Nespēja piecelties no gultas, bezjēdzības sajūta un zems pašvērtējums – tās ir dažas no depresijas pazīmēm, par kurām zina daudzi. Tomēr netrūkst cilvēku, kas atrodas uz depresijas sliekšņa, par to pat nenojaušot. Ikdienas skrējienā ne vienmēr izdodas notvert to mirkli, kad visa ir par daudz, tāpēc ir vērts pievērst uzmanību ne tikai sajūtām, bet arī savai uzvedībai un citām pazīmēm, kas var liecināt par pastāvīgu nomāktību un depresijas tuvošanos.

Nereti cilvēki neatpazīst depresiju un pat nepamana tās tuvošanos. Pasaules Veselības organizācijas apkopotie dati liecina, ka no depresijas pasaulē cieš apmēram 300 miljoni cilvēku un lielākā daļa no viņiem ir sievietes. Depresijas ļaunākais iznākums ir pašnāvība, kas ir otrs biežākais nāves iemesls cilvēkiem vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Depresiju ir iespējams ārstēt, ievērojami uzlabojot cilvēka dzīves kvalitāti.

Veselības centra "Vivendi" psihiatrs Jānis Bušs ir pārliecināts, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības justies laimīgam un ilgstoša nomāktības sajūta nav jāuztver kā norma. Savlaicīga un uz vēlāku laiku neatlikta ārstēšana ir būtiska, lai izveseļotos, atgūtu trūkstošo dzīvesprieku un uzlabotu dzīves kvalitāti. Bušs norāda: "Diemžēl liela daļa pacientu atzīst, ka vairākas nedēļas, mēnešus un pat vairākus gadus jutušies tā, it kā peldētu pret straumi pa krāčainu upi vai nestu akmeņiem piepildītu mugursomu visas dienas garumā. Šādi savu pašsajūtu raksturo pacienti, kuri sirgst ar depresiju."

Lai palīdzētu laikus atklāt šo slimību, piedāvājam iepazīties ar septiņām "Women's Health" ekspertu nosauktām mazāk zināmām pazīmēm, kas liecina, ka cilvēks atrodas uz depresijas sliekšņa.

Šeit tu vari noskatīties sarunu ar krīžu centra "Skalbes" ekspertēm par to, kā pamanīt depresiju un kā palīdzēt tuviniekam, kam parādījušās pašnāvnieciskas domas.

Tu regulāri zaudē savaldīšanos

Foto: Shutterstock
Nevari pārstāt bikstīt un tirdīt savu partneri, kolēģi vai pat mājdzīvnieku? Viegla aizkaitināmība un dusmas ir raksturīgas vairāk nekā pusei cilvēku, kas cieš no depresijas. Šīs emocijas ir raksturīgas arī cilvēkiem, kas cieš no slimības smagā formā vai ar slimību cīnās ilgstoši. Jāpiebilst, ka viegla uzbudināmība novērojama gan pieaugušajiem, gan bērniem, kas sirgst ar depresiju.

Ja pēdējā laikā izjūti neizskaidrojamas dusmas un regulāri iesaisties konfliktos ar apkārtējiem, tas var liecināt, ka tev ir nepieciešama palīdzība. Tāpat atceries, ka līdzcilvēkā novērota vēlme strīdēties un viegla aizkaitināmība var nozīmēt, ka depresija skārusi tev tuvo cilvēku. Tā vietā, lai atbildētu uz dusmu lēkmēm ar tādu pašu agresiju, mēģini saprast cilvēka rīcības iemeslus un sniegt nepieciešamo palīdzību.

Tu no rītiem mosties ievērojami agrāk

Foto: Shutterstock
Lai arī grūtības no rīta piecelties un izlīst no gultas patiešām piemeklē ļoti daudzus depresijas slimniekus, par šo problēmu var liecināt arī tas, ja no rītiem regulāri mosties ievērojami agrāk, nekā ierasts. Miega trūkums var novest pie noguruma un spēka izsīkuma dienas gaitā un vēl vairāk pasliktināt pašsajūtu.

Ja no rīta mosties pulksten četros vai piecos, lai arī varētu gulēt vēl vismaz pāris stundu, bet nekādi nevari atkal iemigt, pievērs uzmanību arī citām izmaiņām savā pašsajūtā un uzvedībā. Ja vien katru dienu nedodies gulēt jau pulksten 20 vai 21, regulāra pamošanās tik agri var liecināt par problēmu. Pat ja tev nav depresijas, miega trūkums var kaitēt tavai veselībai. Par to, cik daudz miega cilvēkam dažādos vecumposmos ir nepieciešams, vari lasīt šeit.

