Foto: Shutterstock
Centienos izaudzināt paklausīgus un veiksmīgus bērnus mammas un tēti, pašiem nemaz to negribot, var nodarīt atvasēm psiholoģisku kaitējumu. Vecāku postošie ieradumi visizteiktāk izpaužas skolas gados, jo bērnudārzā bērns vēl nav pietiekami socializēts.

Neviens nav ideāls. Un vecāki arī ir tikai cilvēki, kā visi pārējie, Tāpēc viņi nav apdrošināti pret kļūdām un maldiem. Lūk, portālā "Vospitaj" jomas speciālisti piedāvā iepazīties ar vecāku izplatītākajām toksiskām kļūdām bērnu audzināšanā, lai iespējami no tām izvairītos!

Vecāku kļūdas bērnu audzināšanā

Audzināšanā vecāki var neviļus izmantot modeļus, kas ir visai izplatīti, bet diemžēl – kļūdaini. Piemēram, attieksmi pret mācībām skolā viņi var nosaukt šādā formā: "Tas ir tavs darbs – tev tas ir jādara". Bet var taču radīt daudz pozitīvāku tēlu izglītības apzīmēšanai. Piemēram: "Skolā ir tik interesanti, jautri un izglītojoši!"

Pirmā kļūda. Bērnam uzlikt sava veida "zīmogus". "Tu esi stulbs", "Tu neko par to nesaproti" utt. Labāk piefiksēt pozitīvos brīžus: "Tev ir laba atmiņa". "Uzlikt zīmogu" jeb marķēt bērnu nozīmē koncentrēt uzmanību uz neveiksmēm un viņa vājajām vietām. Labāk centies formulēt frāzes tā, lai nesamazinātu bērna pašvērtību.

Otrā kļūda. Neuzticēties savam bērnam. Tas darās aptuveni šādi: "Dod, es pats to izdarīšu!" Darot kaut ko bērna vietā, tu viņam izdari lāča pakalpojumu. Lai viņš pats nes savu mugursomu! Bezgalīgi palīdzot bērnam, vecāki viņos ieaudzina bezpalīdzības sajūtu. Lai viņš ir viltīgs un elastīgs – šīs īpašības noderēs un nāks par labu. Uzticies savam bērnam, un viņam viss izdosies.

Trešā kļūda. Uzdot bērnam paaugstinātas sarežģītības pakāpes uzdevumus. "Tā, izlasi visu šo", "Noskaiti dzejoli". Tas rada nevajadzīgu spriedzi ar minimālu mācīšanās efektivitāti.

Ceturtā kļūda. Radīt nekontrolētu stresa situāciju. Izplatīta (un nesaprotama) situācija ir tad, kad pedagogs ieliek nesekmīgu vērtējumu, ja skolēns mācību stundas laikā sarunājas. To var dēvēt par nekontrolētu stresu. Gadās, ka mamma kaut ko atļauj vai neatļauj, balstoties uz mirkļa noskaņojumu. Vēlāk tas tiek izmantots pieaugušo dzīvē. Piemēram, priekšnieks uzvedas tā, ka visi padotie piedzīvo bailes, spriedzi un stresu.

Piektā kļūda. Pārmērīgs spiediens uz bērnu. Kad vecāki nostāda bērnu zaudētāja lomā. Ja bērns pastāvīgi tiek likts kaut kādos rāmjos, viņam tiek liegta iniciatīvas un zinātkāres izrādīšana.

Sestā kļūda. Vecāki neatzīmē bērna panākumus un uzmanību akcentē vien uz neveiksmēm. Taču ļoti svarīgi ir norādīt uz panākumiem, paslavēt, nevis nenovērtēt bērna ieguldīto darbu. Šis ieradums var radīt neveiksminieka kompleksu. Noteikti uzsver panākumus! Daudzi vecāki baidās no galējībām: viņi vai nu pastāvīgi slavē bērnu, vai rāj to. Svarīgi ir atrast zelta vidusceļu.

Ja gadījumā esi rīkojies pret bērnu ne īpaši pareizi, būtu vēlams atzīt to un atvainoties.

Turpinājumā – vairāki raksti par to, kādas kļūdas vecāki pieļauj bērnu audzināšanā un kā no tām izvairīties.

Deviņas vecāku kļūdas, kuras var nopietni kaitēt bērniem nākotnē

Foto: Shutterstock


Skaidrs ir viens, ka visi kļūdās bērnu audzināšanā. Mēs, pat kļūstot pieauguši, neesam ideāli un ne vienmēr varam saprast, kā mūsu rīcība izskatās no malas un kā tā ietekmēs mūsu jaunās paaudzes nākotni. Taču pastāv dažas audzināšanas metodes, kuras kaitē vairāk, nekā sniedz labumu.

Lasīt vairāk

Psiholoģe: Audzināšana lai paliek citai reizei jeb vecāku kļūdas, pērkot dāvanas bērniem

Foto: Shutterstock


Viena no kļūdām, iegādājoties Ziemassvētku dāvanas bērniem, ir domāt par to, kas vajadzīgs vecākiem. Kaut nereti izpatikt bērnu vēlmēm ir gandrīz neiespējami, dāvanu iegādē tomēr vajadzētu turēties pie tā, ko vēlas tava atvase. Tam piekrīt arī bērnu psiholoģe Iveta Aunīte, piebilstot, ka dāvanas nepasniegšana nav piemērots veids, kā sodīt bērnu par sliktu uzvedību vai neapmierinošu liecību.

Lasīt vairāk

Piecas izplatītākās vecāku kļūdas, audzinot pusaudzi

Foto: Shutterstock


Pusaudžu gadi ir grūts posms ne tikai bērna, bet arī vecāku dzīvēs. Pēkšņi viņu mazais eņģelītis vēlas vairāk brīvības un aizvien retāk ieritinās mammas vai tēta azotē, lai patvertos no visa ļaunā. Pārmaiņas bērna uzvedībā vecākiem dažkārt liek rīkoties neapdomīgi. Teiciens "Gribējām kā labāk, bet sanāca kā vienmēr" skaidri definē biežākās vecāku kļūdas, audzinot pusaudzi.

Lasīt vairāk

10 vecāku kļūdas, kas bieži noved pie nepareizas bērnu audzināšanas

Foto: Shutterstock


Labu vecāku skolas nav un nekad nebūs, tādēļ katrai ģimenei ir savi bērnu audzināšanas principi un sava pieeja šai nopietnajai lietai. Tomēr pastāv dažas kļūdas, kuras nelabojami noved pie tā, ka bērns izaugs ne tikai nepareizi audzināts, bet vēl arī nelaimīgs.

Lasīt vairāk

Kaitīgi bērna attīstībai: 10 vecāku kļūdas, par kurām pašam nākotnē būs kauns

Foto: Shutterstock


Kopš mazuļa dzimšanas vecāki daudz uzmanības velta bērna attīstībai. Māca staigāt, runāt, komunicēt ar vienaudžiem un pieaugušajiem. Kad mazulis nedaudz paaugas, ved viņu dejot, zīmēt, mācīties svešvalodas un trenēties kādā sporta veidā.

Lasīt vairāk

Sešas tipiskas vecāku kļūdas, kas pilnīgi droši sabojās attiecības ar bērna skolotāju

Foto: Shutterstock


Psihologi saka, ka vecākiem ir jāsagatavo skolai ne tikai savu bērnu, bet arī pašiem sevi. Lai komunikācija ar bērna klases audzinātāju būtu harmoniska un koleģiāla, centies izvairīties no izplatītām kļūdām, par ko turpmākajā tekstā.

Lasīt vairāk

12 stereotipiskas bērnu audzināšanas formas, no kurām vecākiem vajadzētu izvairīties

Foto: Shutterstock


Bērna audzināšanā ir noteiktas komunikācijas formas, kuras psihologi sauc par kaitīgām un bīstamām. Parasti vecāki tās izmanto labu nodomu vadīti, neaizdomājoties, kādu traumu tās bērnam var nodarīt. Atliek vien pēcāk brīnīties par atsvešināšanās sienas izveidošanos, par bērna un vecāku nespēju saprasties savā starpā.

Lasīt vairāk

Četras izplatītākās vecāku kļūdas, ļaujoties izlutināta bērna manipulācijām

Foto: Shutterstock


Demokrātiskas audzināšanas piekritēji – mammas un tēti – atzīstas, ka periodiski kļūst par savu bērnu manipulāciju upuriem. Izlutinātie mazuļi uzsēžas pieaugušajiem uz kakla, piespiežot izpildīt jebkuru iegribu. Vienlaikus no līdzīgām psiholoģiskām viltībām no bērnu puses nav apdrošināti pat visstingrākie vecāki.

Lasīt vairāk

Deviņas vecāku kļūdas, kas padara bērnu nelaimīgu

Foto: Panthermedia/Scanpix


Ko tik mēs, vecāki, nedarām, lai bērns izaugtu par veiksmīgu pieaugušo! Pērkam attīstošas rotaļlietas un spēles, vedam uz dažādiem ārpusskolas pulciņiem, ņemam privātskolotājus, skrienam kā vāveres ritenī, lai gādātu par bērna vispusīgu attīstību… Diemžēl daudziem gadās aizmirst, ka starp vārdiem "veiksmīgs" un "laimīgs" ne vienmēr ir liekama vienādības zīme. Vēl vairāk – pieliekot visas pūles uz to, lai bērns būtu veiksmīgs, ir ļoti liela iespējamība, ka tajā pašā laikā viņš būs dziļi nelaimīgs, "Parents" norāda psiholoģe Viktorija Šimanska.

Lasīt vairāk

Sešas galvenās vecāku kļūdas konfliktu laikā ar bērnu

Foto: Shutterstock


Vecāku un bērnu strīdi ir neizbēgami gandrīz ikvienā ģimenē. Tomēr arī strīdēties ir jāprot, lai no tiem izdarītu pareizos secinājumus un turpmāk rīkotos gudrāk. Lūk, portāls Ihappymama.ru apkopojis sešas galvenās kļūdas, ko pieļauj vecāki strīdu laikā ar savām atvasēm!

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!