iespēju iedzert siltu tēju.

Ugunsdzēsības ekspozīcijā (Dobeles iela 16) no pulksten 19 līdz 22 interesentiem būs iespēja ne tikai izzināt ugunsdzēsības vēsturi, bet arī apskatīt ugunsdzēsēju glābēju depo un tajā esošos ugunsdzēsības transportlīdzekļus, kā arī pielaikot aizsargtērpu un rast atbildes uz interesējošajiem jautājumiem par drošību. Jaunākie ekspozīcijas apmeklētāji varēs saņemt krāsojamās grāmatiņas.

Ozolnieku novadā Muzeju naktī no pulksten 18 līdz 22 iespēja apmeklēt Ozolnieku novada vēstures ekspozīciju, Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimtas mājas "Auči" un Edvarta Virzas un Elzas Stērstes memoriālo māju "Billītes".

Ozolnieku novada vēstures ekspozīcijā (Rīgas iela 29) iespēja iepazīties ar pastāvīgo ekspozīciju un piedalīties Ozolnieku novada jauniešu aktivitātēs. "Aučos" (Salgales pagasts, Ozolnieku novads) parka teritorijā orientēšanās, iespēja nofotografēties ar "prezidentu", un nogaršot bukstiņputru. Savukārt "Billītēs" (Salgales pagasts, Ozolnieku novads) norisināsies pasākums "Dzejoļu šūpulis", kur vakara krēslā apmeklētāji tiks iepazīstināti ar "Billīšu" dārzu un kokiem par kuriem uzrakstīti dzejoļi. Apmeklējot visus trīs Ozolnieku novada objektus un izpildot uzdevumus, dalībnieki saņems uzlīmi un gardu dāvaniņu.

Jelgavas novadā Muzeju naktī piedalās Ziemassvētku kauju muzejs ("Mangaļi", Valgundes pagasts, Jelgavas novads), kas no pulksten 19 līdz vieniem gaidīs apmeklētājus muzejā un brīvdabas ekspozīcijā, kas satumstot tiks izgaismota ar lāpām.

Savukārt Elejas muižas parkā tiks atzīmēti Jelgavas novada svētki ar kultūras un izklaides programmu no pulksten 14 līdz trijiem naktī. Radošās darbnīcas, mājražotāju un amatnieku gadatirgus, spēka un veiklības atrakcijas, kā arī plaša koncertprogramma ar jauniešu bigbendu (solisti Aija Vītoliņa, Daumants Kalniņš), grupu "Auļi", "Carnival Youth" dalību un balli ar grupu "Tērvete". Pasākumā arī svētku uguņošana un "The Universe" ugunšovs.

Visu Jelgavas novada Muzeju nakts piedāvājumu meklē šeit: Visitjelgava.lv

Jūrmalas muzeju laika interpretācija

Foto: LETA

Ar dzejas salātu gatavošanu, "Latviešu sapņa" izlozi, grafiti mākslas paraugdemonstrējumiem, vizināšanos ar elektroskrejriteņiem, izstādēm un radošām darbnīcām apmeklētājus gaidīs Jūrmalas pilsētas muzejs, Aspazijas māja, Bulduru Izstāžu nams (iepriekš – Mākslinieku nams), Raiņa un Aspazijas vasarnīca un "Elektrum" energoefektivitātes centrs. Vairāk informācijas: visitjurmala.lv

Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu ielā 29) apmeklētājus gaidīs no pulksten 18 ar pasākumu "Sākums…". Monotipiju darbnīcā katrs varēs uzzīmēt savu laika interpretāciju un veikt zīmējuma nospiedumu Jekaterinas Grjazevas grafikas izstādē Kamīnzālē. Pulksten 19 Adriānas Vīgneres izstādē Mazajā zālē notiks interaktīva performance "Mākoņsajūtu darbnīca", kurā, māksliniecei sadarbojoties ar apmeklētājiem, tiks papildināta izstāde. Agneses Bules izstādē Lielajā zālē būs iespēja izzīlēt savu sapni no "Latviešu sapņa" skaidrojošās vārdnīcas.

