Foto: Shutterstock
Sniegputenis atnesis prāvu sniega kārtu ne tikai uz zemes, bet arī māju jumtiem, tāpēc ne vienam vien aktuāls ir jautājums - ko darīt ar apsnigušajiem jumtiem? Par to, ko biezā sniega kārta var nodarīt jumta konstrukcijai un kāpēc ziemā to nevajadzētu atstāt bez vērības, skaidro ''Jumtinieks'' speciālists Viktors Vēbers.

Kā portālam TavaMāja.lv atklāja jumtu speciālists, tad sniega tīrīšana jāsāk tajā brīdī, kad segas biezums ir sasniedzis apmēram 25 centimetrus. Kas attiecas uz sniega segas ietekmi uz jumta konstrukcijām, speciālists skaidro, ka maldīgi ir uzskati par nepieciešamību tīrīt tikai plakanos jumtus. No biezās sniega kārtas jāatbrīvo gan plakanie, gan slīpie jumti, jo jebkura jumta nesošās konstrukcijas pie paaugstinātas slodzes "nogurst", tāpat tiek izdarīts nevēlams papildus spiediens uz jumta segumu.

Taču vēl lielāka nozīme sniega tīrīšanai no jumtiem ir saistīta ar ēkas īpašnieka vai pārvaldnieka atbildību līdzcilvēku priekšā - lai netiktu apdraudēta citu cilvēku veselība, dzīvība vai manta krītoša sniega dēļ.

Plānojot sniega tīrīšanu no plakanā jumta, ir jāņem vērā mīkstā jumta seguma īpašības - sniegs jātīra uzmanīgi, nesabojājot nedz mīksto segumu, nedz arī jumta izvadus vai pieslēgumus, kas dažkārt nav redzami zem biezās sniega kārtas.

No darba drošības viedokļa, strādāt uz plakanā jumta ir nesalīdzināmi vieglāk, nekā uz slīpā jumta, kur paklupšanas risks ir krietni augstāks. Taču abos gadījumos tas ir darbs augstumā, kuru regulē Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka - nepilngadīgām personām ir kategoriski aizliegts tīrīt jumtus no sniega, arī nekomerciālos nolūkos.

Runājot par individuālajiem darba aizsardzības līdzekļiem, tad uzņēmuma ''Jumtinieks'' speciālists ierosina privātmāju īpašniekiem būt draudzīgiem ar saviem kaimiņiem un kopā iegādāties vismaz vienu profesionālo ekipējuma komplektu, dalīties ar to rindas kārtībā, nevis izmantot parastas virves vai jostas, ko apjož tikai ap vidukli. Šādi "ātrie varianti" nepasargās sniega tīrītāju kritiena gadījumā. Bet, ja šādas iespējas nav, labāk sniega tīrīšanu no jumtiem uzticēt kādam pieredzējušam speciālistam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!