Foto: Shutterstock
Toksiskas personības, sociopāti, psihopāti un narcisi – cilvēki, kas spēj pakļaut citus savām iegribām var būt dažādi. Viņu motivācija un personības veidošanās ceļi var būt atšķirīgi. Tomēr viņus vieno vairākas līdzīgas īpašības, proti, viņi ir lieliski manipulatori un viņi tavā dzīvē ir nevēlami. Kā tad iedalās dažādi manipulatori, kā viņus atšifrēt un kāda ir atslēga, lai no viņiem atbrīvotos, lasi tālāk.

Iepriekš, runājot par vardarbīgiem cilvēkiem, psihoterapeits Artūrs Utināns skaidroja, ka cilvēkus ar antisociālu uzvedību var iedalīt vairākās grupās, ņemot vērā to, vai viņu uzvedību ir iespējams mainīt. "Ir cilvēki, kas nevar mainīties, ir cilvēki, kas var par vienu sestdaļu mainīties, kas par vienu piektdaļu var mainīties, ir cilvēki, kas par vienu ceturtdaļu, trešdaļu, pusi var mainīties. Un ir cilvēki, kas diezgan krasi var mainīties. Cilvēks no cilvēka atšķiras," uzsvēra ārsts.

Viņš skaidroja, ka vienkāršāk ir mainīt uzvedību tajos gadījumos, kad varmākam ir bijusi negatīva pieredze. "Izdala arī tā saucamo psihopātu grupu, par ko uzskata, ka te diezgan maza ietekme ir audzināšanai un sociālās vides apstākļiem," tā speciālists. Šiem cilvēkiem ir samazināta emocionalitāte – samazinātā apmērā ir gan bailes, gan trauksme, gan vainas apziņa. Šādi cilvēki nejūt līdzi citu cilvēku ciešanām. Tāpat ir zemāks fizisko sāpju slieksnis un mazāka tendence uz depresiju. Šāds cilvēks, ja viņam ir pietiekami augsts agresijas potenciāls, var nogalināt cilvēku, un tas viņam neko īpašu nenozīmēs. "Viņiem ir tāda smadzeņu bioloģija. Faktiski viņi ir nepieskaitāmi, bet viņus liek cietumā, jo intelektuāli viņi saprot, ka nogalināt aizliedz likums, bet emocionāli tas viņus neskar," paskaidroja psihiatrs.

Uz cilvēkiem ar pazeminātu emocionalitāti sodi bieži nekādā veidā nedarbojas. Uz šiem cilvēkiem labāk iedarbojas pozitīvs pastiprinājums, piemēram, uzslavas. Utināns skaidroja, ka cilvēkus, kam vardarbīgu uzvedību nosaka ģenētika, mēdz dēvēt par psihopātiem, bet gadījumos, kad cilvēka agresiju veicina negatīva, traumatiska pieredze, izmanto vārdu "sociopāts".

Narcisus Utināns raksturoja īsi – viņiem piemīt tieksme pēc apkārtējo apbrīnas. Vēlme pēc apbrīnas uzvedību var ietekmēt ļoti dažādos veidos – tā var būt gan veselīga, gan slimīga un ļoti traucējoša. Ne visos gadījumos narciss ir ļaundabīgs, bet viņš var tāds būt.

Pazīmes, kas nodod nekrietnos manipulatorus


Dzīve būtu daudz skaistāka, ja ikvienu, kura nodomi nav gaiši un labi, varētu viegli atpazīt. Diemžēl manipulatori bieži slēpjas aiz skaistiem vārdiem un spējas likt justies īpašai, novērtētai (vismaz sākumā). Viņi spēj panākt, ka jūties vainīga un problēmu saskati sevī, nevis attiecībās vai cilvēkā sev līdzās. Tā kā nevienam uz pieres nekad nebūs rakstīts "es esmu nekrietns manipulators", piedāvājam ieskatīties pazīmēs, kas palīdzēs atšifrēt cilvēkus ar negantiem nodomiem.

Lūk septiņas pazīmes, pēc kurām manipulatoru atpazīt iesaka "Psychology Today" eksperti!