Aspazijas mājas dārzā (Z. Meierovica prospektā 18/20) no pulksten 19 līdz 23 notiks pasākums "Piedzimšanas gaisma", kurā apmeklētāji tiks iesaistīti literārā piedzīvojumā "Matiass Knolls šūpolēs ar Aspaziju" ‒ dzejnieks un atdzejotājs Matiass Knolls atdzejos vācu valodā apmeklētāju izvēlētu dzeju no Aspazijas dzejas krājumiem. Paralēli norisināsies radošā darbnīca bērniem un pieaugušajiem "Katram savu sapņu ķērāju!" topošo mākslinieču Annas Kamaldiņas un Annas Lapiņas vadībā, bet māksliniece Ilze Dobele darbosies ar bērniem darbnīcā "Radīšanas brīdis". No pulksten 18 pastāvīgā ekspozīcija būs slēgta.

Bulduru izstāžu namā (Muižas ielā 6) aktivitātes "Šurpu turpu" norisināsies no pulksten 18. Paredzēta zīmogošana "Mēness zīme" un izstādes ‒ akcijas "Gada nedarbs 2017" apskate. No pulksten 20 līdz 20.30 notiks mākslinieces Ievas Strazdiņas "Laimes krekliņa" izloze, bet visu vakaru risināsies arī pupu došanas, ņemšanas un stādīšanas akcija.

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (J. Pliekšāna ielā 5/7) muzeju nakts programmā "Iekš kustības viss dzīves skaistums šūpojas" būs iespēja apskatīt izstādi "Saldus sapņus Lolītei". Lai atsauktu atmiņā vai no jauna iepazītu Raiņa bērnu dzejas tēlu ‒ lellīti Lolīti, māksliniece Santa Kamaldiņa izstādei darinājusi bērnu un leļļu sedziņas tekstilmozaīkas tehnikā un fotogrāfs Ivars Krūmiņš ‒ leļļu portretus melnbaltās fotogrāfijas tehnikā. Muzeja pamata ekspozīciju papildinās radošas aktivitātes: tekstildarbnīca "Deķītis Lolītei" mākslinieces Santas Kamaldiņas vadībā, dzejiski saimnieciska darbošanās muzeja dārzā – dzejas salātu gatavošana "Leļļu ķēķī", dzejas dārza ravēšana un citi "Lellītes Lolītes dzejdarbi".

"Elektrum" energoefektivitātes centrā (Jomas ielā 4) no pulksten 19 pasākumā "Iešūpojam energoefektivitātē" apmeklētājiem tiks piedāvātas radošās darbnīcas, FIZMIX eksperimenti un iespēja izmēģināt dažādu veidu elektrotransportu. "Elektrum" īsteno Latvijas simtgades iniciatīvu "Izdziedam 100" ‒ Muzeju naktī gan individuāli, gan grupās varēs iedziedāt kādu no interaktīvās mūzikas vietnē www.iedziedam100.lv apkopotajām dziesmām, lai kopā veidotu dāvanu Latvijai ‒ garāko dziedājumu vēsturē.

Krustpils pilī varēs apskatīt zemessargu ekipējumu

Foto: DELFI Aculiecinieks

19. maijā Krustpils pilī interesanti pasākumi notiks no pulksten 19 līdz vieniem
Pasākuma apmeklētāji varēs piedalīties radošajās darbnīcas un aktivitātēs pils iekšpagalmā, apmeklēt pils pagrabu un Vārtu torni, kurā aplūkojama Latvijas Tekstilmākslas asociācijas tekstiliju izstāde "Sakņu sistēma". Muzeja Izstāžu zālē būs iespējams iepazīties ar izstādi "100 iemesli lepoties ar Jēkabpili", savukārt, Marmora zālē, apskatīties mākslinieces Sandas Mālnieces gleznas izstādē "Iespaidu varā".

