Foto: Shutterstock

Nesen noslēdzies balsojums interneta vietnē "Rough Guide" , kurā par skaistāko vietu pasaulē izvēlēta Skotija Lielbritānijā. Kalgari līča zilums, Glenko (Glencoe) ielejas tīrais skaistums vai Glāzgovas nepieradinātais šarms – tās ir tikai dažas vietas, ko britu laikraksts "The Guardian" min kā iemeslu tam, ka Skotija uzvarējusi balsojumā.

Lūk, piecas brīnišķīgas un interesantas vietas, ko apmeklēt jau tuvākajās brīvdienās dodoties uz Skotiju, kas vienmēr bijusi lepni patstāvīga un dumpīga Britu salu daļa.

Foto: Shutterstock

No Rīgas uz Skotiju var aizlidot ar "Ryanair" uz Glāzgovu, bet ar "airBaltic" uz Aberdīnu.

Kalgari līcis

Foto: Shutterstock

Šī tiek saukta par, iespējams, labāko un skaistāko pludmali Skotijā un pat visā Lielbritānijā. Baltas, smalkas smiltis Mullas salas rietumu piekrastē ar fantastisku skatu uz Kollas salu padara šo vietu par vienu no obligātajiem apskates punktiem Skotijā.

Dzidrais, zilais ūdens ir fascinējoši skaists, bet arī šausmīgi auksts, tomēr izpeldēšanās tajā ir neaizmirstams piedzīvojums, kas jāizmēģina. Kā raksta "The Guardian" – šādas kalvinistiskas (kristīgā mācība Žana Kalvina interpretējumā) sāpes pirms patīkamā ir īstu Skotijas brīvdienu sāls un atslēga.

Koruska ezers (Loch Coruisk)

Foto: Shutterstock

Angļu romantisma gleznotājs Džozefs Melords Viljams Tērners šo ezeru attēlojis kā tumšu, raganiski mežonīgu vietu, bet kalnu virsotnes virs tā atgādina gleznā sastingušus viļņus. Jāsaka, ka viņš neko daudz nav pārspīlējis, jo šī vieta tiešām izskatās maģiska un iespaidīga. Ezers atrodas Skajas salas sirdī, ko daudzi atzīst par vienu no skaistākajiem Eiropas nostūriem.

Uz šo ezeru neved īsti ceļi, vien takas, bet tur var nokļūt ar laivu, braucot no Elgolas. Un šāds brauciens ir fantastisks.

Vēl viena redzēšanas vērta vieta atrodas aptuveni 11 kilometru gājiena attālumā – tās ir lielas klintis krastmalā, ko dēvē par "Bed step". Tajās var gan kāpt, gan apskatīt tās no ūdens.

Glāzgova

Edinburgas (vairāk šeit) šarmu nav grūti pamanīt, un arī iepazīt, tāpat arī Aberdīnas (vairāk lasiet šeit), bet Glāzgova ir citāda. To mēdz salīdzināt ar skotu viskija glāzi ar ledu (single malt). Lai to novērtētu, parasti vajadzīgs laiks. Bet lietpratēji, kas bijuši pacietīgi un lēni to izgaršojuši, pēc tā vairs neko citu neizvēlēsies un baudīs tieši šo dzērienu. Tāpat ir ar Glāzgovu, kas pirmajā brīdī var nešķist īpaša, bet, kad iepazīta, iekrīt sirdī, jo tā nav virspusēji kičīga, bet pamatīga.

Sāciet ar Patrika tiltu, pastāviet uz tā un sajūtiet ķeltu ietekmi, palūkojieties uz gotikas stila universitāti, kas slejas pār Kelvingrūvas parku.

Īpaši skaisti Glāzgovu atklāt būs saullēktā, kad Klaidas upe ir mierīga un gluda. Šādā mirklī stāvēt uz tilta iepretim raidorganizācijas BBC ēkai un lūkoties uz vēsturisko "Finnieston" krānu, kā arī apbrīnojamo "šķielējošo " tiltu, kura arka upes atspīdumā veido apli, ir tiešām maģiski. Lūk, atkal mirklis, kas ierakstīsies vērtīgo atmiņu krātuvē uz mūžu!

Veiligo kāpnes (Whaligoe Steps)

Foto: Shutterstock

Šis ir viens no Skotijas apslēptajiem dārgumiem. Industriālā mantojuma palieka, kas pārvērtusies pasakainā ainavā. Kāpnes ved uz Kaitnesas (Caithness) piekrasti. Tās būvētas 1792. gadā, lai zivju sievām būtu vieglāk uznest savas nastas krastā un nogādāt tirgū. Stāvajā klintī izkalti 337 pakāpieni, kas zigzagā ved lejup pa Ulbsteras klinti uz amfiteātra veidā izkārtoto ostu.

Netālu atrodas arī fantastiskās "Duncansby Head" klintis (attēlā).

Šīs vietas kopskatu un sajūtas nav iespējams iekļaut vienā fotogrāfijā – tā ir jāizbauda un jāsaglabā savā sirdī.

Ranohas augstiene (Rannoch Moor) un Glenko (Glencoe) ieleja

Foto: Shutterstock

Par šīm vietām varētu teikt – divi vienā! Jo augstiene pāriet ielejā vai otrādi, radot izcilu harmoniju un kontrastu, kas izceļ viena otru. Šīs tiek sauktas par Skotijas skaistākajām ainavām.

Foto: Shutterstock

Ranohas augstiene pārsteidz ar savvaļas dabas neskarto mežonību – klintis, ezeriņi un vēju nesaudzētas pļavas. "The Guardian" raksta, ka šī vieta ir redzēšanas vērta pat piķa melnā naktī, kad vienīgā gaisma ir zvaigznes un briežu acu atspulgs, kad satiec dzīvnieku uz takas vai ceļmalā.

Foto: Shutterstock

Glenko ieleja šo nepieradināto skaistumu turpina un pastiprina līdz gluži vai sāpēm. Tā dažādos balsojumos atzīta par Skotijas romantiskāko ieleju. Glenko filmētas Harija Potera ainas, kur redzama milža Hagrida mājiņa. Šeit risinājušies arī dažādi skotu vēsturē nozīmīgi notikumi.

Vairāk lasiet šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!