Nepārtraukta melošana un manipulācijas

Protams, ka manipulatoru var atpazīt pēc meliem un manipulēšanas. Te der paturēt prātā domu par to, ka, ja melus pietiekami bieži atkārtosi, tie sāks līdzināties patiesībai. Psihopāti un sociopāti ir gatavi darīt ļoti daudz, lai sasniegtu iecerēto. Pārliecināta melošana ir viņu ikdiena. Nepārprotami meli, maldināšana, neizpildīti solījumi, patiesības sagrozīšana un upura vainošana ir tikai dažas no metodēm, ko manipulatori izmanto, lai sasniegtu savus mērķus. Faktu un pierādījumu vietā upurim piedāvā melus tik lielā daudzumā un ar tik daudziem atkārtojumiem, ka nenoticēt apgalvojumiem var būt patiešām sarežģīti. Ja regulāri pieķer sevi pie domas, ka piekrist un izlikties, ka tici, ir vieglāk nekā strīdēties, esi uzmanīga. Ja pieķer sevi pie domas, ka sāc sevi apšaubīt, iespējams, jau esi iepinusies manipulatora izliktajos tīklos.

Morāles trūkums un noteikumu pārkāpšana

Ir cilvēki, kas nemitīgi apgalvo, ka noteikumi ir radīti pārkāpšanai, un tas ir ātrākais ceļš līdz uzvarai. Šis moto un uzvedības modelis ir raksturīgs ļoti daudziem manipulatoriem. Lielākajai daļai cilvēku ir kaut kādā mērā vienota izpratne par to, kas ir pareizi, kas nepareizi, kas ir labi, bet, kas ir slikti. Gan sociopātiem, gan psihopātiem šī izpratne var atšķirties, radot iespaidu, ka viņiem trūkst morāles. Viņi šķiet slīpētāki nekā lielākā daļa citu cilvēku, viņi mēdz ignorēt līdzcilvēku vēlmes un pārkāpt noteikumus. Šie cilvēki var uzskatīt, ka labestība un līdzjūtība, pārlieku liela rēķināšanās ar citiem, ir vājība. Izņēmumi ir gadījumi, kad līdzjūtība ir stratēģisks solis vai arī tā tiek sagaidīta no apkārtējiem. Šādā izpratnē morāle ir viltota un neliecina par to, ka cilvēkam tā piemīt. Dumpinieciski noskaņoti brīvie gari un vientuļie vilki var šķist pievilcīgi, bet, ja mani viņos morāles trūkumu, neielaidies!

Empātijas trūkums un ledaina attieksme

Aukstasinīgi un bez spējas uz empātiju – parasti tieši šādi ir cilvēki, kam rūp tikai viņu pašu labums un kas izmanto citus savu mērķu sasniegšanai. Neļaujies neizprotamu un neizdibināmu cilvēku valdzinājumam, mānot sevi ar uzskatu, ka šie cilvēki ir pasaules nesaprasti, tāpēc neizrāda savas emocijas. Empātijas trūkumu nevar skaidrot ar bailēm pieķerties, un to nevar "ārstēt" ar lielu centību. Ja cilvēks nejūt līdzi citiem, spēj pārkāpt noteikumus, nedomājot par sekām, ko radīs citiem, un citu ciešanas viņu neaizkustina, negaidi, ka viņš pret tevi izturēsies citādi. Nē, ja tev rodas sajūta, ka cilvēka sirds ir no ledus, daudz ticamāk, ka nokļūsi manipulāciju varā nekā ka atkausēsi viņa sirdi.

Narcisisms un vēlme vienmēr gūt virsroku

Runājot par manipulatoriem, ļoti bieži piemin vārdu narciss, sociopāts un psihopāts. Der paturēt prātā, ka ne visi narcisi ir sociopāti, tomēr gandrīz visiem sociopātiem un psihopātiem piemīt narcisisma iezīmes. Viņi ne tikai vēlas būt uzmanības centrā, bet arī spēj valdzināt, manipulēt, vēlas izjust pārākumu un uzskata sevi par kaut kādā mērā labākiem nekā līdzcilvēki. Uzskats, ka viņi ir labāki par citiem, nereti tiek izmantots kā attaisnojums sliktajai attieksmei pret citiem.

Psiholoģiskais terors un pazemojumi

Ja kāds tiek nemitīgi pazemots, pēc laika cilvēks sāk justies nevērtīgs un nevajadzīgs. To veikli izmanto arī manipulatori. Tāpēc pazemojumi un psiholoģiskais terors ir iecienīti paņēmieni viņu komunikācijā ar līdzcilvēkiem. Turklāt šie paņēmieni novērojami ne vien romantiskās attiecībās, bet arī darba vietā, ģimenē vai jebkur citur. Nereti apvainojumi nav saistīti tieši ar pašu upuri, bet ar lietām, kas viņam ir svarīgas vai ar ko viņš identificējas. Manipulators var neapgalvot, ka tu esi slikta, tu pati to pieņemsi pēc tam, kad noticēsi, ka viss, kam tici, ko dari, kas tevi interesē, ir mazvērtīgs, nevajadzīgs un slikts.

