Fоtо: Shutterstock
Ēdiens ir tava ķermeņa degviela, kas nodrošina visas tā funkcijas un ir nepieciešama, lai tu justos labi. Tomēr netrūkst cilvēku, kas steigas, mēģinājumu iegūt slaidākas aprises, apetītes trūkuma un citu iemeslu dēļ neēd pietiekami daudz. Ja ikdienā tiek ēsts par maz, tas atspoguļojas gan pašsajūtā, gan izskatā – tiek sabeigta vielmaiņa, pasliktinās matu un nagu stāvoklis, kā arī rodas citas problēmas.

Renāte atceras, ka 16 gadu vecumā nebija apmierināta ar savu izskatu un, lai kļūtu tievāka, sāka badoties. Atskatoties uz notikušo, viņa atklāj, ka tas ir vienīgais, ko viņa savā dzīvē patiešām gribētu mainīt, ja būtu tāda iespēja. Badošanās viņai sagādāja gan fiziskas, gan emocionālas grūtības arī turpmākajā dzīvē. Atsākot ēst, svars ievērojami pieauga un atgūt formu, kāda viņai bija pirms badošanās, bija ļoti sarežģīti. Tas sagādāja ļoti daudz pārdzīvojumu.

Tagad Renāte regulāri nodarbojas ar sportu un seko līdzi tam, lai organismam netrūktu nepieciešamo kaloriju un uzturvielu. Viņa norāda, ka 16 gadu vecumā viņa gulēja 11 stundas diennaktī, jo visu laiku bija ļoti nogurusi. Badošanās dēļ Renātei rītos bija ļoti grūti gultā piecelties sēdus, bet viņa vienalga sevi piespieda vakarpusē noskriet vairākus kilometrus, jo bija pārliecināta, ka tā iegūs aprises, par kādām sapņo.

Svars, protams, samazinājās, bet ievērojami pasliktinājās Renātes matu un nagu stāvoklis, parādījās arī ādas problēmas. Viņa bija viegli aizkaitināma un neapmierināta. Viņai nepārtraukti sala, un lūpas teju visu laiku bija zilas – to pamanīja arī klasesbiedri, kas mēdza jokot, ka Renāte pusdienās ēd mellenes. Ir pagājuši astoņi gadi, kopš Renāte badojās, bet viņa norāda, ka notikušais viņas dzīvi ietekmē joprojām.

Badošanās un nepietiekams uzņemto kaloriju un uzturvielu daudzums patiešām negatīvi ietekmē cilvēka organismu. Lūk, ko par nepietiekama uztura ietekmi teic "Healthline", "Live Strong" un "Women's Health" eksperti.

Tiek traucēta vielmaiņa


Fоtо: Shutterstock
Daudzi, kas apzināti samazina ikdienā uzņemto kaloriju un arī ēdiena daudzumu, to dara, lai atbrīvotos no kāda lieka kilograma. Tomēr ilgtermiņā badošanās tavai figūrai par labu noteikti nenāks. Nepietiekams uzņemto kaloriju daudzums ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēka vielmaiņa kļūst lēnāka. Tas nozīmē, ka liekie kilogrami sāks veidoties ātrāk un no tiem atbrīvoties būs arvien sarežģītāk.

Ja tu neēd pietiekami daudz, tad ķermenis, cenšoties izdzīvot, ieslēdz taupības režīmu. Vielmaiņa palēninās, lai uzņemtās kalorijas tik ātri netiktu patērētas. Tas, ka nolūkā samazināt svaru nepieciešams uzņemt mazāk kaloriju, nekā tiek patērēts, ir fakts, tomēr, ja vēlies atbrīvoties no kāda kilograma, to labāk darīt piesardzīgi un konsultējoties ar uztura speciālistu.

Jāpiebilst, ka pārāk mazs uzņemto kaloriju skaits nav vienīgais, kas bremzē vielmaiņu. Par labu nenāks arī atteikšanās no olbaltumvielām un pretestības treniņu trūkums. Ar citām dzīvesstila kļūdām, kas vielmaiņu padara lēnāku, iespējams iepazīties šeit.

Problēmas ar matiem, nagiem, zobiem un kauliem


Fоtо: Shutterstock
Ja ēdīsi ļoti maz, visticamāk, uzņemsi ne vien nepietiekamu daudzumu kaloriju, bet arī pārāk maz vitamīnu, minerālvielu un citu uzturvielu. To trūkumu itin viegli varēs pamanīt tavā izskatā. Iespējams, ka badošanās patiešām ļaus izskatīties slaidākai, bet tās noteikti nebūs vienīgās pamanāmās izmaiņas izskatā – pasliktināsies arī zobu, nagu un matu stāvoklis. Arī kauli kļūs trauslāki – tiesa, to gan nevarēsi pamanīt, ieskatoties spogulī.