Krustpils pils stāvlaukumā notiks Zemessardzes 56. kājnieku bataljona ekipējuma un ieroču demonstrēšana. Apskatei tiks piedāvātas artilērijas iekārtas, kaujas un izlūkošanas bruņumašīnas. Demonstrēšanā piedalās Kanādas vadīta NATO paplašinātā kaujas grupa.

Apmeklētāju ievērībai – Krustpils pils stāvlaukumā automašīnas novietot nevarēs, tuvākais stāvlaukums ir pie Krustpils saliņas.

Pulksten 21 Krustpils Evanģēliski luteriskajā baznīcā skanēs saksofonistes Annijas Briškas koncerts.

Likteņšūpulis Zaļajā sinagogā

Foto: Publicitātes foto

Jau trešo gadu Rēzeknē apmeklētāji tiek aicināti uz Muzeju nakts aktivitātēm restaurētajā sinagogā. Jau no pulksten 19.30 paredzēts vizualizēts stāstījums par ebreju dzimšanas un kāzu godu tradīcijām lektora Guntara Skudras izklāstā. Pulksten 20 lūgšanu zālē tiks demonstrēta interesanta dokumentālā filma "Operācija "Kāzas", ko veidojusi Izraēlas režisore Anata Zalmansone-Kuznetsova par savu vecāku likteni, kuri mēģināja "aizdzīt" lidmašīnu, lai aizbēgtu no PSRS.

Foto: Publicitātes foto

Vakara gaitā apmeklētāji varēs apskatīt Rēzeknes mākslas skolas zīmējumu izstādi "Sinagoga bērnu acīm", kā arī sinagogas sakrālo priekšmetu izstādi. Tieši sestdien ebreji svin nozīmīgus Toras saņemšanas svētkus – Šavuotu, tāpēc mācību telpā skanēs šo svētku videomelodijas, bet visu vakaru uz ekrāna tiks demonstrēti videosižeti gan par macu cepšanu, gan videoklips "Rēzeknes ielas", gan animācijas filma "Mozus likteņstāsts", bet fonogrammās skanēs seno aškenazu liturģiskie dziedājumi Vlada Šulmana un kora "Balsis" izpildījumā. Tie apmeklētāji, kas vēlēsies padziļināti iepazīt sinagogas vērtības, pulksten 21 un 23 varēs ar gidu doties tematiskā ekskursijā "Ebreju sakrālo tradīciju liecības Zaļajā sinagogā".

Savukārt sinagogas pagalmā atpūtas centra AD Story pavāri (par samaksu) piedāvās nogaršot ēdienus ebreju gaumē. Bet no pulksten 22 muzicēs mūzikas grupas "Rēzeknes klezmeri" un viesi no Sanktpēterburgas "Dobra noch".

Raunā - viduslaiku cīņas un ekskursijas

Foto: Publicitātes foto

Latvijas simtgades svinēšanas festivāls "Latvijas goda aplis" turpina apceļot un godināt valsts novadus. Šajā nedēļas nogalē tas aicina uz Raunas novadu, kur notiks gan Viduslaiku dienas, gan Uzņēmēju dienas, gan Muzeju nakts pasākumi.

Rauna viduslaikos bija zināma kā Ronnenburga un šajā Vidzemes augstienes ziemeļu krāšņajā un vēstures auras piesātinātajā vietā jau par tradīciju kļuvusi Viduslaiku dienas atzīmēšana. Viduslaikos šī vieta bija viens no galvenajiem varas centriem Livonijā un Ronnenburgas pils bija viena no Rīgas arhibīskapa rezidencēm. Viduslaiku dienā Raunā no jauna tiek atdzīvināta 15. gadsimta aura un ikviens tiek aicināts iejusties šajā seno laiku atmosfērā.