Upura lomas ieņemšana un atbildības trūkums

Ja manipulatoru pieķersi melos vai norādīsi uz kādu citu no viņa uzvedības formām, kas parāda viņu negatīvā gaismā, viņš nenokaunēsies un neatvainosies. Nē! Nekādā gadījumā! Palielināsies agresivitāte un pārliecība. Viņš pārmetīs, ka viņu apmelo, skaļi sūdzēsies par krietnuma trūkumu citos. Manipulatori vienmēr tiek iegāzti un izprovocēti, apmeloti un apskausti – vismaz tā viņi stāsta. Viņi padarīs visu pasauli melnu un ļaunu, liekot domāt, ka viņi cieš vairāk nekā citi, lai arī nav grēkojuši. Viņi to spēj darīt ar tādu pārliecību, ka citi, īpaši tie, kas jau ir manipulatoru nagos, sāk viņus žēlot un aizstāvēt.

Pārliecība, ka pret "citiem" var izturēties slikti

Ļoti tipiska pazīme cilvēkiem, kam piemīt antiosociālas personības traucējumi, ir spēja izturēties necilvēcīgi un cietsirdīgi pret citiem un savu uzvedību attaisnot ar pārliecību, ka cietušie ir kaut kādā veidā mazāk cilvēki. Tā var būt piederība kādai sociālajai grupai, dzimums, izskats, izglītība vai ienākumu līmenis. Cietsirdība tiek attaisnota ar to, ka noteiktu pazīmju neesamība vai esamība nozīmē, ka cilvēks ir "mazāk cilvēks", ka viņš ir mazāk vērtīgs.

Kā atbrīvoties no kontroles un dzīvot tālāk


Atbrīvoties no manipulatora valgiem nebūt nav viegli. To nav iespējams izdarīt vienā dienā, un cilvēki no malas bieži nesaprot, ko piedzīvo psiholoģiskā terora upuris. Viņš neapzinās, ka vainojams ir manipulators. Upuris bieži jūtas mazvērtīgs un nevajadzīgs, viņš nezina, ka var citādi.

Kā skaidro "Psychology Today" eksperti, atbrīvoties no manipulatora kontroles ir ļoti grūti, bet tas ir iespējams. Tas var būt sarežģīti, jo upuri laika gaitā ir kļuvuši atkarīgi no manipulatora. Turklāt manipulatori lieliski pārzina tehnikas, kas palīdz noturēt upuri savā varā – kolīdz upuris vairs nevar izturēt un ir gatavs aiziet, manipulators atmaigst, kļūst šarmants, brīnišķīgs un liek noticēt, ka dzīve būs citāda – tā atkal būs skaista un laimīga.

Tā nebūs! Labsirdība, aplidošana un jaukie brīži ir stratēģija, kas palīdz noturēt upuri. Tā nav sirsnīga un īsta rīcība. Ja esi no cilvēkiem, kas rūpējas par citiem un mīl izdabāt, atbrīvoties no kontroles būs īpaši sarežģīti. Tas ir iespējams tad, kad esi sapratusi, ka neesi atkarīga no viņa viedokļa un vērtējuma par tevi. Tas nav darbs ar manipulatoru, tas ir darbs ar sevi.

Tev ir jāmācās būt savai kritiķei un uzmundrinātājai. Ja tas, ko tu pati par sevi domā, kļūst nozīmīgāks par to, kā tevi redz manipulators, tu esi uz pareizā ceļa. Velti laiku pārdomām par to, ko tu vēlies, kas tev ir svarīgi un kā tu jūties. Mēģini saprast savu viedokli un sajūtas un turies pie tā, neļaujot manipulatoram iejaukties tajā, kā tu sevi redzi.

Protams, nepakļaušanās izsauks dusmas un agresiju, apvainojumus un nicinājumu, bet tikai tad, kad pārtrauksi domāt par to, kā izpatikt manipulatoram, kā likt viņam par tevi domāt labi, tu patiešām atbrīvosies no viņa kontroles. Tev nav jādomā par manipulatora paņēmieniem un tehnikām, tev nav jāmēģina viņu pārspēt gudrībā, tev ir jāizstājas no šīs sacensības un jāmācās atkal būt pašai. Tu nevari kontrolēt un izmainīt citus, bet tu vari uzņemties kontroli par savu dzīvi.

Pārtrauc manipulēt ar manipulatoru! Šajā spēlē tu viņu tāpat neuzveiksi. Tā vietā izstājies no spēles.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!