Ja neuzņemsi pietiekami daudz nepieciešamo minerālvielu, tavs organisms par prioritāti izvirzīs dzīvībai svarīgu orgānu apgādāšanu ar visu nepieciešamo. Matiem un nagiem minerālvielu var vienkārši nepietikt. No nepietiekama kalcija un citu minerālvielu daudzuma cietīs arī tavi kauli un zobi. Mutes veselību pasliktinās arī dzelzs un vitamīnu B12, C un PP trūkums.

Nogurums un nespēks


Fоtо: Shutterstock
Kalorijas ir organisma enerģijas avots. Ja tu neēd un kalorijas neuzņem pietiekamā daudzumā, arī enerģijas un spēka tev nebūs. Tu visu laiku jutīsies nogurusi, un tev nebūs spēka veikt dažādus fiziskus uzdevumus. Dienā nepieciešamais kaloriju daudzums ir atkarīgs gan no tā, cik daudz kaloriju organisms patērē, esot miera stāvoklī, gan no tā, cik daudz enerģijas cilvēkam nepieciešams dažādu fizisko aktivitāšu veikšanai.

Lielākajai daļai cilvēku organisma funkciju nodrošināšanai nepieciešams apmēram 1000 kaloriju, apmēram tikpat varētu būt nepieciešams fiziskajām aktivitātēm. Daļai cilvēku dienā nepieciešams vēl lielāks kaloriju daudzums. Ja netiek uzņemts nepieciešamais kaloriju daudzums, tev var trūkt enerģijas fiziskajām aktivitātēm un var rasties problēmas visu organisma funkciju nodrošināšanai. Ja esi fiziski aktīva, noteikti pievērs uzmanību tam, lai uzņemtu nepieciešamo kaloriju daudzumu. Ļoti daudz sportisku cilvēku vājumu un nespēku jūt, jo neuzņem tik daudz kaloriju, cik nepieciešams viņu fiziskajām aktivitātēm.

Koncentrēšanās spēju zudums un atmiņas traucējumi


Fоtо: Shutterstock
Vai tev kādreiz ir gadījies, ka esi tik izsalkusi, ka vienīgais, par ko spēj domāt, ir ēdiens? Ja ēdīsi pārāk maz, tad domas par ēdienu tevi nomāks arvien biežāk. Cilvēks nevar koncentrēties un risināt sarežģītus jautājumus, ja netiek nodrošinātas viņa organisma pamatvajadzības un viņš visu laiku ir izsalcis.

Atceries, ka galvenais ēdiena uzdevums ir nodrošināt tava organisma funkcijas. Ja tu badosies vai arī uzņemsi daudz "tukšu" kaloriju, pamanīsi izmaiņas ne tikai sava ķermeņa fiziskajās, bet arī garīgajās spējās. Nozīmīgs minerālvielu un vitamīnu trūkums var ietekmēt tavas darba un koncentrēšanās spējas un pat radīt atmiņas traucējumus, kā arī būtiski ietekmēt tavu uzvedību.

Trauksmes sajūta un viegla aizkaitināmība


Fоtо: Shutterstock
Dažādu diētu ievērošana ļoti bieži ietekmē cilvēka garastāvokli un padara viņu kašķīgu, bet, ja uzņemto kaloriju skaits tiek būtiski samazināts, cilvēks var kļūt ne vien viegli aizkaitināms, bet arī trauksmains. Cilvēkiem, kas ievēro ekstrēmas diētas, ir paaugstināts trauksmes un depresijas risks.

Ja vēlies zaudēt svaru, seko līdzi, lai uzņemto kaloriju skaits nesamazinātos pārāk dramatiski, un seko līdzi tam, lai tavs uzturs būtu veselīgs un tu uzņemtu visas nepieciešamās uzturvielas. Iekļauj savā uzturā treknas zivis, lai uzņemtu omega-3 taukskābes, kas palīdz mazināt trauksmi. Ja pat mazākie nieki sāk tevi tracināt, ļoti iespējams, tu vienkārši par maz ēd.

Grūtības ieņemt bērnu


Fоtо: Shutterstock
Nepietiekams uzturs var ietekmēt arī sievietes spēju ieņemt bērnu. Hipotalāms (starpsmadzeņu apakšējā daļa) un hipofīze (apakšējais galvas smadzeņu piedēklis) darbojas, lai nodrošinātu hormonu līdzsvaru organismā. To darbība ietekmē arī reproduktīvo veselību. Smadzeņu dziedzeri saņem signālus no tava ķermeņa par to, vai nepieciešams pastiprināti vai, tieši pretēji, ierobežotā apjomā izdalīt tādus hormonus kā progesterons un estrogēns.

Ir izpētīts, ka hormonu izdalīšanas sistēma ir ļoti jutīga pret cilvēka uzņemto kaloriju daudzumu, kā arī pret svara izmaiņām. Ja tu uzņem pārāk maz kaloriju un ķermeņa tauku procents samazinās, tavas smadzenes saņem signālu, kas liek veikt izmaiņas izstrādāto hormonu daudzumā. Ja notiek šādas hormonu svārstības, sieviete nevar ieņemt bērnu. Pirmais signāls, ka nepietiekams uzturs ietekmē hormonu līdzsvaru ķermenī, ir mēnešreižu zudums.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !