Foto: Shutterstock

Mammas piens ir vislabākais mazulim, šim apgalvojumam nebūs neviena pretinieka. Tomēr krūtsbarošanā ne vienmēr viss rit tik gludi, kā jaunās mammas vēlētos. No šiem negludumiem, savukārt, cieš gan mazulis, gan mamma un pat pārējie ģimenes locekļi, ja sievietei radušās problēmas sagādā arī pietiekami daudz raižu.

No 1. līdz 7. augustam tiek atzīmēta Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļa, tādēļ nolēmām piedāvāt "Cālis" rakstu kolekciju par šo tematu.

Ko darīt, ja mammai trūkst piena un kā vispār noteikt, vai tas ir pietiekami. Kā vairot pienu, mūsu rakstos atradīsi dažādus paņēmienus šī darbiņa paveikšanai. Bet var būt arī tā, ka mamma vairs nezina ko darīt, jo mazulis visu pienu neizzīž un tas tik tek un tek… Kā pareizi uzglabāt atslauktu mātes pienu un kāpēc vispār piens jāatslauc.

Teju neviena sieviete zīdīšanas sākumā nebūs iztikusi bez sāpošiem, dažreiz pat saplaisājušiem un asiņainiem krūtsgaliem. Galvenais – nepadoties kārdinājumam pārtraukt mazuli barot. Bet ko darīt? Mūsu rakstos atradīsi padomus gan par to, ko iesākt, lai nekas tāds vispār nenotiktu un ko darīt, ja reiz šādas problēmas jau radušās. Un vēl mēdz gadīties, ka mazulis, kad jau paaudzies, kož krūtīs. Kā mazo nebēdnieku atradināt no šāda niķa? Un ko iesākt, ja mammas pups tiek izmantots kā nomierinošs līdzeklis un pie pupa mazais gatavs "karāties" visu laiku?

Vai laba mamma ir tikai tā, kura zīda mazo līdz gada vecumam? Kā pārvarēt kreņķus un saprast, ka laba mamma ir arī tā, kura mazajam katru ēdienreizi gatavo piena maisījumu.

Padomu lāde mums ir gana plaša un tos sniedz gan vecmātes, gan neonatoloģes, kā arī krūtsbarošanas konsultantes. Ja tev šis temats ir vai tikai būs aktuāls, lūk, iepazīsties ar mūsu kolekciju.

Likstas ar krūtīm pēcdzemdību periodā un kā tām tikt pāri

Foto: Shutterstock

Lai gan mazuļa piedzimšana, protams, ir vislaimīgākais brīdis ikvienas ģimenes dzīvē, tomēr jaunajai māmiņai pēcdzemdību periodā visai lielas problēmas var sagādāt krūšu piebriešana. Turklāt mazo krūšu īpašniecēm šī liksta ir pat vairāk izteikta un grūtāk panesama.

Lasīt vairāk

Zīdainītis kā miega pele: kā mudināt cītīgāk zīst

Foto: Shutterstock

Pēc tam, kad tavs ilgi gaidītais mazulītis nācis pasaulē, ir jāpaiet zināmam laikam, lai mamma un bērniņš viens pie otra pierastu, lai saprastu, kāds tad bērniņš ir. Jo zināms, ka jaundzimušie, tieši tāpat kā lielāki bērni, ir tik dažādi. Ir zīdaiņi, kuri kāri meklē un tver pēc mammas krūts ikreiz, kad vien tam parādās jelkāda izdevība, bet ir bēbīši, kuri ir jāmudina ēst, jo bieži vien miega pele ir stiprāka par vēlmi paēst.

Lasīt vairāk

Lai pēc dzemdībām un zīdīšanas krūtis nebūtu kā spaniela ausis. Mammas dalās pieredzē

Foto: Shutterstock

Laikam jau būs pavisam maz sieviešu, kurām grūtniecība, dzemdības un bērna zīdīšana nebūs atstājusi kādas sekas – pa kādai strijai, pa kādam liekam kilogramam, krūšu formas izmaiņas… Un laikam būs pavisam nedaudz tādu jauno mammu, kurām, ieņemot jauno lomu, būtu gluži vienalga, kā viņas izskatīsies kā sievietes.

Lasīt vairāk

Kad mammas krūts tiek izmantota kā knupītis

Foto: Shutterstock

Par knupīšu lietošanu zīdaiņu vecuma bērniem vecāku domas dalās – citi to atbalsta kā labu nomierināšanās līdzekli, citi kategoriski iebilst pret māneklīša došanu, norādot uz virkni sliktajām lietām, piemēram, nepareiza zobu sakodiena veidošanās iespējamību. Cik vecāku, tik viedokļu, starp citu, arī speciālistu vidū tie ir atšķirīgi. Lūk, piedāvājam iepazīties ar vienu situāciju, kad mammas krūti mazulīte izmanto knupīša vietā! Taujā mamma, kurai atbildi sniedz jomas speciāliste.