19. maija rīts Raunā sāksies ar viduslaiku gadatirgu pilsdrupu torņa pakājē. Vienlaikus pilsdrupu teritorijā darbosies uzņēmēju "Māras istaba", piedāvājot iepazīties ar visu, kas tiek radīts un ražots Raunā, bet no pulksten 14 līdz pulksten 17 uzņēmēju atvērto durvju dienas ietvaros būs iespēja viesoties vairākos Raunas novada uzņēmumos un ražotnēs.

No pulksten 9 līdz pat pulksten 20 būs iespēja izzināt Raunu kultūrvēsturiskā ekskursijā ar uzdevumiem, kuru izpildīšanas laikā ar radošu pieeju varēs iepazīt vietējās kultūrvēstures pērles.

Tikmēr no pulksten 10 līdz pulksten 14 senās pils teritorijā notiks Viduslaiku rekonstrukcijas pasākumi, piedāvājot aplūkot bruņinieku telti, sadzīvi un bruņas, ko varēs arī piemērīt.
Pulksten 20 sāksies Muzeju nakts pasākumi, kuru ievadā notiks "Raunas motopeļu" piedāvātais mopēdu goda aplis, kas notiks Raunas muzeja pagalma laukumā.

Pulksten 22 koncertu uz ūdens piedāvās Marts Kristians Kalniņš, uzstājoties uz peldošas platformas Raunas vidusskolas dīķī. Savukārt koncerta noslēgumā pulksten 23 notiks multimediāla performance "Pretī simtgadei" ar gaismu projekcijām. Ieteikums koncerta apmeklētājiem parūpēties par savu labklājību un paņemt līdzi ērtus sēžamos, lai pilnībā varētu nodoties multimediālās mākslas baudīšanai.

Visbeidzot pulksten 23.30 Muzeju nakts noslēgumā notiks fotoorientēšanās pasākums. Reģistrēties tam varēs no pulksten 20 līdz pulksten 22 pie Raunas vidusskolas (Skolas iela 1).

Vairāk informācijas: godaaplis.lv.

Tingeltangels Ogrē


Muzeju naktī Ogrē tiks sarīkots varens tingel-tangels, pievēršoties radošo mākslu sākumam – kino, teātrim un cirkam.

Cirks ir viens no senākajiem teātra radiniekiem. Ar vienriteņiem, žonglieru trikiem un jokiem Ogrē viesosies Liepājas ceļojošais cirks "Beztemata", kuru priekšnesumu varēs ne tikai vērot no malas, bet arī katram apmeklētājam, muzeja nakts ietvaros, būs iespēja iemēģināt savus spēkus cirka pasaulē.
Varēs iejusties arī aktiera un režisora lomā, taču nevis, lai tēlotu uz skatuves, bet gan caur ēnām uzburtu mazu teatrālu ainiņu ēnu teātra meistardarbnīcā.

Ikviens, gan liels, gan mazs, varēs radoši izpausties, izveidojot sev par piemiņu no pasākuma kartīti, kas būs veidota īpašā tehnikā, par izejmateriālu izmantojot krāsainas smiltis.

Turklāt tiem, kam patīk tehniskā radošās pasaules puse, būs iespēja Veltas Riekstiņas vadībā iepazīt Ķeipenes Kino studijas seno kino ierīču demonstrējumus, kuriem sekos mēmā kino seanss, kas tiks rādīts ar 1912. gada projektoru "Kok".

Par lustīgu vakara noslēgumu parūpēsies aktieru dziedošā grupa "Regīna", kura ir pazīstama gan ar dzīvespriecīgajiem Balkānu kalnu un latīņamerikāņu ritmiem, gan arī ar kolektīva dalībniekiem – vairāku Latvijas teātru slaveniem aktieriem – Vari Piņķi, Gundaru Grasbergu, Gati Gāgu, Ivaru Krastu, Māri Bezmeru un Kasparu Zvīguli.

