Foto: Publicitātes foto
Siltais laiciņš tā vien mudina doties ārpus telpām – iet kādā pārgājienā, atklāt šašliku sezonu vai dārza darbu sākumu. Laisku atpūtu var baudīt arī uz terases vai balkona, tāpēc vērts padomāt, kā to sagatavot jaunajai sezonai. "Ikea Latvija" dizainere Elīna Kuliša sarūpējusi praktiskus padomus, kā uzlabot savu terasi vasarai.

Sākumā jāsaprot – kādiem mērķiem terase paredzēta. Kā stāsta dizainere, mērķi var būt divi –atpūtai vai dārza darbiem. Jo, kā skaidro speciāliste, lēmuma pieņemšana par to, kādam mērķim tiks izmantota terase, ļaus vieglāk izplānot tās izkārtojumu un izvēlēties nepieciešamās mēbeles.

  • Terase atpūtai. Vai plāno no rītiem dzert kafiju, ieturēt pusdienas kopā ar savu ģimeni, atpūsties vakaros? "Ja āra zonu pārsvarā paredzēts izmantot maltītēm un atpūtai, pārdomā, kas visvairāk pietrūkst tavai terasei – vai tās ir daudzfunkcionālas ārā mēbeles, pārvietojami uzglabāšanas risinājumi vai piemērots apgaismojums," ierosinājumos dalās Kuliša.
  • Terase dārza darbiem. "Ja vēlies sākt audzēt garšvielas, tomātus vai citus dabas labumus, būs nepieciešami plaukti, kur uzglabāt podus un citus darbarīkus. Izmantojot sienas un griestus, uz terases atradīsies vairāk vietas vajadzīgajam nekā vienkārši novietojot podus uz grīdas," iesaka dizainere.

Izvēlies piemērotas mēbeles

Speciāliste atgādina, ka mēbeles, kuras speciāli veidotas izmantošanai ārpus telpām, vannas istabā vai virtuvē, ir izturīgākas un kalpos ilgāk. "Lai aizsargātu āra mēbeles un ļautu tām ilgāk saglabāt savu izskatu, izmēģiniet ūdensnecaurlaidīgus apvalkus. Spilveniem ieteicams izvēlēties mantu glabātuvi, kas ir ūdensdroša, lai neaizņemtu tik ļoti svarīgo papildu vietu iekštelpās. Ja terase ir neliela, būs noderīgs salokāms un uz āķiem pakarams galds. Tāpat papildu vietu neaizņems salokāmi krēsli, kas novietoti uz sienas pakaramajiem. Vēl viens triks ir paplašināt atpūtas zonu dārzā – papildu ēdamzonai terasē tajā būs iespējams radīt atsevišķu atpūtas vietu ar pāris modulāriem dīvāniem un saulessargu, bērnu stūrīti vai grilēšanai paredzētu zonu," saka Kuliša.

Papildini terasi ar tekstilijām

Kā atzīmē dizainere, piemērots tekstils dara brīnumus gan iekštelpās, gan ārpus tām – tas fundamentāli maina jebkuru telpu un ir pieejams veids, kā ieviest jauninājumus. Viņa atgādina, ka ir jāizvēlas audums, kas piemērots lietošanai ārpus telpām – ir izturīgs pret ūdeni, sauli un dubļiem – un ir viegli kopjams.

"Paklājs padarīs vēsos vakarus ērtākus un siltākus. Tas var arī palīdzēt noslēpt nolietotas grīdas. Āra spilveni ļaus dažādot terases izskatu un padarīs sēdvietu ērtāku. Tā kā vairumam sēdvietu ir maināmi un mazgājami pārvalki, tos nepieciešamības gadījuma iespējams viegli atsvaidzināt. Tāpat kā papildinājums dekorācijām terasē var būt kukaiņu tīkli vai aizkari, kas sniegs privātuma sajūtu," padomu sniedz dizainere.

Terasi var apgaismot arī bez elektrības pieslēguma

Terasei vai balkonam nav elektrības pieslēguma? Nebēdā! Kā stāsta dizainere, sveces nav vienīgais risinājums, lai apgaismotu balkonu vai terasi, piemēram, var izvēlēties arī lampas un gaismas virtenes ar saules paneļiem vai baterijām. Gaismas virtenes ar saules paneļiem ir viegli pārvietojamas, kā arī palīdzēs saudzēt vidi un ietaupīt enerģiju.

"Novieto centrālo gaismekli virs ēdamgalda vai radi ansambli no dažādu izmēru, krāsu un tipu gaismekļiem, kas piestiprināti dažādos augstumos. Šāds rotaļīgs risinājums ļaus ne tikai ātri atjaunot un izmainīt terasi līdz nepazīšanai, bet arī būs energoefektīvāks," saka interjera dizainere.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!