Foto: Shutterstock
Vēdera zonu, vidukli varētu dēvēt par vienu no lielākajām problēmzonām sieviešu vidū, jo šķietami nekad vēders nav pietiekami plakans, bet viduklis – pietiekami šaurs. Lai gan, ļoti iespējams, pirmais, par ko domājam, apskatot savas ķermeņa aprises, ir estētiskais aspekts, būtiski ir apzināties arī veselības problēmu riskus, kuri palielinās, ja mums patiesi šajā zonā ir liekais svars.

Vēdera dobuma tauki jeb viscerālie tauki ir tie, kas ieskauj mūsu iekšējos orgānus, piemēram, aknas un zarnas un kas visvairāk apdraud mūsu veselību, skaidrots portālā ''Live Strong''. Kāpēc tie ir bīstami? Tā kā tie atrodas ap mūsu iekšējiem orgāniem, mēs nevaram tos aptaustīt un citādi bez pārbaudēm noteikt, cik daudz viscerālo tauku mums ir. To daudzums lielā daļā gadījumu nemaz neatspoguļojas skaitlī uz svariem, tāpēc varam nemaz nenojaust par viscerālo tauku daudzuma palielināšanos.

Tiem uzkrājoties pārāk lielā daudzumā, viscerālie tauki var izdarīt spiedienu uz pārējiem orgāniem, tādējādi radot dažādas veselības problēmas. Tāpēc šoreiz vēršam uzmanību uz riskiem, kurus var palielināt pārmērīgs viscerālo tauku daudzums. Lasi tālāk un noskaidro, kādi tie ir.

Iespējams, arī tu esi novērojusi sava vidukļa apmēra palielināšanos, kas var liecināt par viscerālo tauku daudzuma palielināšanos. Labā ziņa ir tā, ka varam no tiem atbrīvoties tāpat kā no zemādas taukiem – tiem, kurus varam sataustīt un kas atrodas tieši zem ādas. Viss, kas ir nepieciešams, ir veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes. Tomēr, pirms steidz pieņemt, ka tev ir palielināts viscerālo tauku daudzums, vislabāk konsultēties ar speciālistu, kas spēs noteikt, vai tā ir tiesa – dažkārt liekais svars ir tikai mūsu iedomas. Tāpat speciālists spēs palīdzēt atrast tev piemērotāko uztura un treniņu plānu, lai tu no šiem taukiem spētu atbrīvoties un uzlabotu savu veselību.

Cukura diabēts un paaugstināts asinsspiediens


Foto: Shutterstock
Viens no veselības problēmu riska faktoriem, kuru pastiprina pārmērīgs tauku apjoms vēdera zonā, ir diabēts. To apliecina vairāki pētījumi, tostarp 2017. gada februārī žurnālā ''The Journal of the American Medical Association'' publicētais, kas vienu no iemesliem, kāpēc aptaukošanās var izraisīt diabētu min – viscerālie tauki ražo citokīnus, kas ir kaitīgas imūnsistēmas ķīmiskas vielas un kas šūnas var padarīt mazāk jutīgas pret insulīna regulējošo iedarbību pret cukura līmeni asinīs.

Tāpat arī ''Viņa'' sarunā ar endokrinoloģi Maiju Gureviču noskaidroja, ka 2. tipa cukura diabēta lielākais riska faktors ir palielināts svars, mazkustīgums, kas rada pirmsdiabēta stāvokli jeb insulīna rezistenci. Vairāk par cukura diabētu lasi šeit.

Iekšējo tauku radītie citokīni neietekmē tikai insulīna darbību – tie var ietekmēt arī šūnu spēju regulēt asinsspiedienu. Arī šo riska faktoru apstiprina vairāki pētījumi, tostarp 2017. gada aprīlī žurnālā ''Heart'' publicētais, kura ietvaros sešu gadu garumā tika sekots līdzi vairāk nekā 10 000 pieaugušo veselības stāvoklim. Pētījums atklāja, ka pat tik vien kā par pieciem procentiem palielināts vidukļa apkārtmērs palielina paaugstināta asinsspiediena risku vīriešiem par 34 procentiem, bet sievietēm par 28 procentiem.

Sirdstrieka un demence


Foto: Shutterstock
Runājot par pārlieku lielu tauku daudzumu vēdera zonā, nepieciešams uzsvērt, ka vispārīgi pārāk daudz ķermeņa tauku jeb aptaukošanās var palielināt sirdslēkmju jeb miokarda infarkta risku. Vēdera tauki šajā ziņā ir īpaši bīstami, jo tie izsūknē vairāk taukskābju, kas noved pie tā, ka aknām tiek nodots signāls – nepieciešams ražot vairāk sliktā jeb zema blīvuma holesterīnu, bet mazāk augsta blīvuma jeb labo holesterīnu, skaidrots ''Harvard Health Publishing''. Tāpat 2018. gada februārī žurnālā ''The Journal of the American Heart Association'' publicēts pētījums atklāj, ka pieaugušajiem ar palielinātu tauku daudzumu vidukļa zonā, sirdslēkmju risks ir lielāks nekā tiem, kam ir normāls vidukļa apmērs.

Tāpat pārāk daudz vēdera tauku var ietekmēt smadzeņu darbību. Kāds pētījums, kas publicēts žurnālā ''Obesity'' un kurā piedalījās gandrīz 900 000 pieaugušo, rāda – vidukļa apkārtmērs, kas vīriešiem lielāks par 89, bet sievietēm par 84 centimetriem, ir saistīts ar lielāku demences risku, neatkarīgi no vecuma, ķermeņa masas indeksa, asinsspiediena, holesterīna līmeņa, aknu veselības vai citiem dzīvesveida faktoriem. Pētnieki skaidro, ka tas varētu būt saistīts ar viscerālo tauku spēju palielināt iekaisuma risku visā ķermenī.

Astma un vēzis


Foto: Shutterstock
Nav šaubu, ka palielināta ķermeņa masa – liels tauku daudzums – rada grūtības veikt ikdienišķus uzdevumus, tostarp pat kāpiens uz pirmo stāvu var tevi atstāt bez elpas. Runājot par elpceļu problēmām, kuras var radīt palielināts vidukļa apmērs, jāpiemin astma. Arī šī veselības problēma un aptaukošanās vēdera zonā skatīta vairākos pētījumos, kas rāda, ka pat cilvēkiem ar normālu svaru, bet palielinātu vidukļa apkārtmēru ir lielāks astmas risks. Pētnieki lēš, ka liels tauku daudzums vēdera zonā var apgrūtināt pietiekamu skābekļa uzņemšanu, tādējādi izraisot astmas lēkmes.

Tāpat pētījumi palielinātu vēdera tauku daudzumu ir sasaistījuši ar lielāku noteiktu vēža veidu risku. Viens no tādiem ir 2016. gada oktobrī žurnālā ''The European Journal of Cancer'' publicētais pētījums, kas atklāja – sievietēm ar palielinātu vidukļa apkārtmēru ir četras reizes lielāka iespēja saslimt ar krūts vēzi, nekā sievietēm ar mazāku vidukļa apkārtmēru. Vēl kāds pētījums, kas 2014. gada novembrī publicēts žurnālā ''PLOS One'', atklāja – palielināts vēdera tauku daudzums var dubultot zarnu vēža risku.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!