Muzejā būs apskatāmas arī divas šobrīd aktuālās izstādes: "Teātra spēlēšana Ogrē" un Kārļa Vītola personālsizstāde "Divi ķermeņi".

Vairāk informācijas: www.visitogre.lv

Lielais dzintars aicina baudīt mūziku

Foto: Kārlis Volkovskis

Arī Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" piedalīsies starptautiskajā akcijā "Muzeju nakts", piedāvājot apmeklētājiem bezmaksas pasākumos baudīt mūziku un mākslu.

Koncertzāles piedāvātās Muzeju nakts programmas centrālais notikums šogad būs džeza koncerts "Jazz Concert & Jam" Lielajā zālē, kurā atzīti viesmākslinieki no ASV, Kubas un Nīderlandes muzicēs kopā ar Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) audzēkņiem.

Koncerts būs kā muzikāla tikšanās ar trompetistu Konstantīnu Jemeljanovu, dziedātājām Jorlenī (Yorlenie) un Betu Andersenu (Beth Andersen), pianistu Humberto Riosu (Humberto Rios Rodrigez) un basģitāristu Bilu Bodinu (Bill Bodine). Minētie viesmākslinieki izceļas ar emocionāli krāšņu spēles stilu un ekspresiju, bet viņu muzikālo pieredzi veido dalība starptautiskos konkursos un festivālos, koncertēšana neskaitāmās pasaules valstīs un sadarbība ar citām atzītām džeza mūzikas personībām.

Savukārt Liepājas pilsētā notiks Līvas ciema svētki. Vairāk informācijas šeit.

Ventspilī – Pidžamu balle

Trīs Ventspils muzeja nami ir gatavi šūpuļa tēmu iešūpot gluži atšķirīgi. Livonijas ordeņa pils (Jāņa iela 17) 19.maijā gaidīs savus viesus jau no pulksten 19.00, lai līdz 22.00 varētu iepazīt ekspozīciju un trīs muzeja izstādes: krājuma izstādi izstāžu zālē "Bīstamie sakari. Pasts", glezniecības plenēra "Agrīnais reālisms 2018'"darbu izstādi pils galerijās un Ilonas Vilkas fotoizstādi "Jūra" Mazajā izstāžu zālē. Izstādes "Pasts" kontekstā darbosies arī pastkaršu darbnīca, gan izstāžu zālē, gan Muzeja Izglītības centrā.

Herberta Dorbes muzejs (Ērgļu ielā 1) gaidīs viesos no pulksten 22, lai kopīgi noskatītos Ērgļu ielas kaimiņienes – Dzintras Aulmanes 20.gs. 70.gados veidotās romantiskās animācijas filmas ar Raiņa, Aspazijas un Plūdoņa dzeju – "Mākonīts un mākonīte", "Saule un Mēness", "Tracis", "Bukurags", "Sēd uz sliekšņa pasaciņa", "Aicinājums'. Varēs tikties arī pašu filmu autori:pa Dzintru Aulmani.

Amatu mājā (Skolas ielā 3) priecīgos Muzeju nakts negulētājus pulksten 22 sagaidīs Pidžamu balle, kurā varēs izvērst spilvenu kaujas, dziedāt karaoke, zīmēt sapņus, notiks sapņu ķērāju darināšana, būs fotostūrītis un drosmīgajiem(-ām), kas atnāks pidžamās, būs pārsteiguma balva!

Vairāk: visitventspils.lv

Ķekavas novadā varēs izbraukt ar šaursliežu kūdras bānīti

Ķekavas novads šonedēļ aicina ikvienu uz pasākumiem Baložos un Ķekavā, lai izbaudītu unikālu iespēju izbraukt ar kūdras bānīti pa topošā šaursliežu muzejdzelzceļa sliedēm un iepazītu novadā arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas.