Tavi hobiji vairs nesagādā prieku

Foto: Shutterstock
Protams, tas, ka zaudē interesi par aizraušanos, kas tev sagādājusi prieku vien pāris nedēļu, nebūt nenozīmē, ka tev ir depresija. Tomēr prieka zudums un tas, ka lietas, kas agrāk aizrāva, tagad šķiet vienaldzīgas un tevi nemaz neuzmundrina, gan var liecināt par garīgās veselības problēmām, nomāktību un depresiju. Piemēram, ja tev vienmēr ir paticis gatavot, bet pēdējā laikā šī nodarbe nesagādā pilnīgi nekādu prieku, vai arī rīta treniņi, kas kādreiz tev sniedza enerģiju un pozitīvu lādiņu visai dienai, tagad šķiet vienaldzīgi un tu labprāt no tiem izvairies, pavadot laiku vienatnē.

Nonākot šādā situācijā, izkļūt no depresijas un nomāktības fāzes ir ļoti sarežģīti, jo teju nekas vairs nespēj tevi uzmundrināt un iepriecināt. Tev nav motivācijas un vēlmes darīt to, ko esi ieradusi, bet, ja sevi izdodas pārvarēt, paveiktais prieku vairs nesagādā.

Tu esi kā pielīmēta sociālajiem tīkliem

Foto: Shutterstock
Cik daudz laika tu pavadi sociālajos tīklos? Vai pēdējā laikā tava atkarība no "Facebook", "Instagram" un citiem sociālajiem tīkliem ir pieaugusi? Šāda uzvedība ir viena no taktikām, ko izmanto cilvēki ar nediagnosticētu depresiju. Grimšana virtuālajā pasaulē palīdz ignorēt pastāvošās problēmas un to cēloņus.

Sociālie tīkli ir uzmanības novērsēji, kas palīdz aizmirsties un var nedaudz uzlabot pašsajūtu. Pienākusi ziņa vai atzīme "patīk" pie ieraksta var likt organismā izstrādāties adrenalīnam, kas šķietami ārstē, jo uzlabo pašsajūtu. Ilgtermiņā gan šāda uzvedība par labu nenāk, jo var beigties ar izdegšanu un virsnieru problēmām.

Tev parādījušās spēcīgas sāpes muguras lejasdaļā

Foto: Shutterstock
Neskatoties uz to, ka depresija ir garīga liksta, tā var radīt arī fiziskas sāpes. Viena no pazīmēm, kas var liecināt par depresiju, ir sāpes muguras lejasdaļā – jo smagāka depresija skar cilvēku, jo sāpes mugurā ir izteiktākas. Speciālisti pieļauj, ka tas varētu būt saistīts ar nervu jutības pastiprināšanos.

Fiziskas sāpes var likt cilvēkam nonākt nepārraujamā aplī, jo tās pastiprina depresiju, bet depresija vēl vairāk pastiprina muguras sāpes. Ir ļoti svarīgi pēc iespējas ātrāk meklēt palīdzību gadījumā, ja depresija tev izraisa fiziskas sāpes.

Protams, muguras sāpes var būt saistītas arī ar neveselīgu dzīvesveidu vai nieru problēmām. Par citām problēmām, par kurām var liecināt muguras sāpes, lasi šeit.

Tev vērojamas izmaiņas svarā

Foto: Shutterstock
Par depresiju var liecināt arī izmaiņas svarā, jo cilvēkiem, kas no tās cieš, nereti zūd arī apetīte. Sākotnēji tas var novest pie svara zuduma, jo cilvēkam nav vēlēšanās un spēka gatavot ēdienu un ieturēt maltīti. Reizē ar svara zudumu cilvēks piedzīvo arī enerģijas samazināšanos un nespēku.

Daļa cilvēku uz depresiju un enerģijas zudumu reaģē, nepārtraukti našķējoties ar taukainiem un cukurotiem ēdieniem. Arī šāda uzvedība cilvēku ierauj nebeidzamā aplī – sliktās pašsajūtas dēļ tiek ēsti kārumi un našķi, kas liek pieņemties svarā, bet svara pieaugums samazina pašvērtējumu un vēl vairāk pasliktina pašsajūtu.

Tu pēkšņi kļūsti ļoti neizlēmīga

Foto: Shutterstock
Protams, cilvēkam nav jāsaskaras ar depresiju, lai kļūtu neizlēmīgs. Daži cilvēki tādi ir bijuši visu savu dzīvi. Tas, ka nespēj pieņemt lēmumus un reizumis neesi pārliecināta par savu izvēli, neko sliktu nenozīmē. Vienīgais izņēmums – neizlēmība nav īpašība, kas tev vienmēr piemitusi. Tā parādījusies tikai pēdējā laikā.

Izrādās, ka pēkšņa neizlēmība sievietēm ir ļoti izplatīts depresijas simptoms. Bezcerības sajūta vai pat pārliecība, ka ikvienam lēmumam sekos ļaunākais iespējamais scenārijs, ir iemesli, kāpēc, saskaroties ar depresiju, cilvēki kļūst neizlēmīgi. Jāpiebilst arī, ka depresijas laikā pieņemtie lēmumi nereti patiešām var kaitēt, jo daudzi cilvēki nomāktības sajūtu cenšas mazināt ar alkohola, riskantu dzimumattiecību, apreibinošu vielu palīdzību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!