Foto: PantherMedia/Scanpix
Aknas mūsu organismā pilda ļoti daudz nozīmīgu funkciju – attīra organismu no indīgām vielām, noārda hormonus un medikamentus, kā arī sintezē glikozi un veic citus svarīgus uzdevumus. Lai tās spētu pildīt savas funkcijas un būtu veselas, par tām nepieciešams rūpēties.

Pastāv virkne dažādu ikdienišķu darbību un paradumu, kas tavām aknām par labu nenāks un no kā labāk atteikties. Vai zināji, ka dažādi uztura bagātināji tavām aknām kaitē? Tāpat šim orgānam par labu nenāk dažādos medikamentos izmantotais paraceptamols. Iedvesmojoties no "Health" un "WebMD", esam izveidojoši pārskatu par lietām, kas var nodarīt kaitējumu tavām aknām.

Ja nevēlies bojāt vai pat iznīcināt šo orgānu, uzzini, kā mainīt savus paradumus, lai saglabātu veselību. Ja vēlies noskaidrot, vai ir pamats uztraukumam par tavu aknu veselību, šeit tu vari iepazīties ar sešām pazīmēm, kas liecina par problēmām ar šo orgānu.

Smēķēšana

Foto: Shutterstock

To, ka smēķēšana nodara nopietnu ļaunumu veselībai, jo izraisa dažādas elpošanas sistēmas slimības, kā arī palielina risku saslimt ar mutes un plaužu vēzi, zina teju katrs. Tomēr tas vēl nav viss. Šis kaitīgais ieradums var ievērojami pasliktināt arī aknu darbību un veselību, jo kaitīgās ķimikālijas nonāk ne tikai plaušās, bet arī citos orgānos.

Smēķēšana palielina gan aknu vēža, gan aknu cirozes risku. Tabakas izstrādājumos esošās ķimikālijas var izraisīt aknu iekaisumu, kam var sekot arī ciroze. Ja cilvēkam ir A vai B hepatīts, tad smēķēšana ir īpaši bīstama, jo tā palielina aknu šūnu karcinomas risku. Tas ir viens no izplatītākajiem aknu vēža veidiem.

Liekais svars un aptaukošanās

Foto: Shutterstock

Liekais svars un aptaukošanās ir nopietna problēma Latvijā. Tas ir viens no galvenajiem nealkoholiskās taukainās hepatozes iemesliem. ASV, kur arī liekais svars ir ļoti izplatīta problēma, šī slimība draud kļūt par vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēkiem veic aknu transplantācijas. Taukainā hepatoze nozīmē, ka aknu šūnās uzkrājas pārāk daudz tauku.

Gadījumos, kad aknu šūnās ir pārāk daudz tauku, cilvēku var piemeklēt aknu ciroze un mazspēja. Šī slimība visbiežāk attīstās cilvēkiem 40-50 gadu vecumā, bet tā ir novērota arī jauniešiem, kas cieš no aptaukošanās. Ja esi aptaukojusies vai tev ir liekais svars, notievēt nepieciešams, nevis tava izskata, bet gan veselības dēļ.

Alkohola lietošana

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pastiprināta alkohola lietošana aknām nodara ļoti būtisku kaitējumu. Vairāk nekā desmitā daļa cilvēku, kas regulāri un lielos daudzumos lieto alkoholu, saskaras ar kādu no aknu bojājumiem, piemēram, aknu cirozi. Atteikšanās no alkohola vai tā uzņemtā daudzuma samazināšana noteikti palīdzēs samazināt risku saslimt ar kādu no aknu slimībām, kā arī uzlabos to stāvokli, ja bojājumi jau būs nodarīti.

Cik daudz ir par daudz? Aknām īpašs ļaunums netiks nodarīts, ja nepārsniegsi šo daudzumu: viena alkohola vienība sievietēm un divas vīriešiem. Ja ikdienā mēdz iedzert vīnu un esi pārliecināta, ka viena šī dzēriena glāze nav kaitīga, pārbaudi tās izmēru. Viena alkohola vienība ir apmēram 150 mililitros vīna.

Atspirdzinošo dzērienu lietošana

Foto: Shutterstock

Cukuroti dzērieni un limonādes cilvēkam sniedz ļoti daudz enerģijas un ļoti daudz cukura, kas gadījumā, ja cilvēks nav fiziski ļoti aktīvs, vēlāk pārvēršas liekajos kilogramos. Vairākos pētījumos ir atklāta saikne starp saldināto dzērienu lietošanu un taukaino hepatozi. Regulāra cukurotu dzērienu lietošana risku saslimt ar kādu no aknu slimībām īpaši palielināja cilvēkiem ar liekā svara un aptaukošanās problēmām.

Nākamreiz, kad vēlies iegādāties kādu atspirdzinošu un saldu dzērienu, padomā divreiz. Atteikšanās no šī dzēriena ne tikai palīdzēs izvairīties no pieņemšanās svarā, bet arī nāks par labu tavām aknām. Jāpiebilst, ka arī iemīļotā dzēriena versija ar pazeminātu cukura daudzumu vai bez kalorijām tavai veselībai par labu nenāks. Labāk atsakies no tā pavisam.

Pārmērīga uztura bagātinātāju lietošana

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai tavs organisms būtu vesels, ir svarīgi, lai tam nekā netrūktu. Tomēr arī par daudz vitamīnu un minerālvielu var nodarīt pāri, tāpēc ir ļoti svarīgi nelietot uztura bagātinātājus bez ārsta ziņas. Vispirms ir jānoskaidro, kā tieši tev trūkst, un tikai tad jāmēģina šo vielu uzņemt. Cilvēkam viss nepieciešamais ir jāuzņem ar uzturu, un tikai atsevišķos gadījumos ieteicams lietot dažādas piedevas.

Piemēram, organismam un aknām kaitīgs var būt pārāk liels A vitamīna daudzums. Tas atrodas daudzos augļos un dārzeņos un to papildus uzņemt ieteicams tikai tad, ja to norāda ārsts. Kaitīgas var būt arī uztura piedevas, kas skaitās dabīgas un kas ir gatavotas no augiem. Arī šos produktus lieto tikai tad, ja norāda ārsts.

Pretsāpju un pretsaaukstēšanās līdzekļu lietošana

Foto: Shutterstock

Paracetamols ir ļoti daudzu pretsāpju līdzekļu sastāvā. To bieži pievieno arī bezrecepšu medikamentiem, kas paredzēti saaukstēšanās simptomu mazināšanai. Lai arī tas bieži uzlabo mūsu pašsajūtu un palīdz ātrāk atveseļoties, paracetamos ilgtermiņā veselību ietekmē negatīvi, jo nodara kaitējumu aknām.

Ja vēlies pasargāt savas aknas, vienmēr seko līdzi, lai nepārsniegtu ieteicamo paraceptamola dienas devu. Ja lieto zāles pret saaukstēšanos un kādu citu medikamentu, kā sastāvā ir paraceptamols, atceries, ka tu nedrīksti pārsniegt kopējo daudzumu, ko ieteicams uzņemt vienā dienā – nedzer abu medikamentu maksimālo pieļaujamo devu! Tas kaitēs tavām aknām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!