Muzeju naktī no pulksten 19 līdz pusnaktij ar devīzi "Vagona šūpulis" ikviens varēs doties braucienā ar Baložu kūdras bānīti, kas kursēs pa entuziastu spēkiem topošā šaursliežu muzejdzelzceļa sliedēm. Braucienu organizē entuziastu biedrība "Bānīša drauga klubs", un tā laikā būs iespējams iepazīties ar interesantiem faktiem par kūdras dzelzceļa vēsturi, lai stāsta gaitā nonāktu mūsdienās, kur atdzimst vēsture un unikāls industriālais mantojums.

Brauciena sākums būs Baložos, Bērzu ielas galā, 175 metrus no krustojuma ar Dārzu ielu. Vilciens kursēs apmēram reizi 15 minūtēs, izbrauciens par ziedojumiem. Sliktu laikapstākļu gadījumā pasākums notiks samazinātā apjomā. Jāpiebilst, ka, sākot ar jūniju, katrā mēneša pēdējā sestdienā tiks organizēti regulāri izbraucieni ar šaursliežu vilcienu vai motordrezīnu.

Savukārt Ķekavā Muzeju nakts dalībniekus no pulksten 18 līdz pusnaktij uzņems Ķekavas novadpētniecības muzejs, kurā būs iespējams izzināt, kas apdzīvoja Ķekavas novadu tālā senatnē. Izstādes "Zemgaļi Ķekavas novadā" ietvaros ikviens varēs aplūkot atrastās senlietas arheoloģiskajos izrakumos Pļavniekkalna senkapos un Daugmales pilskalnā, kā arī izzināt seno hroniku rakstus.

Vairāk informācijas par Baložu kūdras bānīti – www.bdklubs.lv, bet par Muzeju nakts pasākumiem Ķekavā – www.kekavasnovads.lv.

Turaidā un Morē pagriezīs laika ratu

Foto: F64

Turaidas pilī, nesen atjaunotā klaušinieku mājā, baznīcā, dārznieka mājā un citās kompleksa vietās varēs apmeklēt atvērtās ekspozīcijas, aicinot izzināt laika ratu tūkstošgadu garumā un piedāvājot īpaši sagatavotu programmu "Laika rats Turaidā". Vakara noslēgumā kapela "Ieviņa" dziedās tautā zināmas dziesmas, un to pavadībā paredzēts baudīt tēju pie ugunskura laukumā pie muzejrezervāta ieejas. Bet pēc pulksten 22 varēs vērot "Gaismas rakstus "Sākotne"" Turaidas muižas saimnieciskā centra teritorijā

Lai Siguldas iedzīvotāji varētu nokļūt Muzeju nakts pasākumā Turaidā un pēc tam tikt atpakaļ mājās, 19. maijā maršrutā Nr. 3112 Sigulda–Turaida–Krimulda tiks nodrošināti 10 papildu reisi. Autobuss no Siguldas autoostas izbrauks arī pulksten 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 un 24.00, bet no Turaidas – pulksten 20.30, 21.30, 22.30, 23.30 un 1.15.

Savukārt Mores muzejā atgādinās, ka valsts dzimšana pirms 100 gadiem notika kara apstākļos. Skarbo "šūpuli" sāka darināt jau latviešu strēlnieki 1. pasaules kara laikā, tādēļ šeit Muzeju nakts pasākums būs veltīts 1. pasaules kara notikumiem Mores pagastā.

Vēsturisko atmiņu spodrinās Latviešu strēlnieku apvienības Cēsu nodaļas aktīvisti, Mores iedzīvotāji sadarbībā ar Mores kauju muzeju.

Vairāk informācijas: Visitsigulda.lv

Trīs idejas Rīgā


Vēstures nakts zoodārzā ar papagaiļiem jaunā vasarnīcā

Muzeju nakts noskaņās Rīgas zooloģiskais dārzs sadarbībā ar uzziņu dienestu "1188" sestdienas vakarā piedāvā Vēstures nakti zoodārzā.

