Foto: Shutterstock
Dzemdības ne tikai pašas grūtnieces, bet arī dzemdību speciālisti mēdz dēvēt par visnozīmīgāko darbiņu, kas prasa lērumu enerģijas. Un – kur vajag enerģiju, tur klātesošs ir ēdiens. Vai dzemdību laikā, ja grūtnieci pārņēmis izsalkums, drīkst ēst un dzert?

Viens no veiksmīga radību procesa priekšnoteikumiem ir grūtnieces un pasaulē gaidāmā mazulīša pamatvajadzību nodrošināšana, kā traktējusi Pasaules Veselības organizācija (PVO). Vai iesakņojies mīts par to, ka grūtniece, sākoties dzemdību procesam, drīkst grauzt vien ledus gabaliņus, ir patiess? PVO izstrādātajās rekomendācijās norādīts, ka pozitīvam radību procesam piedien arī izsalkuma un izslāpuma remdēšana – sievietēm, kurām ir zema riska grūtniecība un dzemdības, ļauts dzemdību laikā dzert un ēst, ja viņas to vēlas, norāda PVO.

Bet – ja jau ļauts, vai tiešām viss? Par ieteicamajiem dzērieniem un produktiem, ar kuriem grūtniece var našķēties dzemdību laikā, informāciju apkopojuši vietņu "What To Expect" un "Baby Center" speciālisti.

Aizrādījums grūtniecei par to, ka ilgajā dzemdību posmā nevajadzētu ēst, ir iesakņojies no laikiem, kad anestēzijas metodes nav bijušas tik ļoti attīstītas, kā mūsdienās, skaidro vietne "What To Expect". Tas ir tikai normāli, ka dzemdību procesa sākumā, kad kontrakcijas nav tik biežas, gribas ēst un dzert, tāpēc vispirms noteikti izrunā šo jautājumu ar vecmāti vai dzemdību speciālistu, kāda ir dzemdību iestādes, kurā plāno dzemdēt, nostāju.

Ēst drīkst, taču rūpīgi jāizvērtē – ko


Neliels našķis dzemdību laikā, kamēr nav sākusies to aktīvā fāze, tikai palīdzēs gūt enerģiju. Turklāt nelielu kumosu vai ūdens malku nobaudīšana var palīdzēt nomierināties un justies ērtāk. Savukārt kāds 2017. gadā veikts pētījums pierādījis, ka grūtniecēm, kuras dzemdējušas mazāk striktos apstākļos un varējušas paēst un padzerties, dzemdības bijušas par 16 minūtēm īsākas. Dzemdību procesam virzoties uz priekšu, ir tikai normāli, ja apetīte zūd un uzmācas slikta dūša – tas tikai liecina, ka par katru varīti nav jācenšas uzņemt enerģija ar ēdienu, ja ķermenis tam pretojas.

Ko ēst un dzert dzemdību laikā


Saprāta robežās, izvēlies nelielas uzkodas, neēdot neko treknu un smagnēju. Pat ja kārojas ko saldu, der atcerēties, ka tā enerģiju gūsi ātri, bet ātri arī zaudēsi. Ar cieti bagāti ogļhidrāti, piemēram, pilngraudu produkti, būs laba izvēle dzemdību laikā, jo tie izdala enerģiju lēnāk, kas var palīdzēt kontrakciju laikā, norāda vietne "Baby Center". Starp drošajiem produktiem ir tostermaizīte vai kāda pilngraudu maizes šķēle, brokastu pārslas, makaroni, augļi un dārzeņi, vienkārši cepumi vai krekeri, rieksti un sēklas. Jāatceras, ka labāk ēst pavisam maz un bieži, nevis vienu, pamatīgu maltīti, tāpēc dzemdību somā ieliec veselīgus našķus.

Nelieli našķi un maltītes, kas remdēs izsalkumu dzemdību laikā:

  • Tostermaize ar ievārījumu – izvēlies pilngraudu maizi, ne pārāk saldu ievārījumu.
  • Makaroni, vārīti līdz "al dente" gatavībai – jā, arī makaroni var būt lielisks našķis kontrakciju starplaikos, it īpaši pilngraudu, iesaka "What To Expect".
  • Ābolu biezenis – ja zini, ka nenograuzīsi veselu ābolu, burciņa ābolu biezeņa var būt laba lieta, ko ielikt dzemdību somā. To var ātri apēst un ātri gūt enerģiju no augļiem.
  • Sulas saldējums vai sorbets – karstā dzemdību dienā vai tad, ja neko daudz negribi ēst, taču izsalkums nomāc, izlīdzēties var ar kādu saldētas sulas saldējumu vai sorbetu (ja vien, protams, partneris saldēto kārumu var sagādāt).


Runājot par dzērieniem, kurus dzemdību laikā grūtniece drīkst dzert, pamatu pamats ir ūdens – lai atjaunotu ūdens rezerves un remdētu slāpes, tā būs visieteicamākā izvēle. Ja ārsts ļauj, dzemdību laikā var dzert arī tā dēvētos sporta dzērienus, kuru sastāvā ir uzturam nepieciešamais sāļu un cukuru daudzums, norāda "What To Expect", taču tas nederēs grūtniecēm, kurām ir gestācijas diabēts. Jāizvairās no gāzētiem un pārlieku saldiem dzērieniem, kas var kairināt kuņģi. Ja grūtniecei ir vēlme, starp ieteicamajiem dzērieniem ir arī nesaldināta tēja. Savukārt vienlaikus slāpju remdējošu un atvēsinošu funkciju dzemdību zālē var pildīt sasmalcināta ledus gabaliņi, kurus izkausēt uz mēles.

Zemāk atradīsi padomrakstus no portāla "Cālis" arhīva par citiem ar grūtnieču uzturu saistītajiem jautājumiem.

Cik kaitīga vai nekaitīga ir grūtnieces mielošanās ar siļķīti, žāvējumiem vai čipsiem

Foto: Shutterstock

Sāls ir nepieciešams cilvēka organismam, tomēr diemžēl ikdienā to lietojam stipri par daudz. Grūtniecēm jāuzmanās no pārlieku liela sāls daudzuma tāpat kā visiem citiem. Tomēr varētu uzskatīt, ka sieviete gaidību laikā ir "īpaša riska grupa", jo nereti šajā periodā viņa vēlas sevi palutināt vairāk, mielojoties ar kādu siļķes gabaliņu, žāvējumu, marinētu gurķi vai čipšiem.

Lasīt vairāk

Desu maizes, karbonādes un ievārījuma burka – vai tiešām šo visu jāņem līdzi, dodoties dzemdēt

Foto: Shutterstock

Ir labi un pareizi, ja topošie vecāki nopietni gatavojas lielajam notikumam – dzemdībām. Speciālisti iesaka gan apmeklēt pirmsdzemdību kursus, gan sagatavot savu dzemdību plānu, un, protams, jau savlaicīgi domāt par somas sakārtošanu, dodoties uz dzemdību iestādi.

Lasīt vairāk

Vai grūtniecības laikā drīkst lietot proteīna kokteiļus? Atbild uztura speciāliste

Foto: Shutterstock

Iemesli, kāpēc sievietes nolemj savā ikdienas uzturā iekļaut proteīna kokteiļus, ir dažādi. Taču, vai, iestājoties grūtniecībai, tos var droši turpināt lietot vai tomēr nepieciešamās olbaltumvielas jācenšas uzņemt ar pārtikas palīdzību, skaidro uztura speciāliste Svetlana Aleksejeva.

Lasīt vairāk

Septiņi produkti, no kuru lietošanas grūtniecēm ieteicams izvairīties

Foto: Shutterstock

Pareizs uzturs grūtniecības laikā ir labas veselības garants topošajai mammai un mazulim. Par to domā daudzas sievietes, uzskatot, ka iespējami vairāk uzturā jālieto dārzeņi, augļi, pākšaugi un zivis, jo tie taču ir minerālvielām un vitamīniem bagāti. Tomēr arī ar šiem šķietami veselīgajiem produktiem arī jābūt uzmanīgām.

Lasīt vairāk

Pieredze: eksotiskie augļi grūtnieces uzturā

Foto: Shutterstock

Grāmatās, internetā, žurnālos un citviet ir gana daudz informācijas par to, kādi augļi ieteicami topošo mammu uzturā, un no kādiem tomēr labāk atturēties. Portālā "Baby.ru" kāda sieviete dalās savā pieredzē par eksotisko augļu lietošanu grūtniecības laikā.

Lasīt vairāk

Cik daudz un kādu sāli lietot grūtniecības laikā

Foto: PantherMedia/Scanpix

Sāls jau gadsimtiem ilgi ir bijusi neatņemama mūsu garšvielu plaukta sastāvdaļa. Taču pēdējās desmitgadēs tā ieguvusi sliktu slavu, tāpēc daudzi to cenšas izslēgt no savas ēdienkartes. Tā kā topošās māmiņas īpaši rūpējas par savu veselību, tā ir viena no garšvielām, kam jāpievērš papildu uzmanība. Vairāk par sāls ietekmi un to, kādu sāli labāk izvēlēties grūtniecēm, stāsta "Rimi" veselības veicināšanas programmas uztura speciāliste Inga Pūce.

Lasīt vairāk

Ar kādiem produktiem grūtnieces vislabāk var uzņemt nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas

Foto: Shutterstock

Ievērojot veselīga uztura pamatprincipus grūtniecības laikā, sievietei un bērnam tiek nodrošinātas nepieciešamās minerālvielas un vitamīni. Grūtniecības laikā pieaug vajadzība pēc folskābes, dzelzs un joda. Par to, ar kādiem pārtikas produktiem iespējams uzņemt organismam nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu daudzumu, izglīto Veselības ministrijas speciālisti, kuri sagatavojuši veselīga uztura ieteikumus sievietēm grūtniecības laikā.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!