Foto: Shutterstock

Vardarbība attiecībās ne vienmēr ir skaidri saredzama. Iespējams, partneris nepielieto fizisku spēku, taču viņa apvainojumi tev jau sen kā kļuvuši par normu.

Psiholoģe Tamāra Stāra portālā "Psychologies" aplūko astoņas slēptās vardarbības pazīmes pāra attiecībās. Te uzreiz jāpiebilst, ka no šādas vardarbības var ciest gan sievietes, gan vīrieši.

Strīdi un miera salīgšana – normāla parādība pāra attiecībās, bet ja tā notiek pārāk bieži, ir iemesls aizdomāties. Vardarbība attiecībās ne vienmēr ir acīmredzama, fiziska, – kad kāds tevi pagrūž, saķer, sit. Tie var būt aizvainojumi, iebiedēšana, pazemošana, katra soļa kontrole, atteikšanās uzklausīt, meli, tavu jūtu ignorēšana, seksuāla uzmākšanās. Psiholoģe Stāra ikdienā strādā ar upuriem, kuri vardarbību piedzīvojuši tieši savās mājās, un viņai ir radušies savi secinājumi, kā iespējams atpazīt tos signālus, kas liecina – ģimenē piezagusies vardarbība.

Vairāk par visiem riskē tie, kuriem gadījies piedzīvot ne to labāko bērnību. Bērni, uz kuriem pieaugušie ir te klieguši, te apbēruši ar atvainošanām un dāvanām, kuri ir iebiedēti, pazemoti, kuri ir apspiesti gan morāli, gan fiziski, padarīti par grēkāžiem, izaug bez zināšanām par to, kas ir normālas, mīlošas attiecības. Ja tava bērnība ir bijusi piepildīta ar emocionāliem kāpumiem un kritumiem, esot pieaugušā vecumā, tu šādas attiecības vari sajaukt ar mīlestību. Lūk, vardarbības pazīmes attiecībās, kurām vajadzētu pievērst uzmanību, lai laikus sāktu rīkoties!

1. Tu esi pārāk uzmanīgs pret partnera vajadzībām un vēlmēm, upurējot pats savējās


Tu staigā uz pirkstgaliem tiešā un pārnestā nozīmē, lai tikai viņu nesatrauktu. Pilnīgi iespējams, ka tu tieši tāpat kādreiz uzvedies attiecībās ar saviem vecākiem, bet tagad – absolūti neapzināti – mājās un arī ar saviem draugiem un kolēģiem darbā. Tu labāk izvēlies paklusēt, paturēt savas domas sevī, lai nesašūpotu laivu, visiem spēkiem attaisno slikto izturēšanos pret tevi – "atkal jau es pārāk asi uz visu reaģēju". Tie visi ir signāli, kas liecina: tu neieklausies savā iekšējā balsī. Ikreiz, kad tev rodas šaubas: "Vai es drīkstu par to dusmoties?" – tu palaid garām svarīgas lietas, ko saka tava iekšēja balss.

2. Tu praktiski esi pārstājis kontaktēties ar draugiem


Tev nav laika, lai satiktos ar draugiem, kā agrāk, jo visu laiku aizņem izskaidrošanās attiecībās ar partneri. Tā vietā, lai kopā kaut kur aizietu izklaidēties, jūs brīvo laiku pavadāt strīdos. Tu sāc justies kā izolācijā – partneris pieprasa, lai visu uzmanību veltītu tikai viņam. Iespējams, tu viņu attaisno un pat atrodi sava veida attaisnošanu viņa uzvedībai. Pakāpeniski upuri zaudē pārliecību par sevi un sāk pat sevi vainot par visām problēmām attiecībās.

3. Tu centies izvairīties no jebkuriem konfliktiem


Tā vietā, lai pateiktu visu, kas sasāpējis, tu klusē, lai tikai saglabātu mieru. Turklāt tu centies izvairīties no konfliktiem jebkurā dzīves sfērā, – ne tikai mājās, bet arī darbā. Iespējams, tu to dari jau ieraduma pēc vai arī tādēļ, ka esi pārāk noguris un sevī vairs neatrod spēku brīvi paust savu viedokli – pēc tik daudziem konfliktiem mājās. Tu dzīvo kā tādā sasalumā. Iestāties par savām interesēm tev tagad šķiet kā neiespējamā misija, daudz vieglāk ir pielāgoties, nekā uztraukties, ka tavs dumpīgums var atkal pāraugt spriedzē pāra attiecībās.

4. Tu neapzinies savas jūtas un vajadzības


Bērni, kuri dzīvo ar "sprādzienbīstamiem" jeb emocionāli nestabiliem vecākiem, iemācās rūpes par viņiem likt pirmajā vietā. Un tad šis pieaugušais, kurš reiz audzis šādā ģimenē, pierodot būt par vecāku saviem vecākiem, vēlāk tādu pašu attieksmi pauž savam partnerim, attaisnojot viņu un vainojot sevi, ignorējot savas vajadzības un vēlmes par labu tuvajiem.

