Foto: Shutterstock

Krūts vēzis ir viena no izplatītākajām onkoloģiskajām saslimstībām Latvijā. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati, pērn uzskaitē nonākuši 1177 cilvēki ar šo diagnozi. Lai arī vīriešiem šo slimību atklāj ievērojami retāk nekā sievietēm, arī viņi no tās nav pasargāti, un, ņemot vērā, ka vīrieši šai vēža formai īpašu uzmanību nepievērš, audzēju nereti atklāj novēloti.

Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs asoc. prof. Jānis Eglītis norāda, ka krūts vēzis vīriešiem nav ļoti izplatīta un aktuāla problēma – šādu diagnozi uzstāda līdz desmit vīriešiem gadā. Parasti veidojumus atklāj tad, kad to diametrs jau ir vismaz viens centimetrs. Arī daudzām sievietēm krūts vēzi atklāj tad, kad veidojumi ir tik lieli, ka tos jau ir iespējams sataustīt.

Tāpat Eglītis stāsta, ka zēniem pubertātes vecumā, kā arī vīriešiem gados nereti tiek novēroti arī labdabīgi veidojumi, kuru dēļ viņi vēršas pie ārsta. Esot arī pacienti, kas pārmaiņām savā veselībā īpašu uzmanību nepievērš un pie ārsta dodas tikai tad, kad ir radušās ļoti smagas komplikācijas. Ņemot vērā, ka vīrieši no krūts vēža cieš reti, novērot kaut kādas tendences tam, vai palīdzības meklēšana notiek savlaicīgi, nevar. Eglītis aicina ikvienu cilvēku pievērst uzmanību izmaiņām savā veselībā un vērsties pie ārsta, pamanot aizdomīgus veidojumus.

Vīriešu vidū reti sastopams, bet eksistējošs

Foto: Shutterstock
Krūts vēzis noteikti nav vēža forma, ko saista ar vīriešu veselību un mirstību, tomēr no šīs slimības cieš gan sievietes, gan vīrieši. "Health" norāda, ka ASV ik gadu no šīs slimības cieš vidēji 1000 kungu, no kuriem dzīvību zaudē teju puse. Amerikas vēža asociācija prognozē, ka šogad krūts vēzis varētu prasīt 460 vīriešu dzīvības ASV. Tiesa, sievietēm krūts vēzi diagnosticē teju simts reizes biežāk. Vīriešu vidū izplatītākie ļaundabīgo audzēju veidi ir prostatas, plaušu un zarnu vēzis.

Arī Latvijā krūts vēzis sievietēm tiek atklāts krietni biežāk nekā vīriešiem. Pērn šis audzējs diagnosticēts 1169 sievietēm un astoņiem vīriešiem, liecina SPKC apkopotā informācija. Laikā no 2001. gada līdz 2015. gadam krūts vēzis atklāts 119 vīriešiem. Ik gadu ar šo diagnozi saskaras no četriem līdz 12 kungiem. Pērn krūts vēzis atklāts vīriešiem vecumā no 35 gadiem, bet gadu iepriekš – no 45 gadiem.

Pazīmes, kas liecina par krūts vēzi vīriešiem

Foto: Shutterstock
Līdzīgi kā sievietēm, arī vīriešiem par krūts vēzi var liecināt veidojumi un sabiezējumi krūšu apvidū, skaidro "Health". Nereti veidojums ir novietots zem nedaudz tumšākā ādas laukumiņa, kas atrodas ap krūtsgalu. Par to, ka sabiezējums var izrādīties bīstams, liecina tā tekstūra – krūts vēža gadījumā tas parasti ir diezgan ciets un atgādina saldētu zirni.

Aizdomīgi veidojumi ir galvenais krūts vēža simptoms vīriešiem, kas mudina viņus vērsties pie speciālista. Sievietēm audzēju nereti atklāj, pateicoties regulāri veiktai mamogrāfijai. Onkologs Eglītis norāda, ka šīs pārbaudes palīdz atklāt krūts vēzi agrīnās stadijās. Programmas krūts vēža laicīgai diagnosticēšanai ir paredzētas tikai sievietēm, jo, ņemot vērā to, cik reti ar šo audzēju saskaras vīrieši, aicināt pilnīgi visus veikt pārbaudes būtu bezjēdzīgi.

Tiesa, tas nenozīmē, ka vīriešiem nav jāpievērš uzmanība savu krūšu veselībai. "Web Md" norāda, ka simptomi slimībai ir līdzīgi gan sievietēm, gan vīriešiem, tomēr vīrieši nereti veidojumus krūtīs nesaista ar iespējamību, ka viņiem ir vēzis. Reizēm vīrieši dodas pie ārsta, tikai parādoties smagākiem simptomiem, piemēram, krūtsgala asiņošanai. Šādos gadījumos slimība parasti jau ir pamatīgi ielaista.

Riska faktori un ārstēšanas metodes

Foto: Shutterstock
Līdzīgi kā sievietēm, arī vīriešiem viens no krūts vēža riska faktoriem ir tas, ja slimība ir vai ir bijusi kādam tuvam radiniekam, norāda "Health". Tāpat risku saslimt ar krūts vēzi palielina aptaukošanās un liekais svars. "Web Md" norāda, ka vīrieši, kas nav sasnieguši 35 gadu vecumu, ļoti reti cieš no šī audzēja veida. Risks saslimt palielinās, kļūstot vecākam.

Risku saslimt ar krūts vēzi vīriešiem var palielināt saskare ar radiāciju krūšu apvidū, palielināti piena dziedzeri jeb ginekomastija, ko izraisījusi hormonu terapija, dažādas slimības vai saindēšanās. Arī estragona lietošana, sēklinieku slimības un savainojumi, aknu ciroze un reta ģenētiska slimība, ko sauc Klainfeltera sindroms, palielina krūts vēža risku.

Krūts vēža diagnostika un ārstēšana vīriešiem un sievietēm būtiski neatšķiras, tiek izmantotas fiziskās pārbaudes, mamogrāfija un biopsija. Arī ārstēšanas iespējas ir līdzīgas – ķirurģija, starošana, ķīmijterapija, hormonu terapija. "Web Md" gan norāda, ka hormonu terapija cīņā ar krūts vēzi vīriešiem bieži ir efektīvāka nekā sievietēm – lielākajai daļai vīriešu tā palīdzēs cīņā ar smago slimību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!