Foto: Shutterstock
Būt klāt, kad pasaulē nāk bērns, ir unikāla un brīnišķīga pieredze – tā uzskata daudzi tēvi. Lai gan vīrieša loma dzemdību zālē visbiežāk ir skaidra, viņi nereti apjūk un nezina, kā būt bērna mātei par atbalstu šajā izaicinājumu pilnajā brīdī. Lai tā nenotiktu, ir vajadzīgs rīcības plāns.

Kaut mūsdienās tēva klātbūtni dzemdību laikā uzskata par normālu un pat nepieciešamu, šāds mīļotā atbalsts sievietei ir pieejams salīdzinoši nesen. Padomju gados ģimenes dzemdības nebija pieejamas. Toreiz slimnīcā pat neielaida nevienu sievietes piederīgo. Par vienu no ģimenes dzemdību aizsācējiem uzskata Rīgas Dzemdību namu, kas 90. gados Latvijā bija viena no pirmajām dzemdību iestādēm, kas sāka praktizēt tēva klātbūtni dzemdību laikā.

Tagad bērna tēva klātbūtne dzemdību zālē daudzām sievietēm šķiet dabiska un vajadzīga. Vīrietis var paturēt sievietes roku, atbalstīt viņu emocionāli un redzēt, kā pasaulē nāk viņa bērns. Spēkavīrs Dairis Zāģeris reiz raidījumā "Starp mums runājot" atklāja, ka, piedaloties dzemdībās, piedzīvojis vienreizējas sajūtas: "Tas, ka tu redzi savu bērnu jau no pirmajām sekundēm, tas ir kaut kas… Tās ir sajūtas, ko tu vari iegūt tikai tad, kad tu esi tur klāt." Viņš uzskata – katra vīrieša uzdevums ir būt blakus sievietei dzemdībās.

Dūla Ilze Kuduliņa uzskata, ka vīrieša klātbūtne dzemdībās ļauj kopā piedzīvot maģisku mirkli, kurā iespējams dalīties un kuru atcerēties visu turpmāko dzīvi. Arī tēvi, kuri piedalījušies dzemdībās, saka, ka viņi praktiski uzreiz izjutuši pieķeršanos bērnam, emocionālu pacēlumu, lepnumu un auguši paši savās acīs.

Vai vīrietim jāpiedalās dzemdībās – šis temats laikam mūžīgi mūžos būs varen plaši diskutējams, jo vienmēr būs divu pušu viedokļu atbalstītāji. Vieni ar visām četrām būs par, citi – kategoriski pret. Un katram ir tiesības uz savu nostāju. Šeit lasi, ko par šo tēmu domā sporta žurnālists Armands Puče, kā arī dūlas Katrīnas Puriņas viedokli par to, cik svarīgi ir ļaut vīrietim pašam izdarīt izvēli – piedalīties dzemdībās vai nē.

Taču arī tad, ja ģimene ir nolēmusi par labu tēva klātbūtnei dzemdību telpā, nereti vīrieši apmulst un nezina, kā mīļoto šajā brīdī mierināt, atbalstīt un kā viņai palīdzēt. Dūla un grāmatas "Your Birth Plan: A Guid to Navigating All of Your Choices in Childbirth" autore Megana Dāvidsone portālā "Fatherly" iesaka, ko nedaudz apmulsušajiem, bet varonīgajiem tēviem dzemdību laikā vajadzētu darīt, bet kādas darbības jau tā grūto dzemdību procesu var padarīt vēl grūtāku.

Ieteicamā rīcība, lai dzemdībās kļūtu par atbalstu

Foto: Shutterstock

Pārrunājiet, kā vīrietis dzemdību telpā var kalpot par atbalstu


Viens no iemesliem, kāpēc, sākoties dzemdībām, mīļotais apjūk, ir neziņa, kas veidojusies tāpēc, ka pāris iepriekš nav izrunājis to, kā vīrietis var topošajai māmiņai šajā grūtajā brīdī sniegt palīdzīgu roku, atbalstīt un būt blakus.

Katra sieviete ir citādāka – kamēr viena gribēs, lai mīļotais dzemdību laikā tur viņas roku, otrai būs svarīgi, lai viņš ar topošo māmiņu nemitīgi sarunātos. Katram pārim jāsaprot, ko viņi viens no otra sagaida. Šajā sarunā sievietei jāmet pie malas kautrība un jābūt atklātai par savām vajadzībām un vēlmēm.

Zini savu limitu


Ja, ieraugot asinis, tevi vienmēr ir mākušas nelāgas sajūtas, slikta dūša vai pat sākusi reibt galva, domāt, ka dzemdībās asinis tev būs vienaldzīgas, ir naivi. "Zini savu limitu un ievēro to," iedrošina Dāvidsone. Arī tad, ja, ieraugot asinis, tevi māc nepatīkamas sajūtas, tu vari atrast veidu, kā būt mīļotajai blakus un viņu atbalstīt. Iespējams, par šo būtu jāaprunājas ar dūlu vai vecmāti, kura varētu sniegt kādu ieteikumus un padomus, kā tu vari būt par palīgu nevis padarīt situāciju vēl sarežģītāku. "Nejūties slikti, ja dzemdību laikā tu neesi sievai blakus tik tuvu, kā gribētos. Galvenais ir tas, ka tu esi blakus. Arī piecu, desmit un piecpadsmit metru attālumā," dūla iedrošina.

Iemācies atpūsties


Dažas dzemdības var ilgt ne tikai vairākas stundas, bet pat vairākas dienas. Šādos gadījumos topošajiem vecākiem ir ļoti svarīgi atgūt spēkus. Taču, ja abi esat nolēmuši, ka tev ir laiks atpūsties, atgādini sievai, ka viņa var tevi modināt, ja sākas kontrakcijas vai ja viņai tevi vajag kādu citu iemeslu dēļ. Ja tu esi viens no tiem cilvēkiem, kuram ir ļoti cieš miegs, iespējams, būtu prātīgi uzlikt modinātāju.

"Bieži vien sieviete, kas piedzīvo kontrakcijas, nav spējīga piecelties no gultas, lai pamodinātu vīrieti," dūla atklāj. "Šī iemesla dēļ jums jāizdomā cita stratēģija, kā vīrieti pamodināt."

Ko labāk nedarīt

Foto: Shutterstock

Netaisi muļķīgas grimases


"Ir ļoti svarīgi dzemdību laikā kontrolēt savas sejas izteiksmes," brīdina Dāvidsone. Bērna nākšana pasaulē nav no vizuāli pievilcīgākajiem procesiem. Tā laikā tu, iespējams, redzēsi lietas, kuras iepriekš tev nav nācies redzēt. Kādas no tām var izraisīt riebumu, ko tu neapzināti atainosi sejā. Ieraugot tavu satraukto vai riebumā sažmiegto seju, sieviete nejutīsies iedrošināta – gluži otrādi, viņa var padomāt, ka kaut kas nav kārtībā vai, ka tev viņa izraisa riebumu. Tāpēc, piedzīvojot atvases dzimšanu, domā, kā tavas emocijas un sajūtas atainojas tavā sejā.

Vīriešu emocijas dzemdību laikā ir visdažādākās. Vieni aiz prieka izplūst asarās, bet citi, ieraugot dzemdību procesu, noģībst. Vecmātes pieredzi un kuriozu stāstus par tēviem dzemdību zālē, lasi šajā rakstā.

Neglāsti bērna māti ar pirkstu galiem


Kas vienam patīk, citām nē. Šī ir labi zināma gudrība. Taču var gadīties arī tā – kas sievai parasti patīk, dzemdību laikā vairs neiet pie sirds. Ja ikdienā mīļotā patīkami ķiķina vai smaida, ja maigi viņu glāsti ar pirkstu galiem, tad var gadīties, ka dzemdībās no šādiem pieskārieniem būs "ne silts, ne auksts".

Ja vīrietis vēlas un sievietei ir nepieciešama ne tikai emocionāla, bet arī fiziska tuvība dzemdību laikā, Dāvidsone iesaka partnerei pieskarties ar visu plaukstu nevis tikai pirkstu galiem.

Neliec viņai elpot, elpo līdz!


"Dīvāna eksperti" ir iecienīti jebkur, arī dzemdību zālē. Ja iepriekš abi esat rūpīgi gatavojušies bērna nākšanai pasaulē, tu zini, cik svarīgi dzemdību laikā sievietei ir ievērot konkrētu elpošanas ritmu – dziļu ieelpu un izelpu. "Kontrakciju dēļ sievietes dažkārt mēdz paātrināti elpot. Šajos brīžos vīrietim ir jākalpo par piemēram, pašam dziļi ieelpojot un izelpojot," iedrošina Dāvidsone

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!