Foto: PantherMedia/Scanpix
Ideālā variantā mammas krūts zīdainim allaž ir pieejama pēc mazuļa pieprasījuma. Bet ne vienmēr mammai ir iespējams nepārtraukti būt kopā ar bērniņu. Lai mazulis mammas prombūtnē ir paēdis, jāveido atslauktā piena krājumi, norāda bērnu aprūpes speciāliste, psiholoģijas zinātņu doktore Diāna Zande.

Agrāk, kad zīdaiņus ēdināja stingri pēc režīma, pēc katras zīdīšanas krūtīs palikušo pienu obligāti vajadzēja atslaukt – lai reto ēdienreižu dēļ krūtīs nerastos piena sastrēgumi un iekaisums. Šobrīd, kad mazuļus ēdina pēc pieprasījuma un ēdienreižu skaits diennaktī svārstās no 8-10 līdz pat 12–14 (un dažreiz vēl vairāk), atslaukt pienu vairs neiesaka, lai neveicinātu pārliecīgu piena veidošanos.

Kādos gadījumos un kā atslaukt pienu

Ja krūtis ir pietūkušas un tik cietas, ka mazulis tās nespēj satvert (parasti šis krūšu pietūkums raksturīgs pēcdzemdību periodā, apmēram 3–4 dienās pēc dzemdībām). Lai bērns varētu satvert krūti un lai mazinātu saspīlējuma sajūtu, pirms zīdīšanas pienu var pavisam nedaudz atslaukt – pāris atslauktu piena strūklu mazina smaguma sajūtu un ļauj bērnam viegli satvert krūti. Atslaukt var ar rokām (palūdz, lai vecmāte vai māsiņa parāda, kā to pareizi darīt).

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja bērns ilgstoši nepareizi satver krūti, viņš ne tikai nespēj izzīst pienu, bet arī traumē mammas krūtsgalus. Tie kļūst īpaši jutīgi, iekaist, dažreiz var asiņot. Pirmajās dienās pēc dzemdībām pie zīšanas slodzes nepieradušie krūtsgali vēl dažas dienas var būt ļoti jutīgi, dažreiz – nepanesami sāpīgi. Ja krūtsgali sasprēgā un asiņo, piens no cietušās krūts jāatslauc, kamēr krūts sadzīst (parasti 3–4 dienu laikā krūtsgals sadzīst un var turpināt mazuli zīdīt). Pienu var atslaukt gan ar roku, gan piena pumpīti. Dažas sievietes dod priekšroku piena atslaukšanai ar roku, citām tas būs ērtāk ar piena sūknīti. Ne atslaukšanas ātrums, ne atslauktā piena daudzums, slaucot ar pumpīti vai roku, nemainās.

Mātes piena krājumu veidošana

Ja mamma, kura zīda bērnu, atgriežas darbā, mācībās vai uz laiku atstāj bērnu cita aprūpē, šim laikam jāsarūpē mātes piena krājumi. Ja paredzams, ka drīzumā laiku pa laikam nebūsi mājās un bērniņu ar atslauktu pienu ēdinās kāds cits, jau laikus "radini" krūtis pie piena atslaukšanas. Tas mazina spriedzi, iepriekšējā vakarā cenšoties "izspiest" katru pili piena no krūts, no kuras nekad nebūsi mēģinājusi atslaukt pienu. Turklāt laicīgi varēsi veidot piena krājumus.

Pirms atslauc pienu, rīkojies līdzīgi kā pirms mazuļa zīdīšanas – iedzer siltu tēju, uz krūtīm var uzlikt siltas kompreses vai ieiet siltā dušā (tas uzlabo asinsriti, paplašina piena vadus un palīdz pienam izplūst no krūts). Vislabāk piens veidojas naktī. Ideālais laiks, lai atslauktu pienu, ir agras rīta stundas.

Svarīgi atslaukšanai noskaņoties – atslābināties. Vari ierīkot "viltoto ēdienreizi", kurā nevis ēdini mazuli, bet atslauc pienu.

Dažreiz mammai, kurai ir daudz piena, visērtāk to atslaukt tūlīt pēc zīdīšanas (no tās pašas krūts, kuru zīda bērns). Var pienu atslaukt arī no otras krūts. Katrai sievietei tas būs atšķirīgi, tāpēc izmēģini dažādus atslaukšanas paņēmienus, lai atrastu sev ērtāko. Nebaidies, ka, atslaucot pienu, bērnam pietrūks ēdamā. Krūts papildu stimulācija veicina laktāciju un piena apjoms krūtīs pieaugs, nevis mazināsies!

Kā uzglabāt atslaukto pienu

Atslaukto pienu istabas temperatūrā var glabāt 6-8 stundas, ledusskapī – 72 stundas, bet saldētavā – trīs mēnešus. Tikko slauktu pienu nelej pie jau atdzesēta! Atdzesē un tikai tad vari to pieliet pie agrāk atslauktā piena.

Pienu sasaldēt var tam paredzētos sterilos maisiņos, īpašos konteineros piena uzglabāšanai. Uz iepakojuma uzraksti datumu, kurā piens atslaukts. Sasaldēto pienu atsildi istabas temperatūrā silta ūdens peldē, nevis mikroviļņu krāsnī. Pirms ēdināt mazuli ar atslauktu pienu, jāpārliecinās, ka piens vienmērīgi sasilis un nav par karstu! Mazuļa ēdināšanai izmanto karotīti, krūzīti, pipetīti. Ēdinot no pudelītes, mazulis var atteikties no krūts zīšanas!

Ja esi no bērna prom ilgāk nekā četras stundas, šajā laikā svarīgi atslaukt pienu, lai neveicinātu pienvadu nosprostošanos.

Ideāls variants ir, ja tētis, auklīte vai ome, kuru aprūpē esi atstājusi zīdaini, uz ēdienreizi mazuli atved pie tevis, lai bērniņš neizlaistu krūtsēdienreizi. Sākumā tas var šķist sarežģīti un laikietilpīgi, bet rezultātā ir ērtāk, nekā atslaukt krūtis un ēdināt mazuli ar karotīti.

Kaut arī tā gadās ļoti reti, tomēr ir mazuļi, kuri atsakās no krūts zīšanas jau pirmajās dzīves dienās. Tādā gadījumā iespējams pienu atslaukt un ēdināt bērniņu tikai ar atslauktu pienu. Šādā situācijā visērtāk izmantot elektrisko piena sūknīti, kas vienlaicīgi iztukšo abas krūtis.

Ēdinot bērnu ar atslauktu pienu, turi viņu cieši sev klāt – ēdienreize mazulim sniedz ne tikai uzturvielas, bet arī bērna attīstībai nepieciešamo fizisko un emocionālo kontaktu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!