Фото: Shutterstock
No kļūdām dārzā nav pasargāts neviens – arī pat pieredzējuši dārznieki, kuriem ir liela zināšanu bagāža. Lai gan pašlaik dārzā valda miera periods un aukstums, kļūdas vēlams izzināt jau tagad, lai no tām varētu izvairīties pavasarī un citos darbīgajos mēnešos dārzā.

Tam noderēs portāla "Better Homes and Gardens" (BHG) apkopojums par kļūdām dārzeņu kopšanā un audzēšanā.

Iespējams, ka kādu no šīm kļūdām esi pieļāvis pats savā mazdārziņā, bet, ja nē, tad vari sev uzsist uz pleca par lielisku augu aprūpi un kopšanu. Liec aiz auss — ja no kļūdām veiksmīgi izvairīsies, tad arī raža, visticamāk, būs krietni vien labāka.

Kļūdas, kuras pieļaujam regulāri

Фото: Scanpix

Pārāk agra izstādīšana. Pavasarī tā vien gribam agrāk ķerties klāt dārza darbiem, bet ir jāsaprot, ka reizēm ārā vēl nevalda pietiekami silts laiks, lai visus augus varētu izstādīt dārzā. Tas pats ir attiecināms uz salnām, tāpēc rūpīgi seko līdzi laika prognozei! Kā norāda "BHG" eksperti, tad nevajadzētu pārāk steigties ar tomātu, gurķu, baklažānu, paprikas vai arī kādu eksotiskāku augu, piemēram, meloņu vai arbūzu stādīšanu. Ja tomēr riskē, pārsedz dobes ar agrotīklu vai mēģini kā citādāk augus paglābt no aukstā laika.

Pārāk daudz vai pārāk maz ūdens. Piekritīsiet — šo kļūdu noteikti kaut reizi ir pieļāvis katrs dārznieks. Lai no šādas kļūdas izvairītos, iespējams iegādāties speciālus augsnes mitruma mērītājus. Pirmais signāls, ka kaut kas augam nav lāgā, būs tieši lapas. Tās var kļūt dzeltenas, sākt čokuroties vai pat nobirt.

Pārcenšanās ar nepieciešamo augu daudzumu. Daudzi novērtēs paša dārziņā audzēto ražu, bet reizēm sanāk tik ļoti pārcensties ar aprēķiniem augu stādīšanā un sēšanā, ka rudenī visa kā ir par daudz, ģimene viena pati nespēj to notiesāt, kur nu vēl uzglabāt. Varbūt nevajadzētu visu uzreiz pasūtīt no sēklu katalogiem un internetā vai grābt veikalos 10 dažādas gurķu vai tomātu šķirnes. Izvērtē to, vai tev tas patiešām ir nepieciešams – galu galā dārzeņu audzēšana prasa laiku un arī enerģiju.

Nezāļu triumfs. Nezāles dārzā ir īstenas galvassāpes, tāpēc tās vajadzētu izravēt pēc iespējas ātrāk, nevis ielaist tā, ka reizē ar nezāli var izplēst arī ilgi un dikti loloto kultūraugu. Atceries, ka arī nezālēm ir sēklas, kas izsējas, tādēļ rauj tās ārā no dobēm bez žēlastības. Šeit atradīsi efektīvus ieteikumus kaitinošo nezāļu apkarošanai.

Kļūdas, kuras dārzā pieļauj vien retais

Фото: Shutterstock

Augu novietošana ēnā. Kā uzsver portāls, dārzeņiem un garšaugiem nepieciešama vismaz sešu stundu tieša saules gaisma, jo tikai tad tie varēs pilnvērtīgi augt. Salātus un spinātus var, protams, audzēt daļēji saulainā vietā, bet tāpat tie nebūs tik lekni. Ja dārzeņiem atvēlamais zemes pleķītis ir ēnā, varbūt jāapsver doma par konteinerdārziem vai kastēm, kuras var pārvietot uz saulainu vietu. Šādi nenāksies ierīkot speciālu dobi.

Aizmāršība ar augsnes uzlabošanu. Bagātīga augsne ir panākumu atslēga dārzeņu audzēšanā, uzsver "BHG". Nedrīkst aizmirst par komposta devu, kūtsmēsliem vai kādu mēslojumu augsnes uzlabošanai. Kādas ir četras izplatītākās kļūdas komposta veidošanā, lasi šajā rakstā, bet šeit varēsi uzzināt, kādus minerālmēslus izvēlēties, kā arī tos lietot un uzglabāt.

Nepareizie kaimiņi. Protams, ir augi kas it nemaz neiebilstu, ja viņiem blakus būtu kompanjoni, bet ir augi, kuriem tieši patīk, ja cieši blakus neatrodas kāds cits augs. Šādi augam ir plašums un lielākas iespējas izplesties. Kā atgādina portāls, tad ne velti tomātu un kartupeļu stādīšanā tiek ievērota atstarpe. Savukārt attālumu vienmēr vari pārbaudīt uz sēklu paciņas, kur ir ieteikumi auga sēšanai. Pārāk cieši sastādītiem augiem var sākt trūkt saules gaismas, nemaz nerunājot par slimību izplatīšanos un puvi.

Pietiekama palīdzības nesniegšana. Arī augiem ir nepieciešama palīdzība, piemēram, nedrīkst aizmirst par to nostiprināšanu ar kociņiem vai tomātu atsiešanu ar auklu siltumnīcās, lai tie negāztos. Pie palīdzības pieskaitāma arī gatavās ražas laicīga novākšana, lai augam nebūtu tik smaga nasta. Šādi ne tikai izvairīsies no puvekļiem savā dārziņā, jo laicīgi būsi novācis dārzeņus, bet arī palīdzēsi augam pilnvērtīgāk augt.

Kukaiņu vai meža zvēru ignorēšana. Ar dārzeņiem un garšaugiem patīk mieloties arī kukaiņiem, mežazvēriem un putniem, tāpēc šo problēmu nevajadzētu ignorēt. Norobežo augus ar sētiņām, iznīdē tos ar speciāliem līdzekļiem, bet, ja netiec galā ar meža zvēriem, tad zvani vietējam medību kolektīvam, kurš noteikti palīdzēs ar padomiem, kā atbaidīt nelūgtos viesus dārzā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !