Pārmērīgu un lieku stresu ikdienas dzīvē var radīt ļoti dažādas lietas un faktori – spiediens no darba devēja, ar bērnu audzināšanu saistītie jautājumi, problēmas mācību procesā, miega trūkums, termiņi... Ikdienā uzkrātais stress ar laiku sāk ietekmēt arī veselību un pašsajūtu, veicinot novecošanos un dažādu slimību risku.

Iedvesmojoties no "Healthline" ekspertu viedokļiem un skaidrojumiem, šajā rakstā stāstīsim par to, kāda var būt ikdienā uzkrātā stresa ietekme uz tavu veselību gan šodien, gan arī ilgtermiņā.

Stress apgrūtina emociju kontrolēšanu

Nav noslēpums, ka cilvēks, kurš jūtas stresains un pārņemts, ir viegli aizkaitināms. Taču jaunākie pētījumi liecina, ka patiesībā cilvēkam pat nav jābūt kā uzvilktai stīgai, lai būtu grūtības ar emociju kontrolēšanu – stresa situācijās emocijas apslāpēt var būt patiesi sarežģīti.

Pētījuma laikā cilvēkiem tika mācītas dažādas tehnikas, kā paša spēkiem kontrolēt stresu. Rezultātos tika konstatēts, ka pat neliels stress, piemēram, roku ielikšana aukstā ūdenī ietekmē cilvēku spēju pēc tam mierīgi paskatīties uz bildi, kurā redzams kāds nepatīkams skats.

  • Arī šajā rakstā vari iepazīties ar dažādiem trikiem, kā tikai pāris minūšu laikā atbrīvoties no stresa.

Stress ietekmē intīmo dzīvi

Foto: Shutterstock

Ir veikti dažādi pētījumi, kuros eksperti centušies skaidrot, vai un kādā veidā stress var būt saistīts intīmo dzīvi – vienā no tiem secināts, ka stress ietekmē cilvēku seksuālo partneru izvēli – miera stāvoklī indivīdi deva priekšroku līdzīgiem partneriem, taču stresā viņi izvēlējās no viņiem atšķirīgus partnerus.

Tāpat Minsteres Universitātes pētnieki atklājuši, ka, seksa laikā izdaloties endorfīniem, vairāk nekā pusē slimības gadījumu tiek likvidētas migrēnas radītās sāpes.

Taču "Healthline" eksperti arī min, ka pārlieku liels stress var atstāt negatīvu iespaidu uz tavu seksuālo dzīvi. Piemēram, liels stress ietekmē testosterona līmeni asinīs (īpaši aktuāli vīriešiem), kā arī var mazināt iekāri. Nereti var gadīties, ka tieši stress ir pie vainas tam, ka mīļotais cilvēks izvairās no seksuālas tuvības, jo tas mazina viņa seksuālo dziņu. Plašāk lasi te.

Stress var veicināt sirds saslimšanas

Foto: Sutterstock

Stress un mazkustīgs dzīvesveids mūsdienās ir sekas tam, ka arvien vairāk sirds saslimšanas gadījumu tiek konstatēts arī gados jauniem cilvēkiem. Stress veicina adrenalīna izdalīšanos, un šis hormons īslaicīgi ietekmē to, kā darbojas cilvēka ķermenis, skaidro "Everyday Health". Adrenalīna ietekmē palielinās sirds ritms un paaugstinās asinsspiediens. Ilgtermiņā pārāk daudz stresa var kaitēt sirds asinsvadiem un palielināt insulta, kā arī sirdstriekas risku.

Tāpat jāpatur prātā, ka ilgstošs stress un nepārtraukti satraukumi sirds veselību ietekmē arī netieši. Amerikas Sirds asociācija skaidro, ka stress veicina dažādu sirds veselībai kaitīgu paradumu piekopšanu, piemēram, smēķēšanu, pārēšanos, alkohola lietošanu un fizisko aktivitāšu trūkumu.

Stress atstāj negatīvu iespaidu uz zobu veselību

Foto: Shutterstock

Stress ietekmē pieņemšanos svarā

Foto: Shutterstock

Stress novājina imūnsistēmu

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!