5. Tu pakļauj sevi apdraudējumam partnera dēļ


Piemēram, tas var būt partnera agresīvais braukšanas stils. Tu esi nobiedēts un sirds dziļumos dusmojies, bet saglabā klusēšanu, lai neizprovocētu partnera kārtējo dusmu lēkmi.

6. Tu jūti spēcīgu nogurumu


Caurām dienām tu jūties briesmīgi izsmelts. Tev arvien grūtāk izdodas risināt elementārus ikdienas uzdevumus, kas skar tavas dzīves vajadzības, – galva ir kā miglā tīta, un tu vairs neesi pārliecināts, ka tavas vajadzības tev vairs vispār ir tik svarīgas. Tu vairs nejūties kā kompetents cilvēks, neuzticies savām zināšanām un pieredzei.

7. Tu mīlējies pret savu gribu


Nevēlies, bet tomēr mīlējies – lai tikai saglabātu mieru. Tāds scenārijs atkārtojas arvien biežāk? Katru reizi, kad tu kaut ko dari pret paša gribu, lai tikai neizraisītu konfliktu, tu otram atdot arī savu spēku, nododot sevi.

8. Tu piedod atkal un atkal


Pēdējā laikā tu esi pārtraucis attiecības uz visiem laikiem jau pāris reižu – tikai tāpēc, lai atkal piedotu un apsolītu viens otram mīlestību līdz mūža galam. Tu piedod rupju izturēšanos, dod pēdējo iespēju un notici tukšiem solījumiem, kuri nekad tā arī nepiepildīsies.

Kā uzsver psiholoģe Stāra, īsta mīlestība paredz, ka abi partneri ir līdzvērtīgi, viņi abi attiecībās vienādi dod un saņem. Protams, dažreiz mēz varam darīt kaut ko, ko mēs nevēlamies, – otra cilvēka labā, taču ja šādi gājieni pāriet ieradumos, tā ir slikta zīme. Ja divas veselīgas personības viens otru mīl, viņi ciena un respektē viens otra robežas, viņi dala vainas nastu, kad lietas noiet greizi, un kopā cenšas atrast izeju no situācijas – bez savstarpējiem apvainojumiem un niknuma.

Bet turpinājumā pieci portāla "Cālis" arhīva raksti par šo pašu tēmu – vardarbūbu attiecībās un kā to pārtraukt.

Iemācies atpazīt pirms ir par vēlu – pazīmes, kas liecina par emocionālo vardarbību attiecībās

Foto: Shutterstock

Attiecību sākumā, kad skatu uz reālo dzīvi aizmiglojušas rozā brilles, ir grūti atpazīt partnera patieso dabu. Mīļotā vārdi, rīcība un izvēles var šķist kā rūpes par tevi, par jūsu attiecībām. Tomēr nereti viss nav tik rozā kā rādās, un, iespējams, tavs partneris ir neviens cits kā emocionāls varmāka.

Lasīt vairāk

Vardarbība attiecībās: pieredzes stāsti un ieteikumi tās pārtraukšanai

Mūsu rīcība veido to, kādi mēs esam un kādus mūs redz citi. Mēs varam gan iepriecināt līdzcilvēkus un palīdzēt viņiem justies labi, gan panākt gluži pretējo – cilvēks kļūst par savas dzīves upuri, kurš dienu no dienas pieņem morāli un fiziski sāpīgu izturēšanos. Šoreiz pievērsīsimies vardarbības tēmai, par kuru bieži daudzi cietušie izvēlas klusēt, jo jūtas bezspēcīgi to pārtraukt.

Lasīt vairāk

Mīļotais blakus dienu un nakti. Kā atpazīt kontrolējošu partneri un iegūt kāroto brīvību

Visu laiku pavadīt kopā, neatkāpjoties ne soli vienam no otra – tā varētu šķist kā iedomātu attiecību idille. Tomēr realitātē šāda dzīve var būt nogurdinoša, smacējoša un neveselīga. Turklāt, ja partneris nepārtraukti uzstāj, ka ārpus mājām viena iziet nedrīksti, iespējams, viņš ir nevis ļoti mīlošs, bet pārlieku kontrolējošs.

Lasīt vairāk

Atpazīsti varmāku! Svarīgākais par emocionālo vardarbību

Dzīve nav rožu lauks – lai arī kā gribētos, lai itin viss allaž iet kā pa diedziņu, skaidrs, ka nākas piedzīvot grūtākus un smagākus posmus. Neviens neizvēlas kļūt par emocionālās vardarbības upuri, tas vienkārši notiek. Tieši tāpēc ir tik būtiski atpazīt pazīmes, kuras liecina, ka esi iesaistījusies neveselīgās attiecībās.

Lasīt vairāk

Pazīmes, ka esi toksiskās attiecībās: strīdi, manipulācijas un kontrole

Nav noslēpums, ka attiecībās lielākā daļa meklē mīlestību, atbalstu, uzmanību un dzīves piepildījumu. Tomēr ne visas partnerības dod gaidīto laimi – dažās norit viltīga mantkārība, citās – pat manipulēšana. Šoreiz, iedvesmojoties no portāla "Rider's Digest", "Viņa" piedāvā izzināt pazīmes, kas liecina par toksiskām attiecībām, kurās izeja un risinājumi būtu jāmeklē katrā gadījumā.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!