Lasīt vairāk

Jaunā mamma saslimusi: vai drīkst turpināt zīdīt mazuli

Foto: PantherMedia/Scanpix

Rudens ir slimošanas laiks, neko nevar padarīt un tas attiecas arī uz jaunajām mammām. Protams, šajā periodā veselība ir īpaši jāsargā, tomēr nereti vīrusi un baktērijas paveic savu slikto darbiņu. Ja mammu noķēris kāds rudens vīruss, vai mazuli drīkst barot ar krūti? Šis jautājums ir aktuāls daudzām sievietēm, un, lūk, nelielu ieskatu sniedz vecmāte Antra Kupriša, kura sagatavojusi padomus Veselības ministrijas izdotajā izdevumā "Zīdīšanas ABC".

Lasīt vairāk

Kā saplānot krūtsbarošanu, atgriežoties darbā

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ir mammas, kuras ar bērniem mājās dzīvo, līdz sasniegts bērndārznieka vecums, bet ir arī tādas sievietes, kuras darba vidē atgriežas krietni agrāk. Un tas notiek dažādu apsvērumu dēļ. Tomēr atgriešanās darbā nevar traucēt turpināt bērnu barot ar krūts pienu, tikai pareizi jāsaplāno dienas režīms. Par to, kā sabalansēt abas mammai svarīgās lietas – krūtsbarošanu un karjeru, konsultē Džīna Forda, bērnu aprūpes māsa no Lielbritānijas.

Lasīt vairāk

Kā rūpēties par krūtīm pēc bērna zīdīšanas

Foto: PantherMedia/Scanpix

Bērna zīdīšana dažām mammām var šķist nogurdinošs process. Un pat tad, ja krūtsbarošana padodas labi, tāpat var rasties problēmas. Piemēram, vai zini, kā pareizi kopt krūtis periodā, kad baro mazo ar krūti un ko darīt, ja krūts gali saplaisājuši? Lūk, vecmātes Antras Kuprišas padomi no Veselības ministrijas sagatavotā materiāla "Zīdīšanas ABC".

Lasīt vairāk

Vecmātes padomi par dvīņu vai trīņu zīdīšanu

Foto: Shutterstock

Ja tu esi dzemdējusi dvīnīšus vai trīnīšus, tev ir pietiekami daudz piena, lai viņus arī zīdītu, bet tu tomēr šaubies, vai izdosies, iespējams tev noderēs speciālista padomi. Galvenais, kas nepieciešams, ir atbalsts un iedrošinājums, ko sniedz mediķi, tava ģimene un draugi. Tavs piens kalpo vienlaikus gan kā ēdiens un dzēriens, gan arī nomierina mazuli un iedrošina pārejai uz nepazīstamo dzīvi ārpus tava ķermeņa.

Lasīt vairāk

Kādos gadījumos nepieciešams atslaukt mammas pienu un kā to uzglabāt

Foto: Shutterstock

Ideālā variantā mammas krūts zīdainim allaž ir pieejama pēc mazuļa pieprasījuma. Bet ne vienmēr mammai ir iespējams nepārtraukti būt kopā ar bērniņu. Lai mazulis mammas prombūtnē ir paēdis, jāveido atslauktā piena krājumi, norāda bērnu aprūpes speciāliste, psiholoģijas zinātņu doktore Diāna Zande.

Lasīt vairāk

Svarīgākie 'jā' par labu krūtsbarošanai

Foto: Shutterstock

Barot vai nebarot bērnu ar krūti? Katrai mammai uz šo jautājumu attiecīgi ir arī savi argumenti apstiprinošai vai noliedzošai atbildei. Tomēr zīdīšanas nozīmi nedrīkst nenovērtēt, tās labvēlīgo ietekmi gan uz bērnu, gan pašu mammu apstiprina arī Pasaules Veselības organizācijas speciālisti. Šoreiz aplūkosim 10 argumentus par labu krūtsbarošanai, ko apkopojis "Woman-rules".

Lasīt vairāk

Barojot bērnu ar krūti jāēd vairāk? Kā uzturs ietekmē jaunās māmiņas pienu

Vai, barojot bērnu ar krūti, man jāēd vairāk? Vai no neveselīga ēdiena piens kļūst sliktāks? Vai drīkstu dzert tēju un kafiju? Šie un citi jautājumi nodarbina jauno māmiņu prātus, domājot par savu uzturu mazuļa zīdīšanas laikā. Mammu sirdsmieram īsumā atbildes ieskicē uztura speciāliste Liene Sondore. Plašāk par šo tēmu 15. jūnijā būs iespējams uzzināt "Benu veselības un skaistuma akadēmijas" organizētajā speciālistu bezmaksas lekcijā.

