Foto: PantherMedia/Scanpix
Daži cilvēki apgalvo, ka uzturs ietekmē dzimumtieksmi, taču izteikumi par dzimumtieksmi uzbudinošajiem līdzekļiem nav radušies zinātnisku pētījumu rezultātā. Lai gan seksuālā funkcija var būt cilvēka fiziska atbilde uz hormonu vētru, dzimumtieksmi būtībā uztur aktīvs prāts veselā ķermenī.

Veselīga dzimumdzīve ir atkarīga no pilnvērtīga uztura. Pilnvērtīgai dzimumdzīvei ir nepieciešama laba nervu darbība, veselīgs hormonu līmenis un netraucēta asinsrite iegurņa apvidū. Lai uzturētu šīs sistēmas darba kārtībā, uzturs ir jābalsta uz pākšaugiem, graudu produktiem un citiem saliktajiem ogļhidrātiem, jālieto uzturā daudz augļu un dārzeņu, kā arī mērens olbaltumvielu daudzums.

Jāraugās, lai lietotais uzturs nodrošina pietiekamu vitamīnu un minerālvielu daudzumu. Īpaši svarīgi ir citrusaugļi, jo tajos ir C vitamīns, kas stiprina asinsvada sieniņas, un piena produkti ar zemu tauku saturu, bagātinātas pārslas, graudaugi un zaļie dārzeņi, kuros ir riboflavīns, kas pozitīvi iedarbojas uz sieviešu dzimumorgānu gļotādu.

Jālieto uztura lielā daudzumā:

  • Augļus un dārzeņus, lai uzņemtu C vitamīnu.
  • Eļļu, riekstus un sēklas, zaļos dārzeņus un kviešu asnu, lai uzņemtu daudz E vitamīna.
  • Gaļu, zivis, pākšaugus, riekstus un sēklas, zaļos dārzeņus un bagātinātas pārslas, lai uzņemtu dzelzi.
  • Austeres, mājlopu un mājputnu gaļu, olas, pienu, pupiņas, riekstus, sēklas un graudus, lai uzņemtu cinku.

Jālieto uzturā ierobežotā daudzumā:

  • Piesātinātos taukus un alkoholu

Nav ieteicams:

  • Smēķēšana

1. E vitamīns un seksuālā funkcija. Lai gan nav klīnisko pētījumu, kas to pierādītu, daudzi speciālisti uzskata, ka seksuālās funkcija, visticamāk, cieš no šī vitamīna trūkuma. E vitamīns atrodas kviešu dīgstos, sēklās, riekstos, eļļā, margarīnā, kurā nav piesātināto tauku, un zaļajos dārzeņos.

2. Cilvēki ar seksuālās dabas problēmām bieži vien sūdzas par nogurumu un depresiju. Šīs problēmas nereti ir saistītas, un tās var risināt ar regulāru fizisko aktivitāšu programmu, kas stimulē endorfīnu (smadzenēs esošā ķīmiskā viela, kas uzlabo omu) izdalīšanos. Dažreiz noguruma iemesls var būt dzelzs trūkuma izraisīta mazasinība. Dzelzs krājumus palīdzēs atjaunot uzturs, kurā iekļauta gaļa, zivis un vēžveidīgie, rieksti un sēklas, pākšaugi, bagātinātas pārslas, zaļie lapu dārzeņi un žāvēti augļi.

3. Vairāk cinka. Zināms, ka cinks ir saistīts ar seksuālo funkciju, lai gan tā nozīme dzimumtieksmē nav noskaidrota. Nepietiekams cinka daudzums kavē bērna seksuālo attīstību, vīriešiem cinks ir nepieciešams spermas veidošanai. Daudz cinka atrodas dzīvnieku valsts produktos, piemēram, jūras veltēs (īpaši austerēs), mājlopu un mājputnu gaļā, aknās, arī olās, pienā, pupiņās, riekstos un graudos.

4. Lietojiet uzturā produktus, kuros ir maz piesātināto tauku. Cilvēki ļoti labi saprot saikni starp lielu uzņemto piesātinātu holesterīna līmeni asinīs un arteriosklerozes tauku plātnīšu veidošanos asinsvados sirds apkārtnē. Nereti trūkst izpratnes, ka līdzīgas tauku plātnītes veidojas neskaitāmajos niecīgajos asinsvados dzimumloceklī. Ja dzimumloceklī ir traucēta brīva asins cirkulācija, tas nespēj atbildēt uz seksuāla uzbudinājuma signāliem.

5. Samazināt alkohola patēriņu. Alkohola ietekmi uz seksuālo funkciju gaumīgi aprakstīja Viljams Šekspīrs, atzīmējot, ka vīns "izraisa iekāri, bet nomāc spēju". Pārmērīga alkohola lietošana atbrīvo no kautrības, taču šo atbrīvojošo ietekmi var pazudināt alkohola nomierinošā depresanta īpašības. Alkoholam piemīt sievišķajam hormonam estrogēnam līdzīga iedarbība. Tam var būt negatīva ietekme uz vīriešu seksuālo spēju, izraisot impotenci un sēklinieku saraušanos, ja alkohols tiek lietots pār mēru.

6. Pārtrauciet smēķēšanu. Nikotīns ir artēriju ienaidnieks. Tas ne tikai veicina arteriosklerotisko plātņu veidošanos dzimumlocekļa asinsvados, bet arī sašaurina tos.

Patiesība par dzimumtieksmi veicinošiem līdzekļiem

  • Ārstniecības augu izmantošanas speciālisti kā uzbudinošu līdzekli iesaka safrānu, taču tā uzbudinošais efekts nav pierādīts. Daži iesaka dārza pupumētru jeb cēberiņu (Satureja hartensis) kā uzbudinošo un tonizējošo līdzekli, bet kalnu pupumētru (Satureja montana) kā dzimumtieksmi apslāpējošu līdzekli. Neviens no šiem pierādījumiem nav pierādīts.
  • Austrālijas un Jaunzēlandes Pārtikas standarti klasificē ženšeņu kā nekaitīgu, taču ir aizliegta tam piedēvēt dzimumtieksmi vairojoša līdzekļa vai medikamenta īpašības. Pētījumos ir pierādīts, ka žēnšeņa uzlabo žurku un peļu izturību un rosina pārošanos, taču nav pierādījumu, ka augu iedarbība uz pelēm un cilvēkiem būtu līdzīga.
  • Tropu koks johimbe dažās valstīs tiek uzskatīts par dzimumtieksmi veicinošu un uzbudinošu līdzekli. Tas neitekmē prātu, bet var izplest asinsvadus un palīdzēt impotences gadījumā, tomēr pētījumu rezultāti par tā efektivitāti ir atšķirīgi.
  • "Spāņu muša" ir no kaltētām saberztām zaļajām eļļas vabolēm (Lytta vesicatoria) iegūts ekstrakts, kas kairina urīnkanālu un dzimumorgānus. Daži to nepareizi skaidro kā seksuālu uzbudinājumu. Patiesībā "spāņu mušas" aktīvā sastāvdaļa kantaridīns ir potenciāli nāvējoša viela, un tās tirdzniecība daudzās valstīs ir aizliegta.
     

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!