Foto: Shutterstock

Liekais svars mūsdienās ir kļuvis par arvien nozīmīgāku problēmu veselības aprūpē. Pasaules Veselības organizācijas apkopotie dati liecina, ka laika posmā no 1998. gada līdz 2008. gadam dubultojās to cilvēku skaits, kas cieš no aptaukošanās. Eiropas Savienības valstīs liekais svars skar 30 līdz 70 procentus iedzīvotāju. Tas ir kļuvis par nozīmīgu problēmu arī Latvijā.

Ir cilvēki, kas uzskata, ka neliela tauku kārtiņa uz vēdera vai dibena ir pievilcīga un pat vēlama. Tomēr, ja katra iepirkšanās veikalā tev sagādā milzu pārdzīvojumu, jo knapi vari iespīlēties pašā lielākajā veikalā pieejamajā apģērba gabalā vai iepērcies veikalos un to nodaļās, kas paredzēta īpaši lieliem cilvēkiem, tev varētu būt problēma. Ja liekais svars sāk traucēt tavai veselībai, tad nešaubies, ka no tā ir jāatbrīvojas!

Šeit tu vari iepazīties ar 10 pazīmēm, kas palīdzēs saprast, vai pienācis laiks būtiski mainīt savu dzīvesveidu un nomest liekos kilogramus.

Cilvēkiem ar liekā svara problēmām, speciālisti bieži iesaka izvērtēt gan savu ēdienkarti, gan veikt vairāk fizisko aktivitāšu. Lai palīdzētu atbrīvoties no traucējošajiem un, iespējams, tavai veselībai bīstamajiem kilogramiem, esam sagatavojuši apkopojumu par liekā svara cēloņiem un ieteikumiem personām, kas vēlas kļūt slaidāki un uzlabot savu dzīves kvalitāti.

Aptaukošanās nopietna problēma arī Latvijā. Kas to izraisa?

Foto: Shutterstock
Latvijā no aptaukošanās cieš teju 40 procenti vīriešu un nedaudz vairāk nekā 30 sieviešu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2015. gada nogalē apkopotā informācija. Aptaukošanās gan biežāk skar sievietes – no visām sievietēm, kam ir liekais svars, lielākā daļa cieš arī no aptaukošanās (24 procenti no visām sievietēm), bet no vīriešiem ar lieko svaru teju puse cieš arī no aptaukošanās (18 procenti no visiem vīriešiem). Jāpiebilst, ka vīriešiem liekā svara problēmas parādās, pārsniedzot 30 gadu vecumu, bet sievietēm – 40 gadu vecumu.

"Authority Nutrition" ir apkopojis informāciju par to, kāpēc liekā svara problēma pēdējās desmitgadēs tik ļoti palielinājusies. Izrādās, ka laikā no 1980. gada līdz mūsdienām cilvēku skaits ar liekajiem kilogramiem ir trīskāršojies. Galvenais iemesls tam ir fakts, ka notikušas straujas izmaiņas cilvēku dzīvesveidā un vidē, bet ķermenis šīm izmaiņām nav paspējis pielāgoties. Uzzinot, kāpēc rodas liekie kilogrami, no tiem atbrīvoties var būt daudz vienkāršāk.

Ļoti iespējams, ka tevi tas nepārsteigs, bet liekie kilogrami uz cilvēku ķermeņiem arvien straujāk sāka parādīties tad, kad cilvēki sāka ēst ārpus mājām, īpaši ātrās ēdināšanas restorānos. Mainījies arī tas, ko cilvēki ēd mājās – arvien populārāki ir dažādi pusfabrikāti un iepriekš pārstrādāti ēdieni, kas satur daudz pievienoto tauku.

Būtiski arī, ka ēdiens kļuvis lētāks, liekot cilvēkiem ēst vairāk. Tāpat arī atklāts, ka cilvēki, kam ir iespēja izvēlēties dažādus ēdienus, ēd vairāk, jo izmēģina visas iespējas. Vai arī tev tā ir gadījies, ka nevari izvēlēties starp divām lietām un apēd abas vai arī bieži ārpus mājām pieēdies līdz ūkai, jo esi nomēģinājis, ko jaunu un tas tev šķiet patiesi garšīgs?

Pie iemesliem, kāpēc cilvēki aptaukojas, jāpiemin arī cukura patēriņa pieaugums – tas atrodams ne tikai cukurotos dzērienos un sulās, bet arī jogurtos, brokastu pārslās, dažādās mērcēs un citur. Pēdējos gados samazinājies arī kustīgums darba vietā, līdz ar to cilvēki katru dienu sadedzina krietni mazāk kaloriju. Tāpat cilvēki arī guļ mazāk. Jāpiebilst, ka cilvēki daudz liekā svara uzņem svētkos un brīvdienās. Vai tu droši zini, ka tiksi vaļā no tiem diviem kilogramiem, ko bezrūpīgi uzaudzēji, mierinot sevi ar domu, ka svētkos jau var?

