Foto: Shutterstock

Saule, jūra, vētraina vēsture, pasakaina daba un ne tikai tas... Salas ir īpašas gan ģeogrāfiski, gan arī sociāli – noslēgtas pasaulītes, ko apskalo mūžseni ūdeņi. Portāls "Magical Earth" izveidojis pasaules skaistāko salu topu. Kas gan tās padara tik iekārojamas ceļotāju acīs? Par to šajā topā. Iespējams, vērts ņemt to vērā un izmantot nākamā atvaļinājuma plānošanā.

Galapagu salas Klusajā okeānā

Foto: Shutterstock

Klusā okeānā esošās Galapagu salas sastāv no 13 vulkāniskas izcelsmes salām un sešām mazākām salām. Tur iespējams nokļūt, braucot ar laivu, bet izkāpt var tikai speciāli atzīmētās vietās. Šī ir izcila vieta, kur snoreklēt, taču te nedrīkst nirt. Iespējams gan arī braukt ar speciālām niršanas laivām un nirt no tām.
Foto: Publicitātes foto

Jāpiebilst, ka vietā, kur Čārlzs Darvins smēlās iedvesmu savai evolūcijas teorijai, lai aizsargātu to unikālo dabu, tūristu skaits tiek regulēts jau kopš 2007. gada, un regulācijas ir kļuvušas par dabisku normu. Katru ceļotāju vai tūristu grupu jāpavada vietējam gidam, bet tā kā viņu skaits ir ierobežots…

Tik strikti noteikumi pieņemti, jo 97 procenti salu teritorijas ir stingri aizsargājama dabas zona ar ļoti trauslu floru un faunu, tādēļ dabas sargi svešiniekus tur vienus pašus baidās laist.

Foto: Shutterstock

Salu apvidū krustojas trīs Klusā okeāna straumes, tādēļ Galapagu salās vienlaikus mīt auksto ūdeņu un tropu zivis, pingvīni, jūras lauvas, haizivis, milzu bruņurupuči un iguānas. Floras un faunas krāšņuma un daudzveidības dēļ daudziem dabas mīļotājiem arhipelāgs ir sapņu galamērķu saraksta pašā sākumā. Vairāk par dzīvniekiem un vietām, ko šeit apskatīt, lasiet šeit.

Samui sala Taizemē

Foto: Shutterstock

Šī ir Taizemes otra lielākā sala, uzreiz aiz Puketas. Tā atrodas Surat Thani provincē. Šī ir lieliska vieta, kur baudīt atpūtu pludmalē zem kokosriekstu palmām (to te ir vairāk nekā 3,5 miljoni). Sala ir tieši tik eksotiska kā iedomājies dienvidjūru zemi – bieži mājās palicējiem šķiet, ka te uzņemtās fotogrāfijas ar kādas programmas palīdzību kārtīgi uzfrišinātas, bet tā nav taisnība, jo salas daba ir tik krāšņa, ka uzlabojumi nav vajadzīgi.

Salā norisinās daudz dažādu festivālu: Samui mākslas festivāls, vietējo delikatešu gadatirgi un gastronomijas festivāli uz ielām, jautrā Samui Regata, kas pievilina daudz kuģu sacensību entuziastu, čūsku un rāpuļu šovs un citi.Nozīmīgākie apskates objekti: Lielā Budas statuja, klintis ar eksotiskajiem nosaukumiem "Hin Ta" un "Hin Yai", Tauriņu dārzs.

Ja atskatāmies vēsturē, jāpiemin, ka Taizeme tika izveidota 13. gadsimtā. Tā ir karaliste, kas saglabājusi savu neatkarību gandrīz visu pastāvēšanas laiku. Jāpiebilst, ka līdz 1949. gada 11. maijam šo valsti sauca par Siāmu.

Sicīlija, Itālija

Lielākajā Vidusjūras salā būs ko redzēt ikvienam, pat visprasīgākajam ceļotājam. No iespaidīgā Etnas vulkāna dabas baudītājiem, līdz Palermo leģendām, vēsturiskajiem namiem un gardumiem izsmalcinātiem gardēžiem.

Palermo pilnībā saglabājusi savu vēsturisko auru, bet, ja īpaši to izjutīsiet, klaiņojot pa šaurajām vecpilsētas ieliņām. To iepazīšanai vari izmantot arī nesen atklāto minibusu tūri pa vēsturisko centru, kas ietver ievērojamākos Palermo objektus un šaurās vecpilsētas ielas (šis pakalpojums ir bezmaksas). Neparastas ir arī no 12. gadsimta saglabājušās mozaīkas. Šos apbrīnojamos lielformāta meistardarbus Sicīlijā vari redzēt vairākās vietās. Palermo Karaliskās pils (Palazzo Reale) kapelā Palatina, 10 kilometrus no Palermo – Monreales katedrālē (mozaīkas 6500 kvadrātmetru platībā), kā arī kūrortpilsētiņas Čefalu katedrālē.