Lasīt vairāk

10 noteikumi mierīgai un veiksmīgai bērna atradināšanai no krūts

Foto: Shutterstock

Katrai ar krūti barojošai mammai pienāk brīdis, kad aktuāls kļūst jautājums, kā mazo atradināt no zīdīšanas. Pastāv dažādi paņēmieni, kā to izdarīt – pārtraukt spontāni vai pakāpeniski, samazinot gan barošanas reizes, gan ilgumu. Tādā veidā mazulis pāriet uz pieaugušo pārtiku un pienāks diena, kad viņš vispār aizmirsīs par mammas pienu. Tomēr šādas situācijas notiek ne ar visām mammām. Lūk, piedāvājam iepazīties ar pediatres un zīdīšanas konsultantes Anastasijas Hudjakovas ieteikumiem portālam "Mama.ru"!

Lasīt vairāk

Daži noslēpumi par priekšlaikus dzimuša bērna zīdīšanu

Katrs sākums ir grūts, it īpaši, ja mazulis slimo vai dzimis priekšlaicīgi, jo ir daudz nezināma. Jāapzinās, ka tu esi tāda, kāda esi, arī bērns ir tavs, un savu bērnu tu zīdīsi tā, kā tikai tu to vari un kā to nedarīs neviena cita māte. Ieklausies arī savā bērnā, kādas ir viņa vēlmes, zīšanas prasmes. Piedāvātajos zīdīšanas, ēdināšanas padomos, kopīgi ar mazuli atrodi savu zīdīšanas veidu, variantu. Konsultē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neonatologs Doc. Daiga Kviļūna.

Lasīt vairāk

Ar krūti barojošas mammas diētas ieteikumi

Mazuļa ienākšana sievietes dzīvē pieprasa lielas izmaiņas un pārkārtošanos. Turpmāk bērns noteiks tavas dzīves ritmu. Taču atceries, ka mazuļa zīdīšana faktiski ir tikai viens mirklis tavā dzīvē. Tomēr tas ir laiks, kad tu vienīgā spēj un vari dot savam bērnam tik nepieciešamo uzturu un arī tuvību.

Lasīt vairāk

Mazas krūtis, sāpes zīdīšanas laikā – jautājumi, kas satrauc jaunās māmiņas

Mazuļa barošana ar mammas pienu ir vislabākais veids, kā bērnam nodrošināt vislabāko, to atzīst dažādu jomu speciālisti. Tomēr visai bieži jaunajām mammām rodas virkne jautājumu un problēmu, barojot mazo ar krūti. Vai krūšu izmēram ir nozīme, cik daudz piena būs, kā novērst sāpes, zīdot mazuli, tie vien ir daži jautājumi, kas satrauc jaunās mammas.

Lasīt vairāk

Divi vienkārši paņēmieni, kā pārbaudīt, vai mazulim pietiek mammas piena

Foto: Shutterstock

Ir jaunās mammas, kurām piena ir tik daudz, ka mazais to visu nespēj patērēt, krūtis nemitīgi ir piebriedušas. Šīm mammām jautājums, vai piena pietiek, sev nav jāuzdod. Taču tās, kurām mazie ir raudulīgāki, sāk bažīties, vai tikai bērns neknosās dēļ tā, ka ir badā, vai piena ir pietiekami. Un, ja vēl kāds radinieks sākt norādīt, ka tik nemierīgs bērns var būt vien tādēļ, ka jūt izsalkumu, šaubas grūti likvidēt.

Lasīt vairāk

Piena daudzums un spēja zīdīt nenosaka, cik laba mamma tu esi. Alijas pieredze

Foto: Shutterstock

Mūsdienās tik daudz tiek runāts par krūtsbarošanas nozīmi mazuļa attīstībā. Nenoliedzami, ka tā arī ir, jo zīdīšanas labvēlīgo ietekmi apliecinājuši neskaitāmi pētījumi. Tomēr, vai nereti netiek pārspīlēts ar to, kas ir laba un kas ir slikta mamma? Ak, tu nebaro bērnu pati?! Šādus, neizpratnes un nosodošas attieksmes komentārus, jaunās mammas nereti var dzirdēt no draudzenēm, radiniecēm, varbūt pat kaimiņienēm, kuras visus bērnu barojušas līdz divu gadu vecumam.

Lasīt vairāk

Pētījums: Krūtsbarošana neietekmē bērna intelekta attīstības līmeni

Foto: PantherMedia/Scanpix

Krūtsbarošanai ir daudz pozitīvu īpašību, tomēr tam, kāds būs bērna intelekta attīstības līmenis, nav nekādas saistības, vai bērns ir ēdis mātes pienu vai piena maisījumu, pie šādiem secinājumiem nākuši pētnieki Dublinas Universitātes koledžā (Īrija), kura pētījuma rezultāti publicēti žurnālā "Pediatrics".

Lasīt vairāk

Par maz vai par daudz piena, bērns kož krūtī: problēmas un risinājumi krūtsbarošanā

Foto: Shutterstock

Mammas piens ir vislabākais mazulim, šim apgalvojumam nebūs neviena pretinieka. Tomēr krūtsbarošanā ne vienmēr viss rit tik gludi, kā jaunās mammas vēlētos. No šiem negludumiem, savukārt, cieš gan mazulis, gan mamma un pat pārējie ģimenes locekļi, ja sievietei radušās problēmas sagādā arī pietiekami daudz raižu.

Lasīt vairāk

Mātes dzīvesveids zīdīšanas laikā: dienas režīms un diēta. Kaitīgie faktori

Foto: Shutterstock

Krūtsbarošana ir īpašs laiks gan mazulim, gan sievietei. Lai bērns gūtu no mātes piena tikai to vislabāko, arī sievietei ir vairāk jādomā par to, ko viņa ēd un kādu dzīvesveidu izvēlas. Turpinoties Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļas atzīmēšanai, piedāvājam Rīgas Dzemdību nama neonatoloģu sagatavotus ieteikumus ar krūti barojošām mammām.

Lasīt vairāk

Biežāk pieļautās kļūdas un problēmas zīdīšanas laikā. Kā ar tām tikt galā

Foto: Shutterstock

Zīdīšana ir process, kas ir jāiemācās gan mammai, gan mazulim – vienīgi bruņojoties ar pacietību, vingrinoties un kopīgi viens otram pielāgojoties, ir iespējams zīdīt pareizi. Svarīgi nosacījumi veiksmīgai zīdīšanai ir mierīga, relaksējoša atmosfēra gan mammai, gan mazulim un ērta poza, kas nodrošina pareizu krūts satveršanu.

Lasīt vairāk

Mātes piens – unikāls pārtikas produkts un neaizvietojams ārstniecības līdzeklis zīdainim

Foto: Shutterstock

Mātes piens ir vienīgā vispiemērotākā un nepieciešamākā uzturviela bērnam pirmajos sešos mēnešos, un vienlaicīgi ar citu uzturu līdz vidēji 18 mēnešu vecumam. Zīdīšana kā process veido spēcīgu garīgu saiti starp māmiņu un bērnu, turklāt katras mātes piens ir īpašs – tas vislabāk der tieši viņas mazulim. Tas ir bioloģiski specifisks, un piena sastāvs mainās līdz ar mazuļa vajadzībām, arī atkarībā no diennakts laika, zīdīšanas ilguma un slimībām, ar kurām saskarsmē bijusi māmiņa.

Lasīt vairāk

Zīdīšanas veicināšanas nedēļā notiks bezmaksas lekcijas topošajiem un jaunajiem vecākiem

Katru gadu no 1. līdz 7. augustam pasaulē atzīmē Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļu, un Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācija organizēs arī bezmaksas zīdīšanas lekcijas, kas notiks Mārupē, Siguldā un Liepājā.

Lasīt vairāk

Latvijā bērnu zīdīšanas rādītāji četras reizes labāki nekā vidēji Eiropā

Foto: Shutterstock

Latvijā bērnu zīdīšanas ar mātes pienu rādītāji ir četras reizes labāki nekā vidēji Eiropā, informēja Latvijas Pediatru asociācijas prezidente Ilze Grope.

Lasīt vairāk

Piecas kļūdas, kas var sabojāt laktāciju

Foto: Shutterstock

Laktācija ir smalks process, ko ietekmē daudz un dažādi faktori, tādēļ dažreiz jaunās mammas, pat negribot, pieļauj kļūdas, kuru dēļ piena daudzums samazinās. Lūk, palūkosim uz uzplatītākajiem riskiem!

Lasīt vairāk

Jaunajai mammai nepietiek piena: iespējamie iemesli un risinājumi tā vairošanai

Nereti pirmajās dienās pēc dzemdībām jaunajai mammai var šķist, ka bērns nesaņem pietiekamu piena daudzumu, jo sākumā krūtīs ir maz piena. Taču bērna kuņģa tilpums pirmajā dienā ir tikai viena tējkarote. Vēlāk mammai šķiet, ka piens ir par "liesu" mazulim.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!