Foto: Shutterstock

Virtuves dēlītis ir priekšmets, bez kura nav iedomājama neviena ēdiena gatavošanas reize. Šajā rakstā vēlamies pastāstīt par problēmām, ar kādām var nākties saskarties dažādu materiālu dēlīšu īpašniekiem, kā arī informēt par to mazgāšanas principiem.

Runājot ne tikai par dēlīšu mazgāšanu un uzturēšanu lietošanas kārtībā, bet arī daudzumu virtuvē, svarīgi, lai mājās būtu vairāk nekā tikai viens šāds priekšmets, uz kura griezt un sagatavot dažādus produktus.

Nevajadzētu uz viena dēlīša griezt gan gaļu, gan augļus, gan dārzeņus, jo var gadīties, ka uz tā sagrieztajam arbūzam būs ļoti savdabīga piegarša. Principā jebkurš produkts, kas tiek ēsts svaigā veidā, nedrīkst būt griezts uz viena dēlīša ar zivīm vai jēlu gaļu, jo produktu mīkstās šķiedras pārpalikumu veidā var iesūkties dēlītī, griezumu vietās un pēc tam arī nākamajā produktā.

Varētu šķist, ka ir pavisam vienkārši kopt un uzturēt, piemēram, stikla vai granīta virtuves dēlīšus, taču ar tiem problēmas rodas, ilgstoši uz tiem griežot ar nazi, jo tie paliks neasi, vēsta "Apartment Theraphy". Labāk izmantot cita materiāla virtuves dēlīšus, piemēram, koka vai plastmasa.

Plastmasas dēlīšus ir vieglāk mazgāt – tos var ielikt trauku mazgājamajā mašīnā un neuztraukties par kārtīgu dezinficēšanu. Lai arī cik cietas plastmasas dēlītis būtu, ar laiku tajā parādīsies nažu ievilktas švīkas, kas radīs problēmu mazgāšanā. Šajās starpās krājas baktērijas, kuras, mazgājot ar rokām, likvidēt ir teju neiespējami. Arī trauku mašīna ne vienmēr spēj šo problēmu atrisināt, taču noteikti lielākas iespējas no baktērijām atbrīvoties ir tieši šādā veidā.

Koka virtuves dēlīši ir labs variants, kuru izvēlēties produktu griešanai, neskatoties uz baktēriju veidošanos griezuma vietās. Lai arī šāda materiāla dēlīšus nevar likt trauku mašīnā dezinficēšanai, kokam raksturīgās īpašības absorbē pārtikas baktērijas. Nav pamata uztraukties, ka tās "dzīvo" dēlītī, jo pamazām tās atmirst, saglabājot griežamos produktus svaigus un "tīrus". Taču jebkurā gadījumā vislabāk izvēlēties dēlīšus no cietāka materiāla, piemēram, ozolkoka.

Lai tavs koka virtuves dēlītis spētu ilgstoši kalpot, seko šiem soļiem:

  1. Vispirms notīri ar virtuves birstīti piekaltušos netīrumus (ja tādi ir).
  2. Rūpīgi nomazgā ar ziepēm un ūdeni.
  3. Noskalo dēlīti zem ūdens strūklas, lai visi netīrumi notecētu.
  4. Atceries, ka tas kārtīgi uzreiz jānoslauka, lai tie neuzbriestu, neieplaisātu un nesadalītos gabalos.

Ja dēlīša starpās sakrājušies dažādi netīrumi, kā arī tam parādījusies nepatīkama smaka, šajā rakstā atradīsi padomu, kā nepatīkamo aromātu likvidēt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!