Foto: Pixabay

Vērts aizrbaukt arī uz rietumu pilsētiņu Eriči. Tā atrodas 750 metrus virs jūras līmeņa. Uz šejieni interesantākais ceļš ir ar funikulieri no Trapani, kura kā ķīlis iestiepjas jūrā un beidzas ar torni – pacelšanās laikā varat vērot apkārtnes panorāmu, sāls atradnes laukus, jūru un Egadi salu arhipelāgu. Vairāk par Sicīlijas apskates objektiem lasi šeit.

Kauai, Havaju salas

Foto: Shutterstock

Aizmirsti par Ēdenes dārzu un brauc uz Kauai, lai izbaudītu atvaļinājumu Paradīzē. Šī eksotiskā vieta ir ceturtā lielākā sala Havajās un to pazīst arī kā Dārzu salu (Garden Isle).

Atpūtnieki te iecienījuši peldēties tirkīzzilā jūrā, kā arī atpūtu cukursmalku smilšu pludmalē, malkojot eksotisku, tikko plūktu augļu sulas kokteiļus.

Šī ir arī viena no pasaulē iecienītākajām vietām, kurp doties medusmēnesī. Tāpat tā ir lielisks pieturas punkts kruīza ceļojumā.

Bali, Indonēzija

Foto: Shutterstock

Šis, arī Latvijas tūristu iecienītais galamērķis, nemēdz pievilt uz to liktās cerības. Brīnišķīgie tempļi, skaistās pludmales un bungalo džungļos nespēj atstāt vienaldzīgu.

Salas gleznainās ainavas pievelk tūristus no visas pasaules, taču tieši tās unikālā kultūra un tradīcijas liek viesiem šeit atgriezties vēl un vēl. Pasaules skaisto pludmaļu cienītāji un romantiķi dodas šurp, lai vērotu saulrietu pār kristāldzidrajiem ūdeņiem Sanuras pludmalēs.

Foto: DELFI Aculiecinieks

Viena no visromantiskākajām vietām ir 15. gadsimtā celtais "Tanah Lot" templis, kas atrodas uz nelielas klints, ko apskalo okeāna ūdeņi. Ceļotājiem noteikti patiks arī pieci ūdenskritumi, kas atrodas starp Bedugul un Singaraja.

Kad novērtētas apburošās Bali pludmales un piekraste, vērts doties "dziļāk" iekšzemē, jo tur iespējams atrast daudz autentisku vietu. Savukārt lauku apvidi Bali rietumu krastā nemaz nelīdzinās tūristu iekarotajiem salas dienvidiem. Tur pietiks vien ar 20 eiro dienā, lai lieliski atpūstos un iepazītu reģionu.

Prinča Eduarda sala Kanādā

Foto: Shutterstock

Prinča Eduarda sala ir viena no trim Kanādas jūras provincēm. Ik viens, kas bērnībā lasījis "Annu no "Zaļajiem jumtiem"" spēs iztēloties šīs salas ziemeļniecisko skaistumu, īpaši rudenī, krāsaino lapu laikā. Sala pazīstama ar savām rūsganas nokrāsas pludmalēm, ko rotā skaistas, vientulīgas bākas. Lai arī paskarba, šī sala vilina visai daudz tūristu. Esot te noteikti jānobauda jūras veltes – zivis un krabji, kas restorānos un kafejnīcās pieejami plašā klāstā.

Foto: Shutterstock

Šī sala nosaukta par godu Princim Edvardam, Kentas un Strethernas hercogam, karalienes Viktorijas tēvam. Salas galvaspilsēta ir Šarlottauna, kas izceļas ar Viktorijas laikmeta celtnēm. Esot pilsētā, vērts iegriezties Konfederāciju mākslas centrā, kur atrodas teātris un mākslas galerija.

Santorini, Grieķija

Foto: Shutterstock

Santorini dēvē par atdzīvojušos leģendu – tās ir unikālas, daudzkrāsainas, izkliedētas salas (sarkanā, melnā, baltā tonī), mežonīgas vulkāniskās ainavas, varenas klintis, gleznainas pilsētas un ciematiņi. Santorini atrodams arī pasaulē vislielākais jūras vulkāns, kas joprojām ir aktīvs.

Santorini nav viena sala, bet neliela vulkāniskas izcelsmes salu grupa, kas izvietotas 200 kilometrus uz dienvidaustrumiem no kontinentālās Grieķijas. Salas arheoloģiskā un ģeoloģiskā unikalitāte nav apspriežama, uzskata tūrisma nozares eksperti. Ja skatīties kartē, tad pati sala atgādinot milža žokļus, kuri aprij mazās saliņas.

