Foto: Shutterstock
Liekas – cīņa ar lieko svaru un nevēlamajām tauku krociņām kaut reizi dzīvē ir nomocījusi teju katru sievieti. Dažkārt neapmierina visas ķermeņa zonas, bet citkārt tā ir kāda konkrēta ķermeņa daļa, piemēram, tā dēvētie mīlas rokturīši. Neskatoties uz šķietami jauko apzīmējumu, mīlas rokturīši lielākoties nemaz nav tik jauki, un daļa dāmu, arī kungu, labprāt vēlētos no šīs mīlestības atbrīvoties.

Par mīlas rokturīšiem mēdz dēvēt tos liekos taukus, kas uzkrājas vidukļa sānos un karas pāri bikšu augšdaļai – jostasvietai, un no tiem atbrīvoties nav nemaz tik viegli. Daudzi cilvēki cenšas no šiem polsterīšiem atbrīvoties, ar nebeidzamiem sānu preses vai citiem vēdera lejas daļas vingrinājumiem nodarbinot konkrēto ķermeņa zonu. Tomēr tas nebūt nav efektīgākais veids, kā mīlas rokturīšiem teikt ardievas.

Lai no tiem atbrīvotos, nepieciešams veikt izmaiņas uzturā, fiziskajās aktivitātēs un arī dzīvesveidā. Iespējams, arī tu labprātāk atvadītos no saviem mīlas rokturīšiem, tāpēc, iedvesmojoties no portāliem "HealthLine" un "Health", iepazīstinām ar izmaiņām un paņēmieniem, kas var palīdzēt atbrīvoties no liekajiem gurnu taukiem.

Samazini stresa līmeni

Foto: Shutterstock
Nav šaubu, šī ir viena no lietām, ko ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt. Tomēr ir būtiski atkal uzsvērt stresa negatīvo ietekmi gan uz mentālo, gan fizisko veselību, turklāt stress var izraisīt vēdera tauku uzkrāšanos. Stresa laikā papildus izdalās hormons kortizols, kuru ražo virsnieru dziedzeris. Lai gan tā ir normāla dziedzera funkcija, ilgstošs stress un pārmērīga kortizola iedarbība var izraisīt nemieru, galvassāpes, gremošanas traucējumus un svara pieaugumu.

Vairāki pētījumi rāda, ka tieši pastiprinātas kortizola ražošanas rezultātā cilvēkiem pieaug svars, turklāt tauki visvairāk uzkrājas tieši vidukļa apvidū, kā rezultātā veidojas mīlas rokturīši. Lai samazinātu stresu un novērstu tauku uzkrāšanos vidukļa zonā, vari izmēģināt jogu, kas gan izkustinās ķermeni, gan atslābinās. Bet varbūt tu jau pati zini, kas tev palīdz atbrīvoties no stresa, – ir laiks šo aktivitāti piekopt.

Nepieciešams kvalitatīvs miegs

Foto: Shutterstock
Tāpat kā jau nupat pieminētais stress, arī nepietiekams miega daudzums pastiprina kortizola ražošanu, kas, kā jau zinām, var novest pie svara pieauguma. Pētījumi liecina – cilvēki, kuriem trūkst miega, mēdz svērt vairāk un viņu ķermenī ir vairāk tauku nekā tiem, kuri ik nakti izbauda kvalitatīvu miegu.

Kāds pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā tūkstotis cilvēku, kuru miega kvalitāte tika pētīta piecus gadus, rāda – tie, kuri naktī guļ mazāk nekā piecas stundas, sver vairāk, kā arī viņiem ir vairāk vēdera tauku nekā tiem, kas naktī guļ septiņas līdz astoņas stundas. Miega trūkums var būt saistīts ne tikai ar paaugstinātu aptaukošanās, bet arī cukura diabēta risku. Ja tevi jau krietnu laiku nomoka nekvalitatīvs miegs, bet nezini, kā to labot, vislabāk apmeklēt speciālistu.

Nododies visa ķermeņa treniņiem

Foto: Shutterstock
Ja tevi ļoti neapmierina tavas ķermeņa augšdaļas izskats un tā ir tava lielākā problēmzona, koncentrēšanās uz tās formas atgūšanu var būt vilinoša, taču visa ķermeņa nodarbināšana un trenēšana var būt efektīvāks veids, kā atbrīvoties no mīlas rokturīšiem. Ir pat pētījumi, kas rāda, ka vienas ķermeņa zonas nodarbināšana cīņā ar liekajiem taukiem ir neefektīva.

Labākais veids, kā cīnīties ar ķermeņa noturīgākajiem taukiem, ir treniņa laikā nodoties vingrinājumiem, kas nodarbina teju visas ķermeņa muskuļu grupas. Tādi, piemēram, būs aerobikas vingrinājumi. Pētījumi arī rāda – vingrinājumi visas ķermeņa muskulatūras nodarbināšanai, piemēram, "burpee" (angļu), kas iekļauj šādu secību – roku saliekšana un iztaisnošana balstā guļus, lēciens pie plaukstām, augšstilbi pie krūškurvja, lēciens uz augšu, balstā guļus – un tā neskaitāmas reizes, sadedzina vairāk kaloriju nekā tradicionālie vingrinājumi, tostarp atspiedieni.

Nepieciešams pilnvērtīgs uzturs

Nav šaubu, ka viens no, varētu teikt, vienkāršākajiem veidiem, kā atbrīvoties no mīlas rokturīšiem, ir lietot pilnvērtīgu uzturu, kas lielākoties balstīts uz graudaugu produktiem un ķīmiski neapstrādātu pārtiku. Visiem jau zināms, ka ķīmiski apstrādāta pārtika, piemēram, ātrās ēdināšanas našķi, saldumi un veikalā iegādājamās maltītes, kas tik vien kā jāuzsilda, nepavisam nenāk par labu veselībai. Ir pētījumi, kas rāda – cilvēkiem, kuri uzturā lieto ļoti daudz ķīmiski apstrādātas pārtikas, ir lielāks aptaukošanās un hronisku slimību risks, piemēram, cukura diabēta un sirds un asinsvadu slimību.

Iekļaujot uzturā vairāk dabīgu produktu – augļu, dārzeņu, riekstu, sēklu, lieso tauku un pilngraudu produktu –, vidukļa līniju būs iespējams samazināt krietni vieglāk. Tāpat maltīti, kas bagāta ar minētajiem produktiem, vislabāk gatavot pašam, nevis iegādāt gatavu, jo tikai tā tu vari zināt, kā ēdiens pagatavots. Dažādi pētījumi rāda – cilvēkiem, kas ikdienā regulāri lieto iepriekš sagatavotu ēdienu, ir vairāk tauku ķermeņa vidukļa daļā nekā tiem, kuri ikdienas maltīti gatavo paši.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!