Foto: Shutterstock
Cilvēka āda ir kā savdabīgas bruņas, kuras mūsu organismu aizsargā no ārējo negatīvo faktoru iedarbības. Tomēr tām nepieciešama droša kopšana, sevišķi tik grūtā periodā, kā ziema. Šai sakarā portāls Intensa.Pro piedāvā ieteikumus sejas ādas kopšanai gada auksatjā periodā.

Ziema mūsu ādai ir īsts pārbaudījums. Pat jauna un veselīga āda aukstajos mēnešos tiek pakļauta bīstamībai, un ko vēl teikt par jutīgu vai novecojošu ādu?

Pēc savas uzbūves āda ir regulēšanas orgāns, kas nozīmē, ka tai piemīt īpašības patstāvīgi atjaunot savas šūnas, mainīt temperatūras līmeni un nodrošināt savu aizsardzību. Bet dzīve mūsdienu lielpilsētas apstākļos diktē savus noteikumus, un ar labām ādas aizsardzības īpašībām var palielīties tikai izņēmumi.

Ja ielūkojas anatomijas mācību grāmatā, atceramies, ka ādai ir divas aizsargbarjeras – hidrolipīdu mantija un epidermas virsmas atmirušo šūnu slānis. Pirmā kārta sastāv no dabīgā mitruma un ādas taukiem (taukainai ādai novērojams ādas tauku pārpalikums, bet sausai – to trūkums).

Otrā aizsargbarjera ir atmirušo šūnu slānis, kuras blīvi turas cita pie citas kopā ar taukiem.
Šo divu barjeru nostiprināšana ir obligāts posms ādas kopšanai ziemā, jo aukstā laikā ādai ir vairāki ienaidnieki, no kuriem ir vērts baidīties.

Zema temperatūra

Ziemā rodas ļoti liela atšķirība starp gaisa temperatūru un ādu, kā rezultātā āda no virskārtas aktīvi izdala siltumu un ūdeni, bet pēc tam asinsvadi cieši sašaurinās, krītas asinsrite un vielmaiņa, pasliktinās šūnu barošana un mitruma nodrošināšana.

Aukstais vējš

Intensīva gaisa plūsma noved pie mitruma iztvaikošanas no ādas virskārtas, bet ledainā vēja pūsmas to stipri atdzesē.

Temperatūras svārstības

Pastāvīga pārvietošanās no ārienes uz siltu telpu un otrādi liek asinsvadiem pastāvīgi sašaurināties un paplašināties. Sīkie un virspusējie asinsvadi var neizturēt tādu stresu, un veidot kapilāru tīkliņu.

Kondicionieri un centrālapkure

Apkurinātā telpā ir ļoti zems gaisa mitrums. Dažos birojos apkure ir tik spēcīga, ka nākas ieslēgt kondicionieri. Turklāt no ādas virsmas notiek pastiprināta mitruma izdalīšanās, kura agri vai vēlu novedīs pie tās atūdeņošanas.

Avitaminoze un mikroelementu trūkums

Ziemā cilvēka uzturs kardiāli mainās, uzturā netiek lietoti dārzeņi un augļi. Rezultātā āda nesaņem pietiekami daudz vitamīnu un mikroelementu, tātad, pavājinās tās aizsargfunkcija un imunitāte.

Turklāt ziemā cilvēki pastāvīgi ģērbjas pārāk silti, kas būtiski apgrūtina šūnu elpošanu, tādēļ āda sāk lobīties un iekaist.

Svarīga loma labas ādas stāvokļa uzturēšanā ir tās pareizai ikdienas kopšanai.

Attīrīšana

Pirmkārt, ko ziemā būtu jādara – jāatsakās no agresīviem tīrīšanas līdzekļiem: ziepēm, spirtu saturošiem līdzekļiem, putām un gēliem ar augstu virsmaktīvo vielu saturu.

Jutīgas un sausas ādas īpašniekiem ieteicams mazāk kontaktēties ar ūdeni, jo krāna ūdens ir ļoti ciets un spēj nomazgāt ādas hidrolipīdu plēvīti. Labāk izmantot atsvaidzinošu losjonu – toniku vai speciālu mazgāšanās šķīdumu.

Cilvēki ar normālu un taukainu ādu mazgāšanai var izmantot tekošu ūdeni, tomēr nepieciešams iegādāties mīkstinošu gēlu vai putas.

Ziemā, tāpat kā jebkurā gadalaikā, ādai nepieciešama dziļa attīrīšana, lai atbrīvotos no ragvielas šūnām. Šim nolūkam var izmantot skrubjus, neabrazīvo pīlingu, skābju pīlingu un kosmētisko dermabrāziju. Lai izvēlētos jūsu ādas tipam vispiemērotāko metodi, nepieciešams griezties pie kosmetologa.

Mitrināšana un barošana

Vēl pavisam nesen uzskatīja, ka ziemā nepieciešams izvairīties no mitrinošiem krēmiem, sevišķi pirms došanās laukā. Tomēr mūsdienu kosmētikas līdzekļi noņem šo aizliegumu. Mitrums ietilpst organisko savienojumu, piemēram, sorbitola, glicerīna, augļskābju, aminoskābju sastāvā.

Tādēļ mitrinošos krēmus droši var izmantot pat visspalgākajā salā. Bet jebkurā gadījumā krēmu labāk lietot vismaz pusstundu pirms iešanas laukā.

Ziemā normāla āda var kļūt sausa un jutīga. Pievērsiet tam uzmanību, iespējams, jāpāriet uz kosmētiskiem produktiem jebkuram ādas tipam.

Saglabāt ādas elastību un tvirtumu palīdz līdzekļi uz kolagēna, elastīna, keramīdu bāzes.

Vislabāko mitrināšanu nodrošina hialuronskābes, hitozāns, jūras aļģu ekstrakti, bet kā barojošas sastāvdaļas vislabāk noderēs augu ekstrakti, dabīgas eļļas, vitamīni un mikroelementi.

Arī taukainai ādai ir nepieciešama rūpīga mitrināšana un barošana. Tās izstrādātie tauki neaizsargā to no mitruma zuduma, kas nereti noved pie ādas atūdeņošanas. Āda sāk lobīties, taču tai trūkst mitruma. Lai šo deficītu atjaunotu, jāizmanto vieglas mitrinošas emulsijas bez lipīdu satura uz hitozāna un pantenola bāzes.

Taukainas ādas barojošai kopšanai noderēs krēmi ar A, C, E, B vitamīniem, augu un aļģu ekstraktiem.

Sausai ādai nepieciešami mitrinoši līdzekļi, uzreiz pēc mazgāšanās. To sastāvā var ietilpst hialuronskābe, saharīdi, alantoīns.

Aizsardzība

Lai aizsargātu ādu no ziemas laika apstākļu negatīvās ietekmes, parasti ar dienas krēmu vien nepietiek, tad nepieciešams izmantot speciālus aizsarglīdzekļus. Nosacīti tos var iedalīt tādos, kurus izmanto pie ļoti zemas temperatūras un tādos, kuri nepieciešami aktīvas atpūtas laikā. Tie atšķiras ar augstu tauku un vazelīna saturu, kas ādu pasargā no apsaldēšanas, vēja un ziemas spilgtās saules. 

Tomēr šos līdzekļus uz ādas nedrīkst atstāt ilgstoši, jo tie uz sejas veido necaurlaidīgu aizsargplēvi, kura neļauj ādai normāli funkcionēt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!