Foto: PantherMedia/Scanpix
Sveiki! Man šķiet, ka esmu inficēts ar kādu no veneriskajām slimībām. Ko man darīt? Kur vērsties? Cik tas maksā? Pārbaudes un zāles?

Atbild VC4 Diagnostikas centradermatoveneroloģe Diāna Vība

Ja ir aizdomas par inficēšanos ar kādu no seksuāli transmisīvajām slimībām (STS), noteikti iesaku nekavēties ar ārsta apmeklējumu, lai saslimšanas gadījumā ārstēšanu uzsāktu pēc iespējas ātrāk, jo no tā bieži vien atkarīga slimības gaita, tās atstātās sekas un komplikācijas. Svarīgi ir ārstēties abiem intīmo attiecību partneriem reizē, citādi inficēšanās var notikt atkārtoti. 

Jāsaka, ka šobrīd Latvijā saslimstība ar STS atkal ir palielinājusies, un skumjajā pirmajā vietā ir izvirzījusies gonoreja, kas ir viena no vecākajām seksuāli transmisīvajām slimībām, un tās simptomi aprakstīti jau 3000 gadus pirms mūsu ēras. 

Neārstējot akūtu gonorejas izraisītu iekaisumu, ar laiku tas kļūst hronisks. Infekcija, izplatoties tālāk, vīriešiem var izraisīt hronisku iekaisumu priekšdziedzerī, sēklas maisiņos, kas var radīt dažādus seksuāla rakstura traucējumus, neauglību un urīnizvadkanāla sašaurinājumu. 

Sievietēm var rasties akūts vēderplēves iekaisums un sastrutojums mazajā iegurnī. Infekcija pa urīnceļiem var nokļūt nierēs - radot hronisku nieru iekaisumu. Tāpat Latvijā nereta ir saslimstība ar hlamidiozi, trihomonozi un citām STS. Precīzu diagnozi šo slimību gadījumos iespējams noteikt vienīgi, veicot laboratoriskos izmeklējumus. 

Ja cilvēkam ir aizdomas par saslimšanu ar STS, ja viņam ir bijuši gadījuma dzimumsakari, ja ir parādījušies izdalījumi no urīnizvadkanāla, sāpes urinējot, diskomforta sajūta dzimumakta laikā u.c. pazīmes, jādodas uz ārstniecības iestādi, kur strādā ārsts dermatovenerologs. Ir dermatovenerologi, kam ir līgums ar Nacionālo Veselības dienestu (NVD), tad pacientam galvenos STS izmeklējumus veic bez maksas.

Ja ir aizdomas par inficēšanos ar STS, pie valsts apmaksāta dermatovenerologa var vērsties bez ģimenes ārsta norīkojuma kā pie tiešās pieejamības speciālista,tad jāmaksā pacienta nodeva - 3 latu. (Pie dermatovenerologa kā tiešās pieejamības speciālista bez ģimenes ārsta norīkojuma var vērsties tikai atsevišķos gadījumos, un viens no tādiem ir, ja pacientam ir aizdomas par saslimšanu ar STS).

Pierakstoties uz konsultāciju pie valsts apmaksāta dermatovenerologa, jārēķinās ar to,ka jāgaida rinda, jo pastāv kvotas. Var apmeklēt dermatovenerologu kādā medicīnas iestādē par maksu, tādā gadījumā par visiem izmeklējumiem, kā arī par ārsta konsultāciju būs jāmaksā pacientam pašam. Analīžu cenas var aplūkot laboratoriju mājas lapās.Slimību atklāšanas gadījumā zāles to ārstēšanai, kuras izrakstījis ārsts, jāpērk pašam pacientam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!