Zoodārzs piedāvās aplūkot zooloģiskā dārza savulaik izveidotos plakātus. Tie izvietoti Latvijas abinieku un rāpuļu ekspozīcijā, kas atrodas kādreizējā restorāna telpās, un citur. Par tā laika spozmi liecina masīvā lustra, kamīns zāles stūrī, kā arī ēkas arhitektūra.


Nīlzirgu mājā izvietota kaulam veltīta izstāde "Osteo stāsti zoodārzā".

19. maija vakarā Zoodārza vārti apmeklētājiem būs atvērti līdz pulksten 22, ekspozīcijas – līdz 23, bet klejot pa zooloģiskā dārza takām drīkstēs līdz pulksten 23.30. Vairāk lasi šeit.

No Citadeles cietuma līdz Aleksandra Augstumiem

Foto: LETA

Muzeju nakts programma Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra muzejā sāksies pulksten 18 ar jaunas ekspozīcijas atklāšanu par iestādes pirmsākumiem. Pirmo reizi plašākai sabiedrībai būs skatāmi unikāli vēstures materiāli, un arī toreizējo "Aleksandra Augstumu" pirmā direktora, medicīnas doktora, iecienīta Rīgas ārsta Oto Vilhelma fon Hūna klātbūtne šoreiz būs pamanāma...

Muzeju nakts programmā būs arī vēl citas interesantas aktivitātes – jau iecienītā ekskursija iestādes 7,5 ha plašajā teritorijā – bijušajā Otrajā ķeizardārzā, kur savas spilgtas pēdas atstājuši trīs gadsimti, būs skatāma mākslas izstāde "Cerību šūpulis sašķeltai dvēselei" – Maijas gleznas, kas tapušas cīņā ar depresiju, ka arī piedāvāsim retu iespēju uzzināt, cik daudz direktoru iestādei bijuši tās pirmajā simtgadē un kāds bijis iestādes pirmā direktora Oto Hūna skatījums uz Rīgu un rīdziniekiem 18./19. gadsimta mijā.

Sarkandaugavā, "Aldara" teritorijā, arī paredzēti interesanti pasākumu un ekskursijas, tostarp uz padomju bunkuru.

Apskati citreiz slēgto pili

Foto: LETA

Latvijas valsts simtgades gadā Muzeju naktī apmeklētājiem būs iespēja apskatīt Rīgas pils priekšpils daļas reprezentācijas zāles – Ģerboņu zāli, Balto zāli, Sūtņu akreditācijas zāli un Svētku zāli.

Apmeklētājiem būs atvērtas arī citas nozīmīgas Rīgas pils telpas – parādes vestibils un kāpnes, Rīgas istaba, Dorotejas istaba, Diplomātu kāpnes un Zilais foajē. Tāpat būs iespēja ielūkoties arī Zaļajā zālē un pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes darba kabinetā.

Šogad Rīgas pils viesi varēs apskatīt ne tikai reprezentācijas telpas, bet arī uzzināt vairāk par Valsts prezidenta institūciju un visiem Latvijas Valsts prezidentiem. Ikviens no viņiem ir gan piedalījies Latvijas politiskās vides veidošanā, gan attīstījis Latvijas Valsts prezidenta institūciju.

Muzeju nakts programmu Rīgas pilī pulksten 19 atklās Zemessardzes orķestra metāla pūšaminstrumentu ansamblis un saksofonu kvartets. Savukārt visas nakts garumā ar muzikāliem priekšnesumiem Baltajā zālē apmeklētājus priecēs Bolderājas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un skolotāji.

Lai apskatītu Rīgas pili, apmeklētājiem pie ieejas tiks veikta drošības pārbaude. Nevajadzētu līdzi ņemt liela izmēra somas, pārtikas produktus, dzīvniekus un metāla priekšmetus.

Par Rīgas pili un tās vēsturi vairāk lasiet šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!