Foto: Shutterstock
Ikviens vecāks savam bērnam vēl tikai vislabāko, tostarp jau agrīnā vecumā meklējot iespējas, kā atvasei nodrošināt veselīgu attīstību – ne tikai fiziski, bet arī intelektuāli. Tomēr nereti gadās, ka vecāku pūles šķietami nav attaisnojušās – bērns nespēj veikt vecumam atbilstošas darbības. Sākotnēji var iestāties noliegums, rasties cerība, ka viss vēl priekšā, taču nedrīkst šos iespējamos attīstības traucējumus atstāt bez ievērības. Jo ātrāk vecāki uzzinās, ka bērnam var būt kādas problēmas, jo labāk.

Valsts izglītības satura centrs ir sagatavojis materiālu vecākiem "Bērns ar garīgās attīstības traucējumiem ģimenē", piedāvājot iepazīties ar vēlamo bērna intelekta attīstības gaitu dažādos vecumposmos. Šoreiz par bērniem vecumā no gada līdz četru gadu vecumam.

Cik attīstītam jābūt bērnam gada vecumā

Bērna ar normālu intelektu attīstība

Staigā ar vai bez pieaugušā palīdzības. Pazīst daudzus priekšmetus, prot atdot un paņemt priekšmetu vai rotaļlietu, patīk likt priekšmetus kastē. Patīk skatīties uz attēliem. Rāpo vai iet noteiktā virzienā. Izrunā atsevišķus vārdus, mācās izrunāt jaunas skaņas. Māj ar roku, kad atvadās. Sit plaukstas. Atkārto pieaugušo darbības.

Bērna ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Nestaigā. Nerunā vai izrunā atsevišķas skaņas. Kustības ir neveiklas, nestabilas, bezmērķīgas. Var būt pasīvs, mazkustīgs vai nemierīgs, kustīgs, taču kustības nav apzinātas. Pietrūkst vajadzīgo emociju – nesmaida, neraud, nereaģē uz trokšņiem u. c. Neatdarina citus cilvēkus. Rāpo bez mērķa, nenoteiktā virzienā.

Bērna ar vidēji smagiem un smagiem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Nespēj pats apsēsties, piecelties, neiet, nerāpo. Neseko ar skatienu priekšmetiem, nav intereses par tiem. Roku un kāju kustības ir neveiklas, neprecīzas, neapzinātas. Neizrunā vārdus, skaņas vai izrunā dažas neapzinātas skaņas. Vienaldzīgs pret apkārtējiem priekšmetiem un apkārt notiekošo.

Bērna intelektuālā attīstība pusotra gada vecumā

Foto: Shutterstock

Bērna ar normālu intelektu attīstība

Stāv, apsēžas, iet plati ieplestām kājām. Lietas aptausta ar pirkstiem, nevis pārbauda ar muti. Pieskaras vietai, kura sāp. Kad sauc vārdā, reaģē un klausās. Patīk klausīties mūziku un dziesmas, dungo līdzi. Saprot, ka cilvēkiem un priekšmetiem ir vārdi. Saprot pavēles – "Paņem!", "Iedod!". Rāda uz lietām, kuras grib. Patīk apskatīt zīmējumus un attēlus grāmatās. Starp savām rotaļlietām prot atrast vajadzīgo. Vairāk sāk izmantot vienu roku. Rāpjas uz augšu un leju pa trepēm, mēģina mest bumbu, var uzcelt torni no trīs klucīšiem. Tur karoti aiz kāta, var pats ēst, bet daudz izlej.

Bērna ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Nestaigā vai ejot kustas bezmērķīgi. Darbojoties ar priekšmetiem, darbības ir neapzinātas, tām nav noteikta mērķa. Raksturīgas vienveidīgas kustības, piemēram, galvas grozīšana, mīņāšanās no vienas kājas uz otru. Var atkārtot vārdus, taču neapzinās pateikto vārdu nozīmi. Nelieto karoti, bet ar to sit pa galdu. Neinteresē jaunas rotaļlietas – spēlējas tikai ar jau zināmajām.

Bērna ar vidēji smagiem un smagiem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Nesaprot pieaugušo runu. Nerunā vai izrunā dažas skaņas. Vienaldzīgs pret apkārt notiekošo. Nav intereses par priekšmetiem. Roku un kāju kustības nav attīstītas, piemēram, nespēj paņemt rokās priekšmetu, nespēj stāvēt, staigāt, nespēj pats piecelties, apsēsties u. c. Ēd šķidru barību.

Intelektuālā attīstība vecumā no diviem līdz trīs gadiem

Foto: Shutterstock

Bērna ar normālu intelektu attīstība

Runā teikumos, kas sastāv no diviem vārdiem, klausās, atdarina. Pazīst dažādas 10 – 15 ķermeņa daļas (kad jautā, parāda). Saprot komandas – "Nāc iekšā!", "Ej ārā!". Prot nolikt priekšmetu tur, kur tam jāatrodas. Prot pareizi pagriezt attēlu. Atkārto vārdus, sevišķi pieaugušā izrunātā teikuma pēdējo vārdu. Zina vismaz 8 – 10 priekšmetu nosaukumus. Apzinās sāpes, piemēram, saprot, ka var apdedzināties. Var pāršķirt lappusi grāmatā. Iet atmuguriski, skrien, kāpj pa pakāpieniem, iet sāniski, rāpo uz ceļiem, sit ar kāju pa bumbu. Var uzcelt torni no 4–5 klucīšiem, met bumbu noteiktā virzienā.

Bērna ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Neprot izmantot vecumam atbilstošas rotaļlietas – nezina ko ar tām darīt. Lieto maz vārdu vai atsevišķus vārdus un dzirdētas frāzes, kuru saturu nesaprot. Var aplūkot priekšmetu, taču neinteresējas, kas tas ir, kam domāts, ko ar to dara. Neuzdot jautājumus, jo nav attīstīta valoda un nav izteiktas intereses par apkārtējiem priekšmetiem. Darbojoties ar rotaļlietām, klusē. Neatdarina pieaugušo darbības. Var būt gan ļoti nepaklausīgs, uzbāzīgs, agresīvs vai otrādi, ļoti kautrīgs, raudulīgs, bailīgs. Raksturīgas emocionālās svārstības – te raud, te smejas, te dusmojas. Kustības ir vai nu neveiklas, nestabilas vai ir ļoti ātras, nemierīgas, taču bezmērķīgas.

Bērna ar vidēji smagiem un smagiem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Nerunā vai izrunā dažas skaņas, nesaprot pieaugušo teikto. Kustības neveiklas, neprecīzas, bezmērķīgas. Var vēl nestaigāt. Nesaprot, ko darīt ar iedoto rotaļlietu vai priekšmetu. Vienaldzīgs pret apkārt notiekošo. Emociju trūkums – svarīga tikai organisma vajadzību apmierināšana, piemēram, ja grib ēst vai dzert, raud, ja paēdis, apmierināts rūc u. c. Raksturīgas vienveidīgas kustības, piemēram, galvas grozīšana, šūpošanās u.c.

Kādai būtu jābūt bērna attīstībai trīs, četru gadu vecumā; novirzes no normas

Foto: PantherMedia/Scanpix

Bērna ar normālu intelektu attīstība

Runā teikumos ar 4 vai 5 vārdiem, strauji notiek vārdu krājuma palielināšanās, patīk pantiņi, dzejoļi, saprot lielāko daļu teiktā. Pazīst 20 ķermeņa daļas. Prot nosaukt divas, trīs krāsas. Ar krītu apvelk apli. Var izpildīt vairākas darbības pēc kārtas – "Uzvelc kurpes, atver durvis, izej ārā!" Atšķir siltu no auksta. Lec ar abām kājām, labi skrien, rāpjas pa trepēm, sper bumbu, 3–5 sekundes stāv uz vienas kājas. Prot uzcelt torni no 6–8 klucīšiem, ielej krūzītē ūdeni, zīmē, prot griezt pa līnijām, mīca plastilīnu, līmē. Noliecas un paceļ kaut ko nepakrītot, šķir lapas grāmatā. Atpazīst un var nosaukt lielāko daļu no priekšmetiem savā tuvākajā apkārtnē. Var pateikt, kā viņu sauc un cik viņam gadu. Saliek attēlu no 3-4 gabaliem. Atdarina pieaugušos un rotaļu biedrus, spēlē ģimeni, citas lomu spēles. Spēj paust dažādas emocijas (prieks, bēdas u. c.). Runā lieto "es" formu.

  • Par četru gadu veca bērna valodas attīstību un iespējamiem traucējumiem attīstībā, lasi arī šajā rakstā.

Bērna ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Valoda nav attīstījusies – nesaprot vienkāršus pieaugušo norādījumus, neveido dažu vārdu teikumus. Valoda ir neskaidra. Kustības ir vāji attīstītas – bieži krīt un nevar apgūt kāpšanu pa kāpnēm. Neprot izmantot vecumam atbilstošas rotaļlietas – nesaprot, ko ar tām darīt. Vāja interese vai nav intereses par priekšmetiem. Izteiktas grūtības darboties ar maziem priekšmetiem. Neizrāda interesi par citiem bērniem – spēlējas vienatnē. Darbojas ar priekšmetiem un rotaļlietām klusējot. Ir ļoti lielas grūtības uz laiku šķirties no mammas. Bieži mostas naktīs un raud.

Bērna ar vidēji smagiem un smagiem garīgās attīstības traucējumiem attīstības īpatnības

Valoda nav attīstījusies – nerunā vai izrunā dažas skaņas vai vārdus. Nesaprot citu teikto. Ar priekšmetiem un rotaļlietām veic neatbilstošas, vienveidīgas, bezmērķīgas kustības, piemēram, vienkārši sit ar rotaļlietu pa grīdu. Bērna darbībām nav noteiktu mērķu. Stipri siekalojas. Bieži raud. Nav vēlēšanās darboties ar pieaugušajiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!