Foto: Pixabay

Tūristu interese pret Santorini aug ar katru gadu, tam proporcionāli attīstās salas infrastruktūra. Te iespējama lieliska atpūta pat visprasīgāko ceļotāju gaumē. Salas pludmales ir kā košs kaleidoskops. Trīs no tām (Perissa, Kamari un Monolitos) ir patiesi izcilas – tās iezīmīgas ar melnām, vulkāniskāskām smiltīm un dziļiem ūdeņiem. Netālu atrodas salas slavenie tūrisma centri ar viesnīcām, kafejnīcām, pludmales bāriem, restorāniem un tavernām. Santorīni nakts izklaides vilina uz šejieni jauniešus, kas brauc uz Tiru, salas galvaspilsētu, kā arī uz vietām, no kurienes var redzēt unikālu nogrimušā vulkāna panorāmu.

Vairāk par Grieķijas salām lasiet šeit.

Maui, Havaju salas

Foto: Shutterstock

Maui ir otrā lielākā no Havaju salām. Tā ir viena no populārākajām vietām pasaulē, kur tūristi dodas meklēt eksotisku atpūtu.

Sala ir tik maza (1883 km2), ka to var pa perimetru apbraukt vienas dienas laikā, tāpēc patiesībā nav pat būtiski, kur tieši salā paliksi, ja vien būsi mobils.

Vieta piedāvā dažādas atpūtas iespējas. Protams, neiztikt bez baltām smiltīm, zili zaļu un siltu okeāna ūdeni, maigu vējiņu un palmu ēnām. Pieaugušie var nogaršot arī salas populārāko kokteili "Mai tai" (tumšais rums un ananāsu sula), ko iecienījuši daudzi tūristi.

Starp "tūristiem" var sastapt arī dzīvnieku pasaules pārstāvjus. Ar bruņurupučiem Maui var satikties gandrīz katrā pludmalē, tie, mērot diagonāli, ir apmēram metru gari, parasti uzturas piekrastes akmeņu tuvumā. Bruņurupuči, koraļļi un zivis visās varavīksnes krāsās – tos visus var apskatīt, pat nepērkot dārgās snorkelēšanas tūres. Lieliskas pludmales snorkelēšanai ir Ulua un Kihei.

Par Maui salu plašāk lasi šeit.

Boraka Filipīnās

Foto: Shutterstock

Borakai (Boracay) ir mazītiņa sala, kas tūristu iecienītajās Filipīnās kļuvusi par vienu no sapņu galamērķiem. Viesu skaits te ik gadu aug.

Atpūtnieki te iecienījuši laiskošanos pludmalēs, zemūdens pasaules izpēti un kaitošanu. Tas tādēļ, ka tikai četrus kilometrus garā un pāris simtu metru platā sala pārsteidz ar dabas paradoksu – ja vienā salas pusē var sauļoties mierīgā oāzē, mainoties sezonas vējiem, otrā pusē – var kaitot.

Vairāk par Filipīnu salām lasi šeit.

Palavana, Filipīnu salas


Foto: Shutterstock

Filipīnu sala Palavana daudzos topos atzīta par skaistāko pasaulē.

Palavana (Palawan) ir sala Filipīnu arhipelāgā, Mimaropas reģionā. Tā ir Palavanas provinces lielākā sala, ko apskalo Dienvidķīnas un Sulu jūras. Salas reljefs ir kalnains, augstākā virsotne ir Mantalingahans (2073 metri) salas dienvidos. Krasta līnija izrobota, piekrastē ir daudz rifu un sīku saliņu, kas to padara par īstu paradīzi niršanas cienītājiem. Slavenākās klintis ir "El Nido" apkaimē. Savukārt piekrastē baltu smilšu pludmales apskalo tirkīzzils ūdens, bet krastus ieskauj koraļļu rifi, kas atgādina zemūdens dārzus.

Salā dzīvo ap 430 tūkstoši iedzīvotāju, kuriem lielākā daļa ir tagalogi un kujononi. Lielākā pilsēta ir Puertoprinsesa.

Sala ir 425 kilometrus gara, 8,5 – 40 kilometrus plata. Lielāko tās daļu aizņem kalni, necaurejami džungļi, mangrovju (šai salai ļoti tipiski koki) audzes un dabiski veidojušās alas. Interesants objekts ir garākā pazemes upe pasaulē, kas atrodas Palavanā, "Cant Pol" nacionālajā parkā.

Tūristiem tiek piedāvātas ekskursijas pa apkārtnes salām ar kuģīšiem un motorlaivām, tāpat var doties izbraucienos ar kanoe. Īpašs piedzīvojums ir brauciens pa pazemes upi ar laiviņu. Tāpat tūristi bieži izvēlas doties vairāku dienu safari braucienos ar džipiem. Nirējus sajūsmina neskaitāmie nogrimušie kuģi no II pasaules kara laika.

Salā ir arī neparasti augi un dzīvnieki, kas citur pasaulē nav sastopami.
Arī "National Geographic" Palavanas salu iekļāvis pasaules rekomendētāko galamērķu sarakstā.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!