Ieteikumi, ko ignorēt, ja vēlies atbrīvoties no liekā svara

Foto: stock.xchng
Dažādi žurnāli un citi resursi ir pilni ar neskaitāmiem ieteikumiem, kas palīdzēs ātri un vienkārši tikt vaļā no liekajiem kilogramiem, solot teju vai maģisku rezultātu. Atceries, ka liekie kilogrami neatgriezīsies tikai tad, ja patiešām mainīsi savu ikdienu. "Health" ir apkopojis lietas, ko noteikti nevajadzētu apņemties, ja patiešām vēlies zaudēt svaru.

Lai zaudētu svaru, viena liela ilgtermiņa mērķa vietā labāk ir izvirzīt vairākus īstermiņa. Neapņemies šogad nomest 20 kilogramus! Tas dos tev iespēju mērķa realizēšanu atlikt. Labāk izrēķini, cik daudz vēlies zaudēt katru nedēļu un seko līdzi, lai sasniegtu rezultātu. Ja tas neizdodas, analizē, ko varētu darīt labāk nākamajā periodā.

Nepārspīlē, neievēro diētas un neizvirzi veselībai kaitīgus mērķus. Tā vietā, lai ievērotu kādu diētu noteiktu laiku, maini savus ēšanas paradumus ilgtermiņā. Neapsolies uzņemt ļoti mazu kaloriju skaitu līdz brīdim, kad notievēsi. Ja nezini, cik daudz ēst, konsultējies ar speciālistu. Nekādā gadījumā neuzņemies veikt organisma attīrīšanu kādu laiku, dzerot tikai sulas. Tās tev dāvās milzum daudz kaloriju, bet ne sāta sajūtu.

Neseko arī ieteikumiem pārstāt lietot uzturā gaļu vai jebkāda veida neveselīgu pārtiku. Nedomā, ka drīkst samazināt uzņemto kaloriju skaitu, izlaižot ēdienreizes vai neēdot vakarā. Nekas no tā tev nepalīdzēs. Ja svara problēmas rada bieža pieēšanās kafejnīcā kopā ar draugiem, neatsakies no šī laika pavadīšanas veida. Tā vietā apēd ābolu un dažus riekstus, pirms dodies uz maltīti. Izsalkums mazināsies un būs vienkāršāk nepasūtīt pašu lielāko iespējamo porciju, bet tās vietā izvēlēties kaut ko veselīgāku.

Atceries, ka, lai zaudētu svaru, ir būtiski gan ēst pareizi, gan vairāk kustēties. Abu lietu veikšanai ieteicams konsultēties ar speciālistu, nepārpūlēt sevi un nepadoties pie pirmajām grūtībām. Sekojot līdzi rezultātam, atceries, ka svari var nerādīt patieso situāciju, jo muskuļi un tauki nesver vienādi. Rezultātus novērtē pēc sava vidukļa apkārtmēra un tā, cik labi tev der vecās bikses. Ja tās kļūst vaļīgas, esi uz pareizā ceļa!

Fiziskās aktivitātes cilvēkiem ar lieko svaru

Foto: Shutterstock
Sākt regulāri nodarboties ar sportu ne vienmēr ir viegli, bet, ja ciet no liekā svara, tas būs vēl grūtāk. "Veryvell" ir aprakstījis dažas fiziskās aktivitātes, kas būs piemērotas cilvēkiem ar lieko svaru. Jāpiebilst, ka bieži cilvēkiem ar lieko svaru ir grūti atrast sev piemērotas nodarbības sporta zālē, tāpēc var nākties meklēt privātu konsultantu vai mēģināt uzlabot savu veselību paša spēkiem. Pirms uzsāc fiziskās nodarbības, pārliecinies, vai tava veselība ir pietiekami laba intensīvai fiziskai slodzei!

Staigāšana ir viena no labākajām aktivitātēm gandrīz ikvienam. Tai nav nepieciešams speciāls aprīkojums un to var darīt praktiski jebkur. Tev gan jāpadomā, lai kājās būtu ērti apavi – cilvēkiem ar lieko svaru tas ir īpaši būtiski. Ja tavs dzīvesveids ir mazkustīgs, sāc ar 15 minūšu garu pastaigu katru dienu, bet pēc tam lēnām palielini tās laiku. Sākumā arī vari nesatraukties par to, cik ātri tu ej, bet palēnām nepieciešams arī palielināt savu ātrumu, lai organismam būtu kaut neliela slodze.

Palīdzēs arī aktivitātes ūdenī, piemēram, skriešana ūdenī vai ūdens aerobika. Ļoti motivējošas ir arī dažādas grupu nodarbības, bet, ja tev ir liekais svars, pirms pievienošanās kādai programmai veic rūpīgu izpēti, vai programma atbilst tavām vajadzībām un vai tu vispār spēsi to izpildīt. Tāpat nekautrējies lūgt palīdzību trenerim nodarbību laikā, ja nevari kādu no vingrojumiem izpildīt. Viņš varēs ieteikt vienkāršāku tā variantu.

Vēl cilvēkiem ar lieko svaru ir ieteicami spēka treniņi. Uzlabot ķermeņa stāju un stiprināt muskulatūru palīdzēs arī joga. Tiesa tā nav efektīvs līdzeklis svara